Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Nezapomínáme

  * 10 let od vyhlášení národní kulturní památky na Spořilově

  Vydáno dne 21. 03. 2021 (1137 přečtení)

  Kostel sv. Anežky České

  Dne 20.11.2009 obdrželo Ministerstvo kultury České republiky jako příslušný orgán státní správy na úseku státní památkové péče od Národního památkového ústavu podnět k zahájení řízení o prohlášení několika spořilovských nemovitostí za kulturní památku.
  Přípravy historických podkladů se zdůvodněním se s nadšením ujali za Římskokatolickou farnost Páter Řehoř Mareček a Pavel Roček, za Český svaz bojovníků za svobodu bratři Vladimír Dvořák a Vladimír Tumpach a za Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova bratři Vladimír Prchlík a Jan Vlasák.
  Rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky ze dne 9.2.2011 se díky vytrvalému úsilí a spolupráci společenských organizací na Spořilově s Národním památkovým ústavem v Praze podařilo povýšit zákonem na chráněnou kulturní památku České republiky. Zahrnuje stavbu kostela čp. 2500 a okolní pozemky vymezené Římskokatolickým chrámem svaté Anežky České, Národním hřbitovem s památníkem bojovníkům z Pražského povstání a s historickým pomníkem Hrdinům od Zborova.  Popud ke stavbě římskokatolického kostela na Spořilově dal terciář ministr pošt a telegrafů JUDr. František Nosek, který spolu s velmistrem Řádu Křižovníků s červenou hvězdou Josefem Vlasákem založili spolek „Dílo Blahoslavené Anežky Přemyslovny“ a soustředili se na sbírku finančních prostředků. Ministr Nosek zakoupil stavební parcelu v horní části Roztylského náměstí s úmyslem postavit velkolepý kostel zasvěcený Blahoslavené Anežce České. Vybralo se tehdy 70 000 korun. Kupovaly se cihly za 2 koruny, předplácela se okna v budoucím kostele. O příspěvek byla požádána církev ve Vatikánu. Nosek nechal v roce 1929 vypracovat architektům Polívkovi a Brožkovi projekt chrámu a projekt úředně schválit. Jednalo se však o vysokou částku a náklady měly dosáhnout výše 2,5 milionů Kč. Proto byla vypsána soutěž na výstavbu kostela s nižším rozpočtem. Nakonec vyhrál projekt třílodního chrámu, jehož autorem byla kancelář Stanislava Režného. Cena projektu dosáhla celkem 28 700 korun. Stavbou byl pověřen stavitel Vojtěch Pospíšil. Nabídl nejnižší náklady ve výši 413 000 korun, stavbu dokončil v rekordním čase. Jeho stavební firma postavila také kostel sv. Františka v nedalekém Chodově.
  Kostel sv. Anežky České byl postaven v letech 1934 - 1935 podle plánů projekční kanceláře spořilovského architekta Ing. Stanislava Režného. Po ukončení studia u prof. Pavla Janáka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pracoval v jeho ateliéru. Společně podnikli studijní cestu po Evropě (Německo, Švýcarsko, Holandsko, Francie, Itálie a Slovensko). Po návratu ze studijní cesty si Režný zřídil v Melantrichově ulici 1 na Starém Městě vlastní projekční kancelář. S úspěchem se účastnil několika soutěží na veřejné budovy, mj. na římskokatolický kostel na Spořilově.
  Ve třicátých letech minulého století Stanislav Režný vyhrál veřejnou soutěž na stavbu kostela Blahoslavené Anežky České na Roztylském náměstí. Autorem vítězného návrhu byl ruský emigrant, vedoucí architekt v Režného ateliéru Nikolaj Pavlovič Paškovskij. Studia architektury zahájil na Polytechnice v Petrohradě. V roce 1921 přijel do Prahy a pokračoval ve studiu na ČVUT. Studia ukončil v roce 1927 a pracoval jako asistent ruského profesora V.A. Brandta. Patřil k nejvýznamnějším příslušníkům ruské kulturní emigrace a inteligence působící v předválečném Československu. Projektoval pravoslavné kostely na Podkarpatské Rusi. Navrhl např. chrámy pro ruskou menšinu v Bruselu a ve Varšavě. V roce 1941 se podílel na výzdobě ruské kaple na Olšanech podle projektu prof. Vladimíra Alexandroviče Brandta z roku 1924. Nikolaj Pavlovič Paškovskij - autor projektu kostela Blahoslavené Anežky České, byl velký bojovník proti bolševikům a angažovaný ruský emigrant v Československu. Po válce neunikl pozornosti sovětské NKVD (tajná policie). Dne 14. května 1945 byl zatčen a eskortován do Sovětského svazu, kde byl vězněn v letech 1945 až 1955 v gulagu. Do Prahy se vrátil v roce 1965. Zemřel dne 12.ledna 1970 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.
  V roce 1934 Stanislav Režný návrh Paškovského upravil k realizaci podle doporučení realizační komise. Oproti původnímu návrhu kostela provedl úpravu věže. Zvýšil její zúženou část, která se stala dominantou Spořilova.
  Poznámka: V odborné literatuře jsou mylně označováni za autory projektu Ing. arch. Karel Polívka a Ing. arch. Vlastimil Brožek, kteří však byli pouze autory prvního, neuskutečněného návrhu na stavbu kostela. Budova kostela Blahoslavené Anežky České se stala významnou dominantou celého Spořilova. Chrám dodnes slouží též pořádání významných koncertů chrámové a vážné hudby, přednášek, výstav a přátelských setkání široké veřejnosti.

  Model pomníku Hrdinům od Zborova - Karel Holub 2013

  Dnes se velmi těžko vysvětluje význam Československých legií pro naši současnost. 28. října slavíme státní svátek - Den vzniku samostatného Československa, i když dnes tento stát již neexistuje. Československé legie vznikly především jako sbor dobrovolných bojovníků za osamostatnění Čechů a Slováků z rakousko-uherské nadvlády. Legie splnily svůj úkol a jejich nasazení na straně spojenců v bitvách proti nepřátelským silám byly hlavním argumentem při jednáních profesora T.G. Masaryka o budoucí československé samostatnosti. Výroční den bitvy u Zborova 2.červenec byl po první světové válce vyhlášen za Den Československé armády. Mezi vojáky na ruské, francouzské a italské straně byly i desítky obyvatel později vystavěného zahradního města Spořilova.
  V roce 1937 byl na Roztylském náměstí umístěn pomník hrdiny bitvy u Zborova. Byl slavnostně odhalen dne 25.června 1937 a odstraněn na příkaz protektorátních úřadů dne 10. června 1940. Celé náměstí s kostelem a s pomníkem svým osovým uspořádáním představovalo unikátní urbanistické řešení.
  Významným dílem Stanislava Režného na Roztylském náměstí byl jeho návrh architektonického řešení pomníku československého legionáře. Autorem sochy je akademický sochař kpt. Karel Babka, český sochař medailér, konzervátor a československý legionář na Rusi. Modelem pro sochu byl legionář Bohumil Sypěna. Babka se vyučil v oboru dekorativního sochařství. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Stanislava Suchardy. V roce 1912 odcestoval do Moskvy studovat obor ruské secese. V září 1914 vstoupil do České družiny. Byl účastníkem památné bitvy u Zborova. V letech 1917 a 1918 pracoval na přípravě pomníků padlým československým legionářům. Společně s architektem Vilémem Kvasničkou postavili řadu pomníků na Sibiři. V roce 1920 se vrátil do Prahy. V roce 1922 nastoupil jako konzervátor v Památníku národního osvobození a na Úřadě Státní památkové péče v Praze. Po 2. světové válce pracoval v Památníku národního osvobození v Praze. Karel Babka zemřel 26.3.1953 na Královských Vinohradech.

  Pietní vzpomínka 15. 5. 2014

  Při květnové revoluci v roce 1945 padli čtyři spořilovští muži. Bylo zřízeno pietní místo a vznikl Národní hřbitov na Roztylském náměstí. Jako hrdinové jsou zde pochováni: František Bulín, Antonín Zacharda, František Novák a Dr. Bedřich Krejný. Za německé okupace od 15.3.1939 do 9.5.1945 v době protektorátu Čechy a Morava obětovali život z lásky k národu, vlasti a svobodě nebo se stalo nevinnou obětí nacistické zvůle 64 spoluobčanů Spořilova a Roztyl.

  Poznámka: Kniha redaktora Českého Slova a spořilovského vlastence Arnošta Polavského „V boj“ vydává Svědectví o odboji na Spořilově v období Protektorátu Čechy a Morava. Byla napsána v době čerstvé paměti hned po válce, nezkreslena politickým děním a cenzurou. V roce 1946 ji vydalo nakladatelství Antonína Dědourka v Třebechovicích pod Orebem. Hrdinství našich spoluobčanů je též zaznamenáno v knize Jany Vrzalové: Zasnoubena se smrtí, líčící život Inky Bernáškové. Hrdinství našich spoluobčanů vzdáváme čest v publikacích Po stopách spořilovských legionářů, Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo a nejnověji v Toulkách minulostí starého Spořilova, které vyšly 28.října 2020 u příležitostí stého výročí vzniku Československé republiky.

  Související články:
  6. ročník Koncertu pro Máňu a Honzu (12.03.2024)
  Jedno zastavení Dvořákova festivalu bude na Spořilově (28.08.2023)
  Noc kostelů 2023 (31.05.2023)
  Koncert: Varhany a housle (20.04.2023)
  Spořilovský betlém (19.12.2022)
  Advent a Vánoce v kostele sv. Anežky České a českých patronů (22.11.2022)
  Říjnové pozvánky do kostela sv. Anežky České (27.09.2022)
  Spořilov se rozloučil s hercem Josefem Abrhámem aneb o zvonění trochu jinak (20.06.2022)
  Žij dnešní den, Bůh ti ho dává (29.04.2022)
  Koncert pro Máňu a Honzu v kostele sv. Anežky České (2022) (02.03.2022)
  Naše spořilovské madony (14.01.2022)
  Slavnostní žehnání nových varhan a koncert v kostele sv. Anežky České na Spořilově (22.09.2021)
  Noc kostelů 2021 v kostele sv. Anežky České (24.05.2021)
  Kostel sv. Anežky České slaví 85 let (27.10.2020)
  Žehnání nových varhan a koncert v kostele sv. Anežky na Spořilově (15.10.2020)
  Noc kostelů 2020 v kostele sv. Anežky České (08.06.2020)
  Podivuhodný příběh architekta spořilovského kostela (08.05.2020)
  Pozvánka na Českou mši vánoční (04.12.2019)
  Slavná mše k výročí kanonizace sv. Anežky České (23.11.2019)
  Pocta svaté Anežce (20.10.2019)
  Přehled velikonočních bohoslužeb v kostele sv. Anežky (17.04.2019)
  Skvělý recitál ve svaté Anežce (21.01.2019)
  Vánoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (13.12.2018)
  Česká mše vánoční zazní v kostele sv. Anežky České i v roce 2018 (30.11.2018)
  Spořilovská farnost v programu České televize (19.04.2018)
  Robotická žena ve spořilovském kostele (19.04.2018)
  Dubnové akce v kostele sv. Anežky České na Spořilově (08.04.2018)
  Lednové koncerty v kostele sv. Anežky České (02.01.2018)
  Ekumenická slavnost v kostele sv. Anežky České (26.12.2017)
  Vánoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (24.12.2017)
  Program Noci kostelů 2017 na Spořilově - letos pouze u Anežky (06.06.2017)
  Koncert Matouše Pěrušky (24.04.2017)
  Koncert pro Máňu a Honzu 2017 (15.04.2017)
  Koncert Stamicova kvarteta v kostele sv. Anežky České (06.04.2017)
  Březnové akce farnosti u sv. Anežky (23.02.2017)
  Pozvánka na koncert (13.12.2016)
  Vánoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (11.12.2016)
  Pozvánka do divadla (08.06.2016)
  Noc kostelů 2016 na Spořilově (23.05.2016)
  Koncert pro Máňu a Honzu (03.05.2016)
  Kulturní akce v kostele sv. Anežky České na Spořilově (18.04.2016)
  Kulturní akce v kostele sv. Anežky České na Spořilově (08.03.2016)
  Kostel sv. Anežky slouží už 80 let (26.10.2015)
  Noc kostelů 2015 na Spořilově (21.05.2015)
  Květnové akce v kostele sv. Anežky (05.05.2015)
  Setkání Taizé na Spořilově (21.12.2014)
  80. výročí posvěcení základního kamene spořilovského kostela (21.10.2014)
  Akce v kostele sv. Anežky České (15.10.2014)
  Televize Prima natáčela v kostele sv. Anežky na Spořilově (08.09.2014)
  Socha sv. Anežky České (25.05.2014)
  Noc kostelů u Anežky (23.05.2014)
  Setkání s Milošem Doležalem (11.02.2014)
  Komorní koncert s poezií (14.01.2014)
  Vánoční bohoslužby u sv. Anežky (14.12.2013)
  Půlnoční u Anežky (11.12.2013)
  Noc kostelů se na Spořilově vydařila (27.05.2013)
  Koncert v kostele (01.05.2013)
  Páter Řehoř Vojtěch Mareček OFM odešel na věčnost (28.07.2012)
  Zemřel Řehoř Mareček (15.07.2012)
  Koncert v kostele sv. Anežky České (04.05.2012)
  Na Spořilově máme národní kulturní památku (10.05.2011)
  Bohoslužby o Velikonocích (21.04.2011)
  Stamicovo kvarteto zahraje před Velikonoci v kostele (05.04.2011)
  Příběhy čečenských žen (05.04.2011)
  Harfový koncert v kostele sv. Anežky (05.04.2011)
  Vánoční katolické bohoslužby na Spořilově (2010) (12.12.2010)
  Jitka Vrbová vystoupí u Anežky (06.04.2010)
  Velikonoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (30.03.2010)
  Koncert Stamicova kvarteta (24.03.2010)
  Vánoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (21.12.2009)
  Anežka Česká - jedna ze spořilovských patronek, byla před 20 lety svatořečena (12.11.2009)
  Benefiční koncert rodiny Pěruškovy (12.05.2009)
  Bohoslužby o Vánocích 2008 v kostele sv. Anežky a Patronů českých (21.12.2008)
  Cantus Amici zazpívají v říjnu u Anežky (06.09.2008)
  Květnové a červnové akce v sále kostela sv. Anežky (06.05.2008)
  Koncert spořilovských umělců potěšil vděčné diváky (27.04.2008)
  Velikonoční bohoslužby v kostele sv. Anežky České (14.03.2008)
  Koncert Pěveckého sboru pražských učitelů (10.12.2007)
  Duchovní zamyšlení Tomáše Bíska, faráře Českobratrské církve evangelické v Praze 4 - Spořilově (26.08.2006)
  Pozvánka na přednášku v kostele sv. Anežky (15.08.2006)
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8564845
  Červenec95407
  Dnes3428

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 15 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE