Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
    "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
    "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
  • Farmářské trhy - aktuální informace:
    "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Farmářské trhy:
    "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
  • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
    "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
  • Neni to zadna 1. trida.:
    "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
  • Tusim,:
    "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
  • Re: no nevim...:
    "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • no nevim...:
    "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
  • Souvislost s článkem:
    "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


  • Spořilovský kalendář
    <<  Září  >>
    PoÚtStČtSoNe
           1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30       

    100 let Spořilova
    Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
    Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova.

    Zajímavosti

    * ROZHOVOR s Doc. PhDr. Jaromírem Hořcem, CSc.

    Vydáno dne 17. 11. 2008 (3114 přečtení)

    ZborovS Doc. PhDr. Jaromírem Hořcem, CSc. členem předsednictva Masarykova demokratického hnutí, synem ruského legionáře Karla Halbhubera (*1888), předsedy Místní jednoty Československé obce legionářské na Spořilově jsem hovořil na téma „OBNOVA POMNÍKU HRDINŮM OD ZBOROVA“ na Spořilově.

    Letos dne 28. října oslavíme významné jubileum - 90. výročí vzniku samostatného demokratického státu - Československé republiky. „Které historické události bychom si měli připomenout, zejména my, spořilovští občané?
    Jaromír Hořec„Prvním předsedou Místní jednoty Československé obce legionářské na Spořilově byl bratr MUDr. Karel Kulhánek, známý zubní lékař a Sokol bydlící na rohu Roztylského náměstí. Na sklonku třicátých let jej ve funkci předsedy vystřídal můj otec Karel Halbhuber. Začátkem čtyřicátých let před zákazem činnosti se předsedou stal bratr Karel Babka, účastník bitvy u Zborova a autor sochy Hrdiny od Zborova, který se ocitl ve svízelné sociální situaci. Pamatuji se, že často se zastavil u nás pro podporu, a vždy si odnášel nějakou tu Korunku na přilepšení. Za Protektorátu v roce 1941 zakázal Říšský zmocněnec Karl Hemann Frank další činnost Československé obce legionářské, obdobně jako jiných vlasteneckých spolků - Sokola, Skautu, Českého svazu turistů a dalších organizací. Začátek druhého odboje spadá do roku 1939, kdy po zřízení Protektorátu Čechy a Morava lidé v Praze a v některých velkých městech vystupovali na veřejných manifestacích v duchu Masarykových idejí demokracie a svobody. Na Spořilově vznikla první známá protifašistická skupina „V boj“, což byl také název ilegálního časopisu. Jeho tvůrci byli grafik a malíř Vojtěch Preissig a jeho dcera Inka Bernášková, kteří zajišťovali vysokou, grafickou a uměleckou úroveň a tisk časopisu v cyklostylovém provedení, a starali se o jeho šíření mezi českými vlastenci nejenom na Spořilově, ale i v celé Praze a jejím okolí. Po jejich odhalení nacisty byli odvezeni do koncentračního tábora a za odbojovou činnost odsouzení k trestu smrti a popraveni nacisty. Jejich památka je uctěna pamětní deskou na domě, kde na Spořilově v Jihovýchodní VIII. č.11/944 bydleli. V té době se stal Spořilov významným střediskem protifašistického odboje. Další hrdinský čin vykonal pozdější poslanec za Československou stranu lidovou po roce 1945 Jan Smudek. Jednoho dne zneškodnil na Kladně příslušníka Gestapa (Říšská tajná státní policie) , utekl do Prahy na Spořilov, kde se několik hodin skrýval u svého známého Ladislava Vojtěcha bydlícího na Roztylském náměstí. Před německou hlídkou se mu podařilo zmizet do Krčského lesa. Nakonec se dostal až do Velké Británie a tam se stal příslušníkem Československé armády v zahraničí. Jan Smudek byl jeden z prvních hrdinů odboje na Spořilově.“

    Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát“. Tak zní stručný zákon, jímž je uctěna navždy Masarykova světlá památka. Jako český politik usiloval v době národní nesvobody a útlaku obyvatel v Českých zemích v době Rakousko-uherské monarchie o uznání práva našich národů na obnovu samostatného státu. Které události rozhodly o vytvoření prvního československého vojska a tím přispěly k uznání práva na samostatnost?
    „Ferdinand I. byl v roce 1526 za Rakousko-Uherské monarchie v Chebu zvolen českým králem. Na vytvoření samostatné Československé republiky měly velký vliv československé legie pod vedením profesora T.G. Masaryka. V poslední době v některých článcích i veřejných projevech se objevily zrůdné názory, že Češi a Slováci vlastně nikdy nebojovali za svoji svobodu. Celé naše dějiny svědčí o pravém opaku. Obnova samostatného státu v říjnu 1918 byla vyvrcholením staletého boje za svobodu a nezávislost nového státu, o čemž svědčí oběti první světové války. Což nebyli hrdiny statisíce obětí českých a slovenských bojovníků za svobodu na bojištích za obou světových válek, v koncentračních táborech, v žalářích a na popravištích?“

    „Celá naše země připomene 90. výročí založení svobodného Československa. Památník byl zničen a odvezen nacisty v době druhé světové války. Splatíme tak dluh našim padlým hrdinům legionářům a Sokolům, kteří se zasloužili o naši svobodu. V čem spatřujete hlavní význam obnovy památníku Hrdinům od Zborova na Spořilově ?
    „Dne 29.června roku 1937 byla odhalena na Roztylském náměstí na Spořilově socha Hrdinům od Zborova (obrázek 2) na počest 20. výročí památné bitvy u Zborova dne 2. července 1917. Tento pomník vznikl pod záštitou Československé obce legionářské, Sokola, skauta, Ministerstva národní obrany, různých mecenášů i sbírkou prostých obyvatel Spořilova. Odhalení pomníku byl přítomen hrdina od Zborova ruský legionář generál Čeček a ministr obchodu Nosál. Pomník byl odstraněn za nacistické okupace v roce 1940 a odvezen na neznámé místo na Zbraslav. Po skončení druhé světové války ani po únorových událostech roku 1948 nebyla obnova pomníku legionářům na Spořilově možná. V roce 2001 na výzvu pana starosty Městské části Praha 4 Dr. Hovorky v TUČŇÁKU se podařilo objevit cenné dokumenty o historii pomníku Zborováka. Po záplavách, které v létě 2002 postihly těžce území Prahy 4, bylo nutno přípravu odložit.“

    V dnešní době se někdy ztrácí národní vědomí, vlastenectví a úcta k hrdinům, kteří se zasloužili o naši svobodu. Před dvaceti lety jste zakládal Masarykovo demokratické hnutí krátce po sametové revoluci a působil jako šéfredaktor časopisu ČAS.
    Jakou úlohu sehrává MDH při svědectví o díle T.G. Masaryka , pěstování národních tradic a úcty k hrdinům našich dějin, zejména při práci s mladou generací ?

    „Na jaře roku 2007 se zástupci Sokola a jejich příznivci na Spořilově, Asociace nositelů legionářských tradic ANLET a Masarykova demokratického hnutí obrátili na starostu Městské části Praha 4 Ing. Pavla Horálka. Díky jeho pochopení se podařilo zahájit přípravné práce pro obnovu pomníku. Vznikla architektonická studie prostorového uspořádání pietního místa v horní části Roztylského náměstí, kde jsou uloženy ostatky bojovníků Pražského povstání z roku 1945. Vzhledem k výši celkových nákladů na obnovu pomníku předpokládám, že díky celostátní veřejné sbírce se nám podaří dosáhnout potřebných prostředků též díky navýšení o částku 500 00,- Kč, kterou zastupitelé Prahy 4 uvolnili v rozpočtu na rok 2008. Obnovou památníku odboje bude odstraněn dlouholetý dluh významnému období naší minulosti u příležitosti 90. výročí památné bitvy u Zborova a založení svobodného Československa. Bude připomínat významný podíl Tomáše Garrigue Masaryka, legionářů i všech dalších bojovníků za svobodu, zejména pro mladou generaci našeho národa.“


    Foto: Zdroj - nkp.cz

    Památka hrdinů od Zborova by měla...

    být znovu trvale připomenuta na Roztylském náměstí. (Počet hlasů: 152)
    (57.36 %)

    zůstat v propadlišti spořilovských dějin. (Počet hlasů: 113)
    (42.64 %)

    Celkem hlasovalo: 265
    Související články:
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova připomíná hrdiny prvního a druhého odboje (11.03.2024)
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova - odkazy na internetu (05.01.2023)
    Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova pokračuje v činnosti (20.10.2022)
    K výročí bitvy u Zborova 1917 - 2022 (14.07.2022)
    Uložení prstí našich legionářů z bojišť 1. světové války (20.06.2022)
    Vzpomínka na heydrichiádu (22.06.2021)
    Výroční zpráva Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova za rok 2020 a plán činnosti na rok 2021 (31.03.2021)
    Vychází Spořilovské noviny 2/2021 (23.03.2021)
    Výroční zpráva Klubu TGM v Záběhlicích za rok 2019 a plán činnosti na rok 2020 (15.01.2020)
    Deset let Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova (12.11.2019)
    Masaryk a jeho živý odkaz dnešku (04.11.2019)
    Výroční zpráva Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova za rok 2018 a plán činnosti na rok 2019 (22.01.2019)
    Členové Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova připomínali výročí vzniku ČSR po celé Praze (06.11.2018)
    Obrazem: Po 77 letech na svém místě... (11.10.2018)
    Po 77 letech na svém místě... (30.09.2018)
    Prsť ze Zborovského bojiště se vrátila na Staroměstskou radnici (30.09.2018)
    Bojovali za naši svobodu: Přehled legionářů z Roztyl a Spořilova v první světové válce (02.05.2018)
    Odešla Iva Ritschelová, velká vědkyně a statečná vlastenka (07.12.2017)
    Vyšly Spořilovské noviny 1/2017 tentokrát věnované výročí bitvy u Zborova (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jarina Žitná (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Tomáš Sedláček (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Iva Ritschelová (29.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Vratislav Preclík (25.06.2017)
    Projektové fórum gymnázia Postupická (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Magdalena Elznicová Mikesková (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jaroslav Láník (19.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Emil Kulfánek (16.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Anna Hogenová (16.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jiří Filip (16.06.2017)
    Národní pouť ke Zborovu (15.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Adéla Gjuričová (10.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017: Jiří Daníček (10.06.2017)
    Anketa k výročím roku 2017 (10.06.2017)
    Hrdinové od Zborova se zasloužili o stát, usnesli se poslanci (07.06.2017)
    Vzpomínali jsme na hrdiny (15.05.2017)
    Neznámá kapitola z historie legionářského pomníku - objevil se po válce na Žižkově?! (10.03.2017)
    Zemřely dvě významné osobnosti a podporovatelé myšlenky obnovy pomníku Hrdinům od Zborova (24.01.2017)
    Tip na vánoční dárek: Po stopách spořilovských legionářů (22.10.2016)
    Publikaci Po stopách spořilovských legionářů obdržely školy zřizované MČ Praha 4 (25.08.2016)
    Legiovlak vpřed - navštivte výstavu na Masarykově nádraží (22.08.2016)
    O knize v televizi (01.07.2016)
    Sokol a legie (30.06.2016)
    Legionáři 2016 (23.06.2016)
    Spořilov a hoši od Zborova (23.06.2016)
    Sokol, legie a Spořilov (21.04.2016)
    Setkání nad knihou Po stopách spořilovských legionářů v Poliklinice Spořilov (10.03.2016)
    Po stopách spořilovských legionářů... v Lánech (07.03.2016)
    Požehnání knize Po stopách spořilovských legionářů (06.03.2016)
    Knihu Po stopách spořilovských legionářů bude možné zakoupit v Poliklinice Spořilov (25.02.2016)
    Pozvánka do Lán (25.02.2016)
    Kniha Po stopách spořilovských legionářů (23.02.2016)
    Pozvánka na slavnostní požehnání knize Po stopách spořilovských legionářů (15.02.2016)
    Vychází kniha Po stopách spořilovských legionářů (12.02.2016)
    Odbojáři a příznivci pomníku Hrdinům od Zborova bilancovali (06.12.2015)
    Z poselství Aloise Jiráska sibiřským legiím (31.10.2015)
    Zborov a jeho odkaz dnešku (26.06.2015)
    Sedmdesát let čekání na Spořilovském náměstí (10.05.2015)
    Národní hřbitov Spořilov jako nedílná součást Roztylského náměstí (18.03.2015)
    Národní hřbitov na Spořilově zachráněn! (18.03.2015)
    Zachraňme společně Národní hřbitov na Spořilově! (31.01.2015)
    Vzpomínka hrdinů 6. Hanáckého střeleckého pluku (03.09.2014)
    Vzpomínka na spořilovské legionáře (02.09.2014)
    Sto let od vzniku československých legií (24.07.2014)
    Plakát Vojtěcha Preissiga (07.07.2014)
    Před sedmdesáti sedmi lety... (29.06.2014)
    Vladimír Prchlík obdržel cenu ČESKÝ PATRIOT za celoživotní dílo (05.03.2014)
    Do hřbitova 4.500.000 Kč (01.11.2013)
    Hrdinové od Zborova v lánském muzeu TGM (21.09.2013)
    Z prezentace modelu pomníku na farmářském trhu 29. 6. 2013 (04.07.2013)
    Legionářský pomník Hrdinům od Zborova se vrací na Spořilov (01.07.2013)
    Památce hrdinů od Zborova (01.07.2013)
    Pozvánka na setkání k 96. výročí bitvy u Zborova (25.06.2013)
    Sbohem příteli, milý bratře (poděkování a vzpomínka) (05.01.2013)
    Legionář hrdina - plukovník Josef Jiří Švec se vrací do Prahy (02.01.2013)
    Miroslav Sígl: Pohled z pražského Spořilova (15.12.2012)
    Miroslav Sígl - ČESKÝ PATRIOT odešel na věčnost (15.12.2012)
    Díky bratře generále Tomáši Sedláčku! (03.09.2012)
    K básni Rudolfa Medka na čelní straně pomníku Hrdinům od Zborova (19.08.2011)
    Vizualizace pomníku Hrdinům od Zborova (03.08.2011)
    Metro (28.6.2011): Lidé bojují za pomník legionářům na Spořilově (28.06.2011)
    Zborovák opět na scéně (18.05.2011)
    Zborov na Spořilově (26.06.2010)
    Slavnostní setkání k výročí bitvy z Zborova (22.06.2010)
    Pozná někdo střelu, co stála u pomníku Hrdinům od Zborova? (01.05.2010)
    Ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova jsou uloženy v Památníku na Vítkově (25.10.2009)
    Sbírka úspěšně skončila (17.10.2009)
    Jednání Rady MČ Praha 4 k rekonstrukci pietního místa na Roztylském náměstí (06.10.2009)
    Komunistické Haló noviny napsaly o Národním hřbitově na Spořilově (26.08.2009)
    Nezapomínáme na Zborov!?!! (02.07.2009)
    Výstavka soutěžních návrhů žáků spořilovských škol (10.06.2009)
    k zbourání prvního pomníku zborovských hrdinů v Československu (11.03.2009)
    Národní hřbitov bude zachován z roku 1945 a doplněn pamětní deskou 2. odboje (03.03.2009)
    Dosavadní průběh jednání zatím neodpovídá stavu příprav brzké realizace projektu (27.02.2009)
    Podpoří starostové městských částí obnovu pomníku odbojů na Spořilově? (23.02.2009)
    Bránili Transsibiřskou magistrálu (15.12.2008)
    Zamyšlení nad spořilovským i jinými pomníky (14.12.2008)
    VZÁCNÝ ARCHIVNÍ NÁLEZ: SPOŘILOVŠTÍ BOJOVNÍCI V AKCI (11.12.2008)
    Jekatěrinburg předběhl Spořilov (08.12.2008)
    Spořilováci chtějí moderní památník (27.11.2008)
    Socha „Zborováka“ z r. 1937 je na letáku ilustrační a vyjadřuje kontinuitu s minulostí (17.11.2008)
    Zvláštní tištěné číslo Spořilovských novin přináší stanoviska PRO i PROTI (14.11.2008)
    Veřejná sbírka na obnovu vojenské historické památky úspěšně pokračuje (10.11.2008)
    Forma budoucího památníku je jedna věc, ale důležitější je jeho obsah a sdělení (09.11.2008)
    Představení návrhů na památník odbojů a na rekonstrukci Roztylského náměstí (05.11.2008)
    Sbírka na obnovu památníku odbojů pokračuje (14.08.2008)
    Sdružení podporuje koncepční rekonstrukci CELÉHO Roztylského náměstí, v jejímž rámci dojde i k úpravě pietního místa (10.06.2008)
    HOLD NAŠIM HRDINŮM, bojovníkům a obhájcům svobody a demokracie! (01.05.2008)
    Fotokronika - Setkání s veřejností (13.12.2007) (15.12.2007)
    Návrh 1, návrh 2 (13.12.2007)
    Prosba k účastníkům diskuse o pomníku (13.12.2007)
    Dopis Adolfa Branalda (13.12.2007)
    Potřebuje Spořilov pomník? (11.12.2007)
    Nezapomínáme, bratři legionáři! Zářný příklad nezměrného hrdinství a opravdového českého vlastenectví (1) (10.12.2007)
    Kauza pomník Hrdinům od Zborova (10.12.2007)
    Roztylské náměstí jako prostor a hodnota (03.12.2007)
    Nápisy na zborovském pomníku (06.10.2007)
    Spořilovští filatelisté - vzpomínáte na pamětní známky ke 20. výročí Zborova? (29.08.2007)
    Jak vypadalo odhalení sochy „Bojovníka od Zborova“? (20.08.2007)
    Spořilov u Zborova (08.08.2007)
    65 let od zničení pomníku na Spořilově (13.07.2005)
    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


    Čtenáři od 31.5.2004

    Spořilovská kliknutí
    Celkem8712980
    Září39622
    Dnes5878

    Spořilováci na webu

    Nyní si čte web : 203 uživ.


    you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

    (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
    Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
    Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
    Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
    CENÍK INZERCE