Zemřely dvě významné osobnosti a podporovatelé myšlenky obnovy pomníku Hrdinům od Zborova

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 24. 01. 2017

Křest knihy Po stopách spořilovských legionářů v Lánech 7. 3V minulých dnech zemřely dvě výrazné české osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do paměti našeho národa svými činy proti totalitním hnutím, která se snažila v minulém století podmanit náš stát, naši společnost. Místostarosta Junáka JUDr. Jiří Navrátil a předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová patřili mezi příznivce Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova a záběhlické pobočky Masarykova demokratického hnutí. Téměř před rokem se spolu s námi radovali z vydání knihy Po stopách spořilovských legionářů. Paní Naděžda Kavalírová křtila knihu v březnu v Muzeu TGM v Lánech, JUDr. Jiří Navrátil se o měsíc později zúčastnil slavnostního setkání nad knihou v Tyršově domě a o knize napsal recenzi do časopisu ČAS (zpravodaje Masarykova demokratického hnutí), kterou jsme rovněž zveřejnili ve Spořilovských novinách.


JUDr. Jiří Navrátil (10. září 1923 Lipsko – 16. leden 2017 Praha) byl český překladatel, publicista, politický vězeň a významný český skaut. V roce 1937 vstoupil do oddílu, který vedl spisovatel Jaroslav Foglar. Po zákazu skautingu v roce 1940 byl členem protinacistického odboje a v květnu 1945 se aktivně zúčastnil Pražského povstání. V souvislosti s protestem proti komunistickému převratu byl vyloučen ze studií na vysoké školeí, následně prožil několik let v uranových dolech v Jáchymově, propuštěn byl na amnestii až v roce 1960. V letech 1968 a 1989 se podílel na obnově Junáka a byl nositelem řady skautských i vojenských vyznamenání.

Naděžda Kavalírová (13. listopadu 1923 Opočno – 20. ledna 2017 Pardubice) - předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky a svého času také předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů byla v souvislosti s protestem proti komunistickému režimu vyloučena ze studií na vysoké škole, tři roky strávila za mřížemi jako politický vězeň. Byla nositelkou řady vyznamenání, mj. i Řádu Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o stát v oblasti rozvoje demokracie, humanity a lidských práv (udělil prezident republiky v roce 2006).