Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  Stíny Spořilova

  * Grafitti a tagy stále hyzdí Spořilov

  Vydáno dne 19. 09. 2005 (1712 přečtení)

  Grafitti Čtenář Spořilovských novin z Choceradské ulice, pan Jan Peterka, nám zaslal příspěvek, týkající se grafitti. Dopis byl redakčně upraven.

  Vážená redakce,

  ve vašich novinách se dosud žádný článek nevěnoval problematice grafitti, které stále hyzdí Spořilov.

  Po roce 1989 se i na Spořilově bohužel rozmohlo grafitti. Zdi Spořilovských domů na sídlišti, případně zídky a sloupky na Starém Spořilově, zdobí různé výtvory sprejerů. Ale o skutečném grafitti, jako o umění nemůže být na Spořilově ani řeč. Z 99 % jsou zdi spořilovských domů „zkrášleny“ právě tagy – což není nic jiného než primitivní „podpis“ autora.

  Mnoho domů na spořilovském sídlišti (včetně toho našeho) dostalo v minulých letech alespoň z části novou, velmi nákladnou fasádu. Bylo jen otázkou času, kdy se na ní vyřádí sprejeři. Proti tomuto nešvaru současnosti se dá ovšem bojovat jen velmi těžko. Nikdo nebude fasádu hlídat dnem a nocí. Ani u nás v Choceradské jsme jí neuhlídali. A strážník městské policie moc nezmůže a kamerový systém na Spořilově také zatím neexistuje. Přitom se v mnoha případech jedná o trestný čin, neboť na fasádě vzniklá škoda přesahuje často zákonem stanovenou hranici. Jednou obranou proti „tagařům“ je brzy jejich výtvor, který vznikal často v hlubokých nočních hodinách přetřít a tím ho zničit. Je to poměrně nákladné, ale přesto, když sprejerův pracný výtvor brzy zanikne, trochu ho to přece jenom otráví, nehledě na to, že i barvy, fixy a spreje, pořízené z kapesného, nejsou tou nejlepší investicí.

  Je to téměř rok co se děti ze spořilovských základních škol snažili vyzdobit svými kresbami dva spořilovské podchody. Povedlo se a jinak fádní prostory ožily v pěkných barvách. Výsledek byl fantastický…. A po roce ? Mořský svět připomíná opět ten starých počmáraný podchod. Mnoho „rybiček“ na sobě nese tagy a další čmáranice primitivních autorů. Mnohahodinová práce dětí je tak sprostě znehodnocena.

  Tagy na Spořilově jsou především dílem zdejších, většinou pubertálních a post-pubertálních primitivů. Betonové protihlukové zdi, které obklopují Starý Spořilov jim již nestačí. Buď již byly dávno počmárány, nebo zarostly břečťanem. Mimochodem, ten břečťan je zajímavou alternativou v nekonečném boji proti sprejerům. Samostatnou kapitolou jsou přístřešky MHD. Ty starší jsou často zcela počmárány a na chvilku jsou čisté jen v době, kdy jejich skelní výplň někdo rozbije a pracovníci Dopravních podniků instalují novou. Novější budky mají často tagy vryté přímo do skla.

  Častý je na Spořilově (především na sídlišti) výskyt tagů: SGR, RONZE, SWA, NGW. Znáte jejich autory ? Ty nejprimitivnější tagy dokonce nesou milionkrát okoukaný název COOL, BOOM atd. Až můj e-mail zveřejníte, možná někteří mladší čtenáři Spořilovských novin jednoduše prásknou své spolužáky. Žádný z autor těchto tagů nemá v oblasti grafitti art žádné nadání a jejich výtvory lze skutečně označit za vrchol podprůměrnosti.

  Možná si vážená redakce myslíte, že vám píše nějaký nevrlý důchodce. Kdepak. Je mi něco málo přes 30 a na Spořilově bydlím 10 let. Některé grafitti, které jsem měl možnost vidět během svého studijního pobytu v Berlíně jsou opravdu téměř geniální umělecká díla. Jsou ale na „legal plochách“ u starých průmyslových zón, nikoliv na zachovalých fasádách domů. Našemu malému družstvu vznikla „díky“ tagům na fasádě škoda kolem 20.000,- a to není málo.

  Váš čtenář
  Jan Peterka


  [Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Čtenář Spořilovských novin | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: E-mail od čtenáře Spořilovských novin


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5979199
  Srpen7733
  Dnes833

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 23 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE