Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Restaurace

  * Restaurace "U konvalinek" aneb starozáběhlická klasika

  Vydáno dne 05. 10. 2005 (5060 přečtení)

  Znalec pražských restaurací pan Petr Sitař, který v uplynulých letech navštívil a zhodnotil všechny restaurace na Spořilově a v jeho blízkém i širším okolí, samozřejmě nezapomněl ani na malou hospůdku - Restauraci "U konvalinek", kterou najdete v těsné blízkosti Spořilova - v Záběhlické ulici...

  Pan Sitař píše:

  Restaurace "U konvalinek"

  Je to klasický pražský hostinec, nejspíše pamatující i hříšné lidi města pražského z dob daleko dávných, které si může pamatovat jen pár dědoušků ve výčepu. Hospoda se nachází v Záběhlické ulici, v přízemí starší budovy s vysokými stropy. Výčep i lokál jsou vybaveny velmi jednoduchým způsobem. Na podlaze lino, běžné židle a stoly se staršími ubrusy, zdi z cca poloviny obloženy něčím jako dřevem, na zdech několik poliček.

  Vzhledem na mě hospoda dýchla dobou předválečnou (vycházel jsem ze starších filmů), ale díky obsluze jsem tu zažil něco, co si už moc dobře pamatuji a v současné době na to s jistou nostalgií vzpomínám. Něco jako hospodsko-komunistický "folklór". Hospodu jsme navštívili v počtu cca 6 osob okolo 21:15. A i když do zavíračky zbývalo 45 minut, obsluhující hostinská nás už ve dveřích přivítala dokonale kyselým úsměvem a k obsluze se rozhodně nehrnula. Po nějaké době se objevila ve vstupu do lokálu a houkla na nás: "pivo?" Na dotaz jaké pivo se nabízí nereagovala a zmizela. A po chvíli jsme měli na stolech 6 půllitrů. A samozřejmě s pivem dražším a nejoblíbenějším?! Ano uhodli jste, byl to Gambrinus. A zde by se opravdu hodilo označení Gambrihnus. Bylo bez jakékoliv pivní vůně a s chutí vodově hořkou a nepatřičně kyselou, za což nejspíš mohla hospoda. Ve skupině byl i kolega z Plzně a nestačil se divit, co se tu prodává, což nahrává jednomu názoru, že pro Plzeňské vyhlášené hospody se vaří Gambrinus daleko lepší a poctivější, nežli pro ostatní svět. Po cca 20 minutách jsme už u oné dámy měli problémy s objednávkou dalšího piva a zastoupit jí musel kolega. Ten už byl na nás daleko přívětivější a konečně vyslechl i mé přání ochutnat Braník. A ten už byl o něco slušnější. Ne že to byla třída, ale nebyl kyselý. A na závěr přišel malý bonbónek ve formě vyhazování hostů. 10 minut před 22 hodinou bliklo světlo, 8 minut před 22 hodinou světlo na 5 vteřin zhaslo a 6 minut před 22 hodinou se už prázdným lokálem (jak jsou ti štamgasti vycvičení - všichni byli ve výčepu) prošla hostinská a zvonila klíčema, což sklidilo bouři nadšení a obdivu obzvláště v řadách mladší části naší skupiny, která si to nepamatovala z dob minulých. Po delší době jsem si mohl říci: "Zase do ježka!!!"

  Jinak hospoda nabízí přes den 25 teplých jídel od 45,- do 65,-. Po tak krásné vzpomínce na obdivuhodný styl paní Stonavské z mé dávno zrušené rodné Benešovské hospody na Spořilově, kdy úderem zavírací hodiny byla v lokále tma, musím do Konvalinek rozhodně vrátit na oběd. Jenom doufám, že paní hostinská nebude tak unavená jako zvadlá konvalinka! :-)

  Toalety byly na dobré hospodské úrovni.

  Otevřeno je U konvalinek denně od 9:00 - 22:00 hod. K výčepu se vejde asi 10 lidí, do sálu pak dvakrát tolik.

  Za dokonalý konec jsem i přes nevalné pivo posunul hodnocení obsluhy na dobrou úroveň, ale jinak to bylo u paní hostinské horší. Těm osobám, co nemají pro hospodsko-komunistický folklór pochopení, tuto hospodu moc nedoporučuji. Ale je tu ještě šance, že se tu dá slušně najíst. Naděje umírá poslední...

  O něco později došlo na oběd...

  Lokál byl okolo 12:45 plný a také slušně zakouřený. Osazenstvo převážně tvořil pracující lid, což je mi i příjemnější než lokál plný manažérů. Ale až na ten kouř. Takže úroveň prostředí na oběd dostatečná Obsluha potvrdila, že se jedná o klasickou pražskou hospodu. Když jsem míjel pípu, výčepní na mě houkl: "Co si dáte k pití". Jasná otázka, jasná odpověď: "Nealko pivo". Za chvíli jsem ho měl před sebou. Výčepního následoval jídelní (úkoly zde byly jasně rozdělené). Houkl na mě: "Chili guláš, vídeňský guláš a uzená rolka se zelím". Jasná otázka, jasná odpověď: "Rolka a polévku máte"? Po odpovědi že ovarová, následovalo moje kladné kývnutí. A za chvíli stála přede mnou. A byla dost povedená. Poctivý vývar nebyl přesolený, nenesl stopy chemických dochucovadel a na ovarovou polévku nebyl překvapivě moc mastný. Doplněný byl kroupy. Uzená vepřová rolka s houskovým knedlíkem a kysaným zelím už tak nenadchla. A také se v kuchyni na hotovku docela pozdržela. Jídlo bylo připravené ve stylu co nejjednodušeji a levně (stála 49,-). K celkovému hodnocení se dá říci, že jídlo nepotěšilo, ale rozhodně neurazilo. Takže průměr. Nealko pivo bylo slušně vychlazené. Ještě nutno dodat, že denní nabídka původně obsahovala cca 8 jídel od 50,- do 60,-. Stálá nabídka obsahovala 25 jídel na objednávku od 43,- do 63,- Kč.

  Otevřeno denně 9:00 - 22:00, tel. 272 769 467

  Hospodu vřele doporučuji všem milovníků klasických pražských hostinců, kde si hosté a i obsluha nepotrpí na zbytečnosti.


  Autor: Petr Sitař. Upravil: Marek Mahdal (SN)

  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: pan Petr Sitař


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8417154
  Červen152528
  Dnes4044

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 157 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE