Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Mohlo by vás zajímat...

  Kultura

  * Miloš Šejn: Kresby-texty

  Vydáno dne 01. 11. 2013 (1014 přečtení)

  Geofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. a Archiv výtvarného umění, o.s. Vás srdečně zvou na čtyřicátou druhou výstavu cyklu Setkávání Miloš Šejn: Kresby–texty. Zahájení v pondělí 4. listopadu 2013 v 16:30 hodin, úvodní slovo Jiří Hůla, zpěv Ondřej Potůček.
  Otevřeno 5. listopadu 2013 - 31. ledna 2014, po-pá 8.00-16.00 hodin, Geofyzikální ústav AV ČR, Boční II, 141 00 Praha 4-Spořilov. Výstavy Setkávání v GFÚ podporuje MČ Praha 4.  Miloš Šejn je obsesivním archivářem své interakce s přírodním (a v menší míře lidským) světem, jenž však nad tímto archivem má jen částečnou kontrolu. Materiální realizace jeho dotyků s přírodou zaplňují od sklepa po půdu dům, v němž žije, dům jeho rodičů i pražskou pracovnu: tisíce listů dotekových kreseb či maleb všech možných formátů, autorské knihy, rozměrné svitky, fotografie, masivní skříně skrývající stovky kusů od útlého dětství sbíraných přírodnin, tisíce Petriho misek s minerálními pigmenty… A pak jsou zde hučící disky napěchované 3000 gigabytů digitálních dat: stovkami souborů rozsáhlých fotosérií, desítek hodin nesestříhaných videozáznamů, digitálních přepisů 8mm filmů, dokumentací a plánů ke krajinně ekologickým projektům, stále upravovaných a doplňovaných textových záznamů. V téměř sisyfovském úsilí se snaží držet krok s živým organismem svého díla, ale je to zjevně nemožné: přiznává, že se zejména k surovému videu a fotografickému materiálu ani nevrací a raději tvoří nové věci. Povaha jeho práce ostatně umožňuje jen s obtížemi rozlišovat mezi „pouhými" zkouškami, skicami, notacemi, poznámkami atd. na straně jedné a „hotovými" díly určenými k veřejné prezentaci na straně druhé. A v pozadí tušíme úzkost. Pro Miloše Šejna má gigantický „obrazotext" jeho archivu smysl ve své celistvosti. Každý zásah do jeho organismu, každá selekce, snažící se odlišit podstatné od nepodstatného, odříznout přebytečné, nekvalitní či neprezentovatelné, přináší riziko ztráty určitého autentického otisku.
  Šejnovo komplexní, mnohovrstevné, multimediální dílo vyvolává znova a naléhavě otázku, jež zaměstnávala některé velké umělce Západu i Východu po staletí - jak je možné vyjádřit a zprostředkovat druhým jedinečný subjektivní prožitek přírody a krajiny?
  Ladislav Kesner (Miloš Šejn / Býti krajinou / Being Landscape; Arbor Vitae, Západočeská galerie v Plzni; Řevnice, Plzeň, 2010, s.5)

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovské aktuality
  28.10.2020: Spořilovské příspěvky
  V této smutné době rádi zveřejníme vaše vzpomínky, fotografie, ale i současné a aktuální zajímavosti třeba z vaší spořilovské ulice. Pište nám na noviny@sporilov.info.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6059114
  Říjen26684
  Dnes1286

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 35 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE