Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Kolem Spořilova

  * BYLI JSME U TOHO: Tomáš Garrigue Huba přijíždí na nádraží císaře Františka Josefa v Praze

  Vydáno dne 07. 04. 2013 (1032 přečtení)

  /Reportáž zpravodaje SN z natáčení historického seriálu České televize „České století“/

  Na slavnostně girlandami zeleného chvojí s červenobílými fáborami vyzdobené Nádraží císaře Františka Josefa vjíždí historický vlak tažený novou parní lokomotivou vyrobenou v roce 1917 se vzácným profesorem Tomášem Garrigue Masarykem a jeho doprovodem. Očekávaly ho davy obecenstva v čele s ruskými, francouzskými a italskými legionáři, Sokolové, Junáci a Baráčníci s bojovými zástavami a prapory, členové krojovaných národopisných skupin z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska, vojáci, policisté a hasiči v rakouských uniformách a další velké zástupy občanů i rodiny s malými dětmi.  Pražské nádraží Císaře Františka Josefa rozezvučel na velikonoční Bílou sobotu mohutný jásot čtyř set komparsistů, kteří uvítali přijíždějící historický parní vlak se slovenským umělcem Martinem Hubou v úloze Tomáše Garrigue Masaryka v modrém salónním vagónu a dalšími osobnostmi jeho doprovodu.
  Slovenský herec o svém rozhodování, zda přijmout tuto ojedinělou a výjimečnou nabídku zahrát si úlohu prezidenta Osvoboditele T.G.M., řekl: „Masaryk se nikdy netajil, že byl tiež Slovák, takže toto tiež by som povedal mi mierne dodalo odvahy náisť tu, nazveme to drzosť, pristúpiť na tuto krásnou, dobrodružnou hru.“
  Takto přiblížil některé ze svých pohnutek v přestávce při natáčení zahajovacího dílu „Českého století“ hlavní představitel prvního prezidenta Československého státu.

  Nádražím burácí volání z úst diváků této významné události, jakou je příjezd prezidenta Osvoboditele do vlasti, provázené nadšeným máváním praporky v českých a amerických barvách:
  „Nazdááár!, Bravóóó!, Hurááá! Sláááva! Ať žije Masaryk! Buďte vítán!“. Vlakový průvodčí v jasně modré sváteční uniformě rakousko-uherských drah otevírá dveře slavnostně vyzdobeného salónního vagónu v modré barvě. Pan prezident vystupuje po schůdkách na první nástupiště zaplněné zástupy nadšených diváků, kteří v hojném počtu ze všech koutů naší vlasti přijeli k uvítání velkého českého vůdce po dlouhých letech exilu ve vlasti. Vojenská hudba v rakouských uniformách zahraje francouzskou hymnu Marsejézu. Volání slávy náhle ustává.

  Nastává vzácný okamžik slavnostního přivítáni: Selka v národním kroji podává panu presidentovi chléb na ošatce zdobené šátkem s bohatými výšivkami v národních barvách a nabízí na uvítanou skývu chleba se solí. Masaryka vítají svými projevy především hodnostáři a zástupci českého politického a společenského života. Za představitele české kulturní obce se ujímá slova vlastenecký spisovatel Alois Jirásek. Nato pan prezident poděkoval všem za srdečné uvítání na domovské půdě své vlasti. Řízným krokem se svým doprovodem po slavnostním červeném koberci se odebral do útrob nádražní budovy provázen znovu nadšeným jásáním zástupů. Krátce se ještě zastavil, když děti zazpívaly Masarykovu zamilovanou národní píseň „Ach, synku, synku“ a celé nádraží se k nim nadšeně přidalo…“
  /Tolik naše přímá reportáž SN z celodenního natáčení televize v sobotu dne třicátého března na Hlavním nádraží v Praze./

  Tomáš Garrigue HUBA slavnostně přijel, aby přivezl s sebou do Prahy samostatnost Československé republiky. Popis událostí z konce roku, sepsal režisér Robert Sedláček. Rozjelo se natáčení úvodního dílu. Autoři tohoto nového televizního cyklu „České století“ přicházejí s novým pohledem na klíčové okamžiky, který má zmapovat významné mezníky moderních českých dějin od vzniku samostatného státu - Československé republiky v roce devatenáct set osmnáct do listopadové sametové revoluce v roce devatenáct set osmdesát devět. Závěrečný díl seriálu „České století“ přiblíží okamžiky rozdělení Československé republiky na dva samostatné státy - Českou a Slovenskou republiku.

  Režisér Roman Sedláček se podílel na scénáři spolu s historikem Pavlem Kosatíkem. Autoři se drželi historických faktů. V osmi dramatech – jednotlivých dílech sledují historické osobnosti v okamžicích, kdy věděli, že jejich rozhodnutí ovlivní na dlouhou dobu celý národ a jeho osudy.Manželku presidenta Masaryka Charlottu si zahraje známá herečka Daniela Kolářová, v dalších rolích se objeví např. Ivan Trojan a Daniel Landa.
  Na obrazovkách budou moci první díly seriálu diváci ČT sledovat od podzimu letošního roku.

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5949286
  Červenec5595
  Dnes137

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 14 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE