Rubriky
Spořilováci sobě
Kam na Spořilově?
Poslední komentáře
"pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově) "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově) "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?) "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?) "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970) "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní) "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.) "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace) "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace) "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!) Kam s ním na Spořilově
Spořilovský kalendář
|
100 let Spořilova
Blíží se významné výročí naší čtvrti. Vlastníte zajímavé dokumenty, fotografie, výstřižky z historie Spořilova? Napište nám na noviny@sporilov.info. Rádi si materiály okopírujeme, naskenujeme a vrátíme zpět. Budeme rádi i za jakékoliv písemné, zvukové či obrazové vzpomínky k událostem z let 1925 - 2025, které hýbaly Spořilovem, uvítáme i zmínky o významných osobnostech, které na Spořilově žily či působily.
Nabízí se celá řada možností, jak si výročí naší čtvrti připomenout... a doplnit tak informace, které v minulých letech byly publikovány v knihách Převleky mého města, Spořilov - Největší zahradní město Velké Prahy, Spořilov - komunita a její osobnosti, Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a Toulky minulostí starého Spořilova. Chodovec je fakticky na starém SpořilověVydáno dne 01. 02. 2022 (1015 přečtení)Chodovec je územní enkláva v prostoru Spořilova, katastrálně sice patřící pod obec Chodov, fakticky je však součást starého Spořilova. Chodovec stál daleko dříve než Spořilov. Osada na severním cípu katastru Chodova vyrůstala už od konce 18. století. Její vznik souvisel s pokusem o těžbu kamence. V roce 1787 totiž požádala majitelka Chodovského panství, hraběnka Marie Josefa z Goltze (dcera hraběte Jana Arnošta Václava z Goltze pána na Kunraticích a na Chodově) o povolení otevřít lom na kamenec v rokli sv. Jana Boromejského, tedy v místech pozdějšího Chodovce. Od roku 1795 zde zahájila kutací práce ("perkverk"). Jednalo se o kamenec draselný, což je chemicky síran hlinito-draselný Al2(SO4)3 . K2SO4. 24H2O, obsažený ve zdejších břidlicích. Kamenec se používal k řadě účelů, především však v jirchářství k vydělávání kůží a barvířství. Dlouhá léta se také vědělo, že tento kámen má svíravý účinek. Působí velmi účinně proti pocení, při spálení sluncem, podráždění kůže, říznutí, při popálení teplem, po holení a depilaci. Těžba nebyla nijak úspěšná. Když ale práce na těžbě vrchnost zastavila, našli se tací, kterým se lokalita stále zdála vhodnou. Ještě v roce 1817 na stejném místě se pokoušeli o těžbu kamence Jan Václav Tuskany, Šalomon Luka a Julie Hirschmannová. Dokonce ještě v roce 1863 dostal Antonín Schuster povolení dolovat na blízké parcele č. 45. Nicméně k těžbě ve větším rozsahu už nedošlo a havířské domky se staly základem nové osady, kterou lid nazýval Chodovcem, úřední řeč pak "Důl či Doly". Postupně došlo k přestavbě dřevěných chatrčí na zděné domy a tento rozmach pokračoval zejména v době výstavby Spořilova, tj. na počátku 30. let 20. století. Za zmínku také stojí, že Goltzové nezůstali jen u kamence, ale lámali zelenavěšedou serpentinovou břidlici v kunratickém lese jakožto výborný materiál na brousky a zlatnická leštidla, kterých tu ročně vyrobili přes 10.000 kusů. Rozváželi je pak až do daleké ciziny, ba i za moře. V dnešním Chodovci by už nikdo hornickou osadu nepoznal. Celý článek | Autor: František Rejl | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | |
Spořilovské aktuality
17.11.2024: Před 35 lety...
Jak jsme prožívali sametovou revoluci na Spořilově? Připomeňte si ve starším článku.
Starší aktuality Čtenáři od 31.5.2004
Spořilovská kliknutí
Spořilováci na webu
Nyní si čte web : 116 uživ. |
(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE