Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Stíny Spořilova

  * Rychlostnice R243 - prokletí Spořilova

  Vydáno dne 03. 10. 2006 (3930 přečtení)

  110Rychlostnice R243 aneb Spořilovská spojka. Všichni jí znají a málokdo jí má rád. Řeč je o necitlivě položené komunikaci oddělující Starý Spořilova Sídliště Spořilov II ...čtěte dále...

  Následující text byl převzat z rozsáhlého a velmi kvalitního serveru o českých dálnicích a rychlostních komunikacích www.dalnice.com

  Rychlostní silnice R243 je oproti jiným rychlostnicím dosti výjimečná. Podle čísla komunikace se jedná o silnici II. třídy. Přitom dálnice a rychlostní silnice v ČR jsou ve skutečnosti jen komunikacemi I. třídy. R243 je tedy v Česku výjimka. I když, právě v Praze se nachází spousta silnic pro motorová vozidla a ty nemají číselná označení dokonce žádná, např. samotný Městský okruh. Prostě se jedná jen o pouhé místní komunikace. Doufejme, že Spořilovská spojka, alias R243 se stane příkladem a i ostatní hlavní tepny alespoň zařadí mezi silnice II.třídy. Nic tím totiž neztratí, ve všech případech je stejně správcem komunikace Praha (mimo silnic I. třídy).

  Spořilovská spojka má mezi rychlostními silnicemi i další mimořádnost - a to svou délku. Se svými zhruba 1700 metry je totiž nejkratší rychlostnicí v Česku. Její délka se v budoucnu asi jen těžko prodlouží neboť už vlastně ani není kam. Takže nejkratší silnicí pro motorová vozidla zůstane zřejmě navždy.

  Jak už samotný název této komunikace napovídá, jedná se opravdu o spojku. Postavena byla na konci 80. let (1986), ve stejné době jako Jižní spojka ze Spořilova do Záběhlic. Obě spojky dokonce musely být zprovozněny současně, jinak by jedna bez druhé neměla smysl.

  Původně se Spořilovskou spojkou pro dnešní účel nepočítalo. Mělo se pouze jednat o čtyřpruhovou městskou komunikaci, která měla spojit Vršovice s dálnicí D1. Proto zůstala mezi starým Spořilovem a spořilovským sídlištěm nezastavěná proluka. Jenže když se později začala stavět Jižní spojka z Braníku k dálnici D1, bylo o osudu komunikace rozhodnuto jinak.

  Křižovatka mezi dálnicí D1 (Severojižní magistrálou) a Jižní spojkou (Městským okruhem - MO), která byla původně koncipována a také připravena pro úplné propojení obou komunikací, se nakonec dokončila jen částečně. Od dokončení dálnice D1 uplynula řada let, okolí křižovatky se mezitím změnilo a větve křižovatky byly postaveny úplně jinak. Asi i vzhledem k přetížení křižovatky a rozptýlení dopravních proudů bylo rozhodnuto, že se na ní bude odbočovat jen do některých směrů.

  Proto musela být postavena i tzv. Spořilovská spojka, která by zbývající směry propojila. Stará spořilovská křižovatka R8(D1)/MO (Spořilov-západ) spojuje hlavně směry mezi Brnem a Plzní. Tedy směr od Braníku k D1 a opačně. Pak je tu ještě důležitý sjezd z MO od Zahradního Města na Severojižní magistrálu směrem do centra a opačně. I když se dá trochu krkolomným způsobem sjet od Zahradního Města směrem k dálnici D1, v opačném směru sjezd chybí. Byl sice připraven, ale zůstal zaslepen. Stejně tak i sjezd od Braníku k Severojižní magistrále do centra. Namísto nich dostaly přednost větve do Spořilova.

  Proto se kvůli chybějícím větvím musí od Brna odbočit už na konci dálnice D1, exitu Spořilov (Spořilov-jih) a najet na Spořilovskou spojku. Jedině tak je řidičům umožněno, aby se z dálnice D1 dostali na Městský okruh směrem do Hradce Králové, Liberce nebo Ústí nad Labem. V opačném směru by sice řidiči mohli odbočovat až na Spořilově-západ, ale tento sjezd slouží už spíše jen jako záchrana. Není to značeno, je to ucpáno a navíc je to oklika. Řidiči jsou tedy taktéž nuceni využít Spořilovskou spojku.

  Jenže křižovatka mezi MO a R243, umístěná severně od Spořilova (Spořilov-sever), není na takovou zátěž projektována. Spojovací ramena jsou prudká a krátká. Ke všemu jsou i na této křižovatce omezena různá propojení. Není např. možné odbočit z R243 na MO směrem do Braníku a v opačném směru také ne. K tomu je nutné použít křižovatku "Spořilov-západ". Nesmíte se prostě splést a být neustále v pohotovosti. Jedete-li v rychlých pruzích, kamiony v pravém pruhu snadno zakryjí návěsti anebo Vám neumožní odbočit. Pak nezbývá než pokračovat dále a někde se otočit. Vtip je ovšem v tom, že po obrátce cestou zpátky zase musíte odbočit na jiné křižovatce, než kterou jste přehlédli prve. Jinak budete jezdit sem a tam.

  Samotná Spořilovská spojka je také plná překvapení. Není nebezpečná, ale na svých sedmnáct set metrů má příliš mnoho různých nájezdů a sjezdů. Tranzitní doprava si jich všímat nemusí, snad jen náhlých zpomalení anebo zničehonic objevení vozidel před nimi.

  Bohužel, trasa tak významné a zatížené komunikace vede přímo srdcem obytné zástavby. Sice byla zahloubena a ohrazena protihlukovými stěnami, ale to nic neznamená. Panelové domy podél komunikace jsou mnohem vyšší, takže před hlukem jsou chráněna maximálně přízemní patra. Mnohem horší jsou však zplodiny a i fakt, že tak krátká spojka dokázala neuvěřitelně odporně rozříznout část města napůl. Starý Spořilov se stal ostrovem uprostřed mnohapruhových silnic, z něhož je možné uniknout pouze pomocí některého z mostů. Podobně dopadlo i sídliště Spořilov, které zůstalo tak trochu poloostrovem.

  V mnohém zdejším obyvatelům pomůže dokončení okruhu okolo Prahy - R1. Ubude tranzitní doprava, která po Spořilovské spojce zbytečně projíždí a tak se poněkud sníží hluk a zplodiny. Hlubokou jizvu však může zacelit jen zakrytí komunikace. Vedení silnice v hlubokém zářezu k podobnému řešení přímo vybízí. Spořilovská spojka by vedla v hloubeném tunelu a nad ním by mohl vyrůst park, který si zdejší obyvatelé za tu strast určitě zaslouží.

  Autor textu a mapy: (c) Jan Slovík - server Dálnice.com

  Velká interaktivní mapa celého pražského městského okruhu včetně Spořilovské spojky je ZDE.


  Související články:
  Revitalizace parku za MŠ Svojšovická (08.10.2023)
  Ze Spořilova zmizí betonové lavičky (14.08.2021)
  Plus.rozhlas.cz: Zaostřeno Jana Hergeta (11.08.2021)
  Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce (09.03.2021)
  Znečištěné ovzduší zvyšuje smrtící efekt koronaviru COVID-19 (06.04.2020)
  Uzavírky, auta a co s nimi? (23.08.2019)
  Z Hlavní ulice se stala kvůli havárii vody pod vozovkou téměř tichá městská třída (20.05.2019)
  Nedopalky před gymnáziem (25.04.2019)
  Stromořadí do ulic – realita volebního taháku Zelených k vidění na Severní I. (30.11.2018)
  Proč by mělo MŽP požadovat pro záměr zastřešení Spořilovské EIA? (04.09.2018)
  Nakumulované letní opravy ohrožují stabilitu domů u obchodního domu Centrum na Spořilově (23.07.2018)
  Nevratná fixace jednosměrnosti Senohrabské ulice dopravně zatíží sídliště i starý Spořilov (08.02.2018)
  Veřejná podpisová výzva - vybudování toalety na Roztylském náměstí (19.12.2017)
  Zákaz kouření platí také na zastávkách MHD (31.05.2017)
  Zastřešení Spořilovské ještě není, ale radnice už plánuje park (18.01.2017)
  SOS Spořilov: Blokáda Spořilovské (10.09.2016)
  Extrémní prašnost v centrální části Spořilova (18.04.2016)
  NE k prodloužení hlukové výjimky na Jižní spojce (05.11.2015)
  Spořilovské peklo (12.07.2015)
  Poslanci odmítli další poškozování zdraví obyvatel hlukem (21.05.2015)
  Kamiony ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví (06.05.2015)
  Diskuze o dopravě na Spořilově (23.04.2015)
  Uklidíme Spořilov? (22.03.2015)
  Zdraví obyvatel Spořilova zachrání zeleň (06.03.2015)
  Dopravně přetíženému Spořilovu se věnovala Česká televize v pořadu Nedej se plus (16.02.2015)
  Letos bude kolem Spořilova postavena další protihluková stěna (10.02.2015)
  Stane se alarmující stav ŽP na Spořilově výzvou pro naše nové zastupitele? (28.11.2014)
  Jak je to s odhlučněním Jižní spojky (21.10.2014)
  "Trafficsensnet" aneb znečištění vzduchu na Spořilově pod kontrolou (09.10.2014)
  Spořilov je po prázdninách opět zahlcen tranzitem (30.09.2014)
  Premiér Bohuslav Sobotka se setkal se zástupci občanských sdružení přímo na Spořilově (14.09.2014)
  Praha 4 požaduje ochranu obyvatel Spořilova před hlukem (14.09.2014)
  Schváleny Zásady územního rozvoje... (14.09.2014)
  Otevřený dopis ministru dopravy Antonínu Prachařovi (10.09.2014)
  Pražský okruh musí být dokončen co nejdříve! (08.09.2014)
  Jednání o dopravě na Spořilově (11.07.2014)
  Ovzduší na Spořilově? Kritické jako v Legerově! (04.03.2014)
  Hluková výjimka pro Spořilovskou byla opět udělena (03.02.2014)
  Občanské sdružení Zdravý Spořilov odmítá zhoršování životního prostředí na Spořilově (12.09.2013)
  Spořilovu pomáhájí vědci i ombudsman (07.05.2013)
  Na Spořilově bude Konference ke stavu hluku a ovzduší (13.02.2013)
  Odpovídáme: Průvodce protihlukovými opatřeními (05.01.2013)
  Dopravní experti z Prahy 4 se seznamují s novinkami z oblasti protihlukových opatření (16.12.2012)
  Údržba chodníků a zeleně na sidlišti Spořilov (26.11.2012)
  Ombudsman se zastal spořilovských občanů, sužovaných celoevropskou těžkou tranzitní dopravou (23.10.2012)
  Potvrzeno, že splodiny z dieslových motorů vyvolávají zhoubné nádory! (21.06.2012)
  Proslov na happeningu 26.3.2012 - Praha patří lidem, ne autům (01.04.2012)
  Pražský deník: Primátor Svoboda: Nechceme, aby nákladní doprava jezdila na Spořilově (01.04.2012)
  Prašnost Vrútecká (29.03.2012)
  Zdravotní stav obyvatel Spořilova - dotazníkové šetření 2012 (08.03.2012)
  Znečištěné ovzduší nás zabíjí! (05.12.2011)
  Vyjímkou povolené limity hluku jsou na Spořilovské extrémní a životu nebezpečné! (25.10.2011)
  Komentář ke zveřejněným zprávám o měření imisí u Spořilovské spojky (25.11.2010)
  Současná situace v řešení problému zhoršeného životního prostředí a ohrožení zdraví obyvatel Spořilova v důsledku navedení kamiónové dopravy (19.11.2010)
  Hluk na Spořilovské - noční klid (18.11.2010)
  Nadměrný hluk může i zabíjet (02.11.2010)
  Co znamená překročení limitu polétavého prachu (PM10) pro lidské zdraví (26.10.2010)
  Petici proti kamionům podepsalo 1800 lidí (12.10.2010)
  Okruh bude zprovozněn pro automobily na konci září - a co životní prostředí? (21.07.2010)
  Radní Petr Štěpánek podpořil protihluková opatření (16.09.2009)
  Přístup města k nadměrnému hluku je zarážející (16.08.2009)
  Malování průchodu – ZŠ Na Chodovci (03.07.2009)
  Spořilov o Velikonocích rozkvetl! (11.04.2009)
  I letos se bude na Spořilově štěpkovat biologický odpad (28.03.2009)
  Proč se ptám pana Dudry? (30.05.2008)
  Spořilovský zahradník informuje o předjarních úpravách zeleně (12.03.2008)
  14. Biojarmark a Dožínkové slavnosti (letos s důrazem na specialitu každé ekofarmy) (13.07.2007)
  Stanou se sokolské lípy Stromem roku 2007? (25.06.2007)
  "Den Země 2007" na Toulcově dvoře (17.04.2007)
  Akce "Štěpkování 2007" na starém Spořilově (05.04.2007)
  Problematika zimní údržby chodníků na Spořilově (23.11.2006)
  Strategická hluková mapa (23.10.2006)
  Stavební novinky babího léta 2006 (25.09.2006)
  Na pravou míru (07.09.2006)
  Letní "stavební" novinky ze Spořilova (20.06.2006)
  Noví letci na Spořilově (23.05.2006)
  Zasadí nové stromy (14.04.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období duben - červenec 2006 (05.04.2006)
  Předjarní spořilovské novinky z ÚMČ Praha 4 (13.02.2006)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období leden - duben 2006 (04.01.2006)
  Zimním Spořilovem na kole (29.11.2005)
  Sídlištní Spořilov dostane nové stromy (07.11.2005)
  Smog a prach dusí Spořilov – Víte co je to PM10? (10.10.2005)
  Toulcův dvůr - program akcí pro období říjen - prosinec 2005 (01.10.2005)
  Podzimní "stavební" novinky ze Spořilova (26.09.2005)
  Jih Spořilova dostane novou lávku (18.08.2005)
  Vaše nejhezčí místo na Spořilově (10.08.2005)
  Letní trasa "Spořilov - Posázavský Pacifik" (25.07.2005)
  Roztylský val nabízí krásný výhled na Spořilov (08.07.2005)
  Geopark na Spořilově se dnes rozšíří (15.06.2005)
  Jak na sídlištní šeď? Zkusme to květinami! (01.06.2005)
  Po babičce klokočí... (23.05.2005)
  Ptáci na spořilovském sídlišti (17.05.2005)
  "Kalous ušatý" na Spořilově (17.05.2005)
  Vandalové opět řádili - tentokrát na sídlišti (04.05.2005)
  Vykvetla Pavlonie královská! (03.05.2005)
  Hluk = dlouhodobý problém Spořilova (27.04.2005)
  "Den Země" na Spořilově (23.03.2005)
  Psí blechy hrozí i na Spořilově! (15.03.2005)
  Stanoviště štěpkovače (01.03.2005)
  Zachráníme ostrůvek na Hamerském rybníku? (24.02.2005)
  Akce "Štěpkovač" na starém Spořilově (18.02.2005)
  Třídíte doma nápojové kartony? (17.02.2005)
  Zachráněná labuť na Hamerském rybníku (11.02.2005)
  Vznik spořilovských sadů a alejí (07.02.2005)
  Toulavá zvířata na Spořilově (06.01.2005)
  Navštivte Geopark na Spořilově! (04.01.2005)
  Nové stromy na Spořilově (09.12.2004)
  Nové reklamní plochy v oblasti Spořilova (15.11.2004)
  Posílení osvětlení na Spořilově (04.11.2004)
  Vandalismus na Roztylském náměstí (27.10.2004)
  Krčský les – zelené plíce Spořilova (25.10.2004)
  Údržba zeleně na Spořilově (21.10.2004)
  Nové lavičky na Spořilově (19.10.2004)
  Moje snaha o vylepšení životního prostředí (10.10.2004)
  Projekt Bohdalec-Slatiny (24.09.2004)
  Spořilov a ÚMČ Praha 4: Odbor životního prostředí a územního rozvoje (12.09.2004)
  Intenzita dopravy na Spořilově (01.09.2004)
  Spořilovská fauna (29.08.2004)
  Flora Spořilova (29.08.2004)
  Ovzduší na Spořilově (24.08.2004)
  Koupání na Spořilově a v okolí (11.08.2004)
  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jan Slovík - server Dálnice.com


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8564813
  Červenec95375
  Dnes3396

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 86 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE