Farmářské trhy v adventním a vánočním čase

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 27. 11. 2022

Farmářské trhy * Zabíjačka * Cestovatelská gastronomie * Zpívání koled * Novinkou bude Silvestrovský trhCo se dělo v listopadu?
* V sobotu 12.11. jsme společně oslavili sv. Martina. Setkání na Roztylském náměstí bylo hlavně o mladých vínech, o koláčcích, o posezení nad skleničkou a o poslouchání zpěvu báječné Soni Tomečkové a jejího bandu s kytarou a basou.
* V sobotu 19.11. naši přátelé ze SlowFoodu přivezli ochutnávku klasické židovské kuchyně a nabídli nám šoulet, čočkovou polévku, kugel na plechu. Tradiční lidovou hudbu Klezmer s texty v jidiš a hebrejštině nám zahrála a zazpívalo hudební trio vedené Zuzanou Wirthovou (zpěv, housle, harmonika).
* V sobotu 26.11. se rozhořely svíčky na adventním stromku a trhy farmářské se proměnily na trhy vánoční.

Co nás čeká v prosinci?
* V sobotu 4.12. budeme mít na trhu tradičně českou zabíjačku (od Kaiserů) a na ní jitrnice, jelita, prdelačku, prejt, ovárek, tlačenku a všechno co k tomu patří. Mňam.
* V sobotu 10.12. bude Slow Food opět provozovat cestovatelskou gastronomii, tentokrát budeme ochutnávat lahůdky ukrajinské kuchyně. Bude boršč s pampuškou, možná budou vareniky, pirohy se zelím a třeba a nám nabídnou i pelmeně a nebo holubce, uvidíme….
* V sobotu 17.12. kdy zbývá týden do Štědrého dne, si spolu na trhu zazpíváme Vánoční koledy a budeme si pouštět vánoční muziku. A třeba tady natrefíme na ten poslední dárek, kterým někomu uděláme radost.
* A na Silvestra v sobotu 31.12. dokonce prožijeme společnou PREMIÉRU.
Poprvé za deset let co běží trhy na Roztylském náměstí, se na Silvestra ráno nemusíme probouzet s s nepříjemným pocitem a bolavým vědomím, že zítra budeme bohužel zase o rok starší (i když budeme). A s protivnou myšlenkou, že tenhle rok, jako i ty dva před tím, stály za starou belu a daly nám pěkně zabrat (a to teda daly). Můžeme hned po probuzení roztáhnout rty do úsměvu a od rána si udělat Silvestra na míru, jít se pobavit ven na spořilovský vzduch, mezi naše sousedy a známé, tak jako každou sobotu.
ANO, TRH LETOS POBĚŽÍ I NA SILVESTRA. Budeme si tady moci nakoupit nejen to co je třeba na večerní oslavu, ale taky se společně a s láskou začít loučit s rokem 2022, navzájem si popřát mnoho zdraví a štěstí, a tiše i hlasitě doufat, že svět nezešílí definitivně. A taky si můžeme dopřát skleničku, dát si jako základ dlouhého dne dobrou polévku či smažený řízek.
A protože tady bude šlapat i pořádná muzika (i když zatím není jistý bubeník) můžeme se i pořádně odvázat už dopoledne, a třeba to bude hezčí než tradiční večer u televize obohacený letos chmurami a nejistotami o tom jaký výhled nás čeká v příštích létech.

Spolek Pod platany, organizátor Spořilovských farmářských trhů.