U zastávky Spořilov vznikla velkoplošná malba

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 10. 06. 2021

Mural Spořilov

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Jedná se o projekt MuralArt UM, který vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době pandemie. V rámci programu Umění pro město vyčlenila Praha na projekt dva miliony korun, kterými podpoří vznik celkem osmi muralů v různých městských částech. Pro realizace poskytli plochy svých objektů Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, České dráhy nebo soukromí vlastníci.Cílem projektu MuralArt UM je pozvednutí a kultivace konkrétního prostoru, snaha o vyvolání pozitivní konfrontace veřejnosti s projevy současného umění na veřejných prostranstvích a především vznik nových a kvalitních streetartových intervencí a podpora výtvarné komunity v době pandemie. Realizované návrhy byly vybrány odbornými komisemi v otevřených výzvách projektu MuralArtUM, na který byl magistrátem vyčleněn speciální rozpočet.

Program Umění pro město byl jako podpora současného umění ve veřejném prostoru oficiálně spuštěn roku 2018. Program se primárně soustředí na problematiku trvalého osazování uměleckých děl do veřejného prostoru. V roce 2020 se podařilo program rozšířit o pořádání krátkodobých instalací a uměleckých intervencí. Projekty pro dočasné instalace jsou realizovány prostřednictvím Galerie hl. m. Prahy, která je odborným garantem programu a kurátorem současného umění ve veřejném prostoru v Praze. V rámci prvního ročníku UM2020 se mimo jiné podařilo zahájit právě projekt MuralartUM.

Na Spořilově vznikl mural na opěrné zdi u autobusové zastávky Spořilov. Vítězný návrh autorské dvojice Karolíny Vintrové a Petra Dromoráda byl oceněn komisí zvláště kvůli neobvyklé renesanční technice sgrafito (vyškrabávání motivu do vlhké omítky) a zábavnému řešení tématu. Tento „sgrafito mural“ vyzývá lidi čekající na autobus k zapojení do spontánní hry. Motiv labyrintu, který průběžně zahuštěním klikatících se linií nabývá na složitosti a obtížnosti, je zároveň silným dekorativním vzorem. U tohoto muralu porota také ocenila využití plasticity materiálu, funkční a interaktivní design. Zeď byla pro projekt poskytnuta soukromým vlastníkem.

Foto: Martin Micka