Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )


 • Spořilovský kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Mohlo by vás zajímat...

  Stíny Spořilova

  * Kriminalita na Spořilově

  Vydáno dne 25. 08. 2004 (1663 přečtení)

  Kriminalita a nápad trestné činnosti není v oblasti Spořilova v posledních letech o nic větší než v ostatních částech Prahy 4 (snad jen s výjimkou centrální části Nuslí v okolí náměstí bratří Synků).

  Stejně jako všude jinde se i občané Spořilova musí potýkat s tímto negativním společenským jevem. Snad nejvíce „ohroženi“ jsou majitelé aut všech továrních značek. Vykrádání vnitřků vozidel se bohužel na Spořilově poměrně často „praktikuje“, zejména na parkovištích a v přecpaných ulicích v sídlištní zástavby Spořilova I a II. a dnes leckdy i v úzkých uličkách Starého Spořilova. Houkání autoalarmů je v ulicích Spořilova běžně slyšet dnes a denně a nikoho to už ani nepřekvapí. V 70. a 80.letech minulého století se kriminalita na Spořilově (a vlastně na všech velkých sídlištích v Praze) soustředila především na vloupání do bytů, neboť interiéry automobilů tehdy nenabízely zlodějům takové „poklady“ jako v současné době (autorádia, CD přehrávače, mobily položené za oknem auta atd…). Násilná trestná činnost tehdy nebyla tak častá jako dnes. I ve Spořilovských novinách, v rubrice „Stíny Spořilova“ se můžete dočíst o přepadeních a loupežích „za bílého dne“. Na Spořilově se bohužel v posledních letech stalo i několik vražd a pokusů o vraždu.

  Místa, která jsou pro kriminální živly přímo přitažlivá jsou zejména v temných zákoutích úzkých uliček Starého Spořilova, v oblasti špatně osvětlených chodníků mezi domy na sídlišti a především v podchodech (pod Spořilovskou ulicí). O odlehlých místech ani nemluvě. V nočních hodinách může být poměrně nebezpečná i procházka kolem Hamerského rybníka, zejména pak ve špatně osvětlené části kolem ulice Podle náhonu. Pomyslný trojúhelník severně od Spořilova, který je ohraničený Jižní spojkou, Záběhlickou a Chodovskou ulicí je především „rájem“ bezdomovců. Není to ani dva měsíce, co se zde stala vražda jednoho z nich. Tato oblast je však naštěstí od zástavby Spořilova „dokonale oddělena“ rušnými silnicemi a železniční tratí a vlastně už ke Spořilovu nepatří.

  V posledních letech byly na Starém Spořilově často zaznamenávány i případy „falešných odečítatelů plynoměrů a elektroměrů“, kteří pak pohotově, především starší obyvatele této čtvrti, okradli. Vloupání do bytů v posledních letech však ubylo, a to i díky skutečnosti, že si lidé pomalu zvykají zamykat domovní dveře a také mají v mnoha případech nainstalovány kvalitnější bezpečnostní zámky ve svých dveřích do bytu. I přesto k jistému zvýšení případů vloupání dochází podle statistik policie zejména v letních měsících a indikátorem Vaší nepřítomnosti nemusí být jen přetékající poštovní schránka.

  Nejčastějším přestupkem, respektive trestnou činností, která je nevíce „vidět“ je pak graffiti, které se objevuje často především v podchodech (několikrát do roka Technická správa komunikací vytvořené tagy a ostatní výtvory sprejerů přetírá šedou barvou). V nočních hodinách je pak častý i vandalismus (rozbité drátěné a skleněné tabule na zastávkách MHD). Toto se týká hlavně ulic, kudy jezdí noční 505-tka. V těchto případech je jak státní, tak i městská policie téměř bezbranná.

  Jestliže se na Spořilově stanete svědkem trestné činnost, nebo máte na ní podezření volejte klasickou linku 158, nebo Městskou policii v Praze 4 – Spořilov, strážníky pana Dr. Tomana Záboje nebo paní Jitku Sittovou na mobil: 604 446 731 . Více informací a kontaktů hledejte v rubrice „Služby“ v článku „Spořilov - důležitá telefonní čísla“.

  Přesto patří Spořilov k těm bezpečnějším čtvrtím Prahy. Spořilov je dost velký na to, aby si všichni neviděli navzájem do talíře, ale na druhou stranu je i natolik malý, aby se v něm nemohla rozprostřít anonymita a s ní spojený nezájem a zvýšená kriminalita.

  [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovské aktuality
  21.09.2020: Před 80 lety nacisté zatkli odbojářku Bernáškovou, popravili ji o dva roky později
  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6031642
  Září31644
  Dnes492

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 17 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE