Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Kolem Spořilova

  * V Centru Chodov jsou k vidění dinosauři

  Vydáno dne 12. 02. 2007 (2063 přečtení)

  Výstava dinosaurů v OC CHODOVUnikátní výstava odlitků koster patagonských dinosaurů v životní velikosti je k vidění v OC CHODOV od 1. 2. do 15. 3. 2007. Výstavu spolupořádá Národní muzeum, Argentinské velvyslanectví a Ministerstvo školství ČR. Jak redakci Spořilovských novin prozradil jeden ze studentů paleontologie, který výstavou provádí, výstava se koná teprve na třetím místě v Evropě, jinak procestovala řadu obchodních center na americkém kontinentu.
  Originály koster jsou uloženy v Museo Paleontológico Egidio Feruglio, které jako jedna z nejvýznamnějších paleontologických institucí v Jižní Americe reagovalo na obecný zájem o dinosaury tím, že připravilo unikátní putovní výstavu, která přitahuje zájem dospělých i dětí fascinovaných světem paleontologie.

  Paleontologické muzeum otevřela původně ve skromných prostorách skladu nábytku samospráva argentinského města Trelew na začátku 90. let. Důvodem byly mimořádné nálezy fosilních zbytků dinosaurů, které dovolují rekonstrukci velmi důležitých úseků historie těchto živočichů (srovnatelné např. s nálezy v Mongolsku). Výzkumy umožnily další okolnosti - pokračující eroze odkrývající vrstvy mořských a kontinentálních usazenin a bohatství fosílií obsažených v těchto vrstvách. Dnes je Museo Paleontológico Egidio Feruglio jednou z nejvýznamnějších paleontologických institucí na světě.
  Od zdejších průvodců jsme se rovněž dozvěděli, že historie dinosaurů začala před více než 230 miliony let v triasu v prostředí zcela jiném, než je dnešní. Kontinenty byly v té době spojeny v jeden obrovský celek - superkontinent Pangeu, která sahala téměř od jednoho pólu ke druhému. V pozdním triasu rozlišujeme v rámci tohoto superkontinentu dvě provincie: severní Laurasii a jižní Gondwanu. Během jury se tyto oblasti od sebe oddělily a vytvořily dva samostatné kontinenty. V křídovém období se Atlantský oceán dále rozevíral a Jižní Amerika se oddělila do Afriky. Éra dinosarů skončila na hranici druhohor a třetihor. Tehdy, došlo na Zemi ke globální katastrofě, kterou nepřežilo mnoho organismů, mezi nimi i dinosauři.

  Výstava dinosaurů v OC CHODOV

  Přehled vystavených druhů dinosaurů s uvedením jejich geologického stáří:
  Eoraptor lunensis - trias
  Herrerasaurus ischigualastensis - trias
  Piatnizkysaurus floresi - jura
  Amargasaurus cazaui - křída
  Epachtosaurus sciuttoi - křída
  Giganotosaurus carolinii - křída
  Titanosaurus australis - křída
  Gasparinisaura cincosaltensis - křída
  Carnotaurus sastrei - křída
  Abelisaurus comahuensis - křída
  hnízdo sauropoda - křída

  Výstava dinosaurů v OC CHODOV


  [Akt. známka: 1,88 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 108 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.mef.org.ar


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5945400
  Červenec1709
  Dnes706

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 28 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE