Farmářské trhy na Roztylském náměstí se už do značné míry staly součástí zdejšího společenského života

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 27. 04. 2016

Farmářské trhy Lidé se zde v sobotu dopoledne scházejí proto, aby nakoupili zemědělské zboží a potraviny, ale i proto aby potkali známé, přátele, spolužáky, či aby jen poseděli u příjemné hudby a dali si třeba kávu. Když je hezky, bývá slušně narváno, lidé se radují z prosté pospolitosti, kochají se výhledem na zdejší louky a fontánu, a nebýt oběda vydrželi by zde často až do odpoledne.Lakmusovým papírkem zájmu je většinou pojízdná prodejna Mochovské pekárny, která se, když přijde hodně lidí vyprodá brzy před dvanáctou ze všech zásob pečiva, a posledním opozdilcům nabízí už jen přátelský úsměv, sůl, kmín a pár koláčků. Největší fronty bývají u obou zelinářských stánků, ale jarní prim hraje nabídka Zahradnictví Bratronice (směr Mladá Boleslav), kde nabízejí všechny jarní barvy v květináčích, kde se nakupují do předzahrádek macešky a primule, do váziček narcisky a tulipány a kuchařkám nabízejí bylinky do záhonů i za okna.

Oblíbené jsou kulturní vystoupení a koncerty různých hudebních žánrů. Občasné akce pro děti zase ukazují dětskou bezprostřednost i soutěživost spořilovských rodičů, a veřejné vaření zase reflektuje sousedské vztahy, kdy se hodnotí, ochutnává, pokyvuje hlavami a sbírají se recepty.

Letošní trhy zahájily 12. března, a i když bohužel pozvánka tradičně nedorazila do většiny spořilovských poštovních schránek, živé tamtamy tenhle informační deficit za týden smazaly a další trhy už byly plné lidí s košíčky v ruce, s košíčky na kolech i s košíčky v autech na odvoz pořizovaných nákupů. Zejména trhy doprovázené sluncem, přilákaly před spořilovský pomníček stovky a stovky návštěvníků a také nabídka trhů rostla v závislosti na návštěvnosti. Hned 19. března proběhla na trhu první akce Slow Foodu (organizace, která svou činností podporuje lokální produkty a potraviny a domácí vaření podle tradičních receptů). Tentokrát se deset zúčastněných kuchařů a kuchařek zúčastnilo soutěže o nejlepší jarní nádivku. Ochutnávali všichni a vítězka dostala koš s jablky.

Organizátoři trhů připravili další lahůdku hned na duben. Na trhu 16. 4. vystoupí velký smíšený pěvecký sbor ze Saska (asi 45 zpěváků), aby zde asi v hodinovém vystoupení (od 10,30h.) předvedl průřez svým širokým repertoárem od Bacha až po lidovky a africké spirituály.

Další velkou akcí bude květnová akce Slow Foodu, kdy budou na trh přizváni regionální výrobci tradičních produktů (marmelád, sýrů, i jiných potravin) a společně zde budeme zjišťovat co byla staročeská snídaně, budeme porovnávat chuť různých chlebů, děti se dozví jak se na takový chléb zadělává a jak se peče a budou tady i soutěže o ceny.

Na červen chystáme piknik, protože chceme, umožní-li to počasí, využít spořilovské louky nejen k pohledům, ale i k praktické možnosti posnídat a poobědvat na místě. Ale to není zdaleka vše. Mnohé další zajímavé akce budou následovat v dalších měsících.

Přes prázdniny, počítáme s tím, že trh se zmenší jen na základní potraviny, ale s podzimem vypukne celý ohňostroj akcí spojených s plodinami, s vařením, ochutnáváním, vínem, pivem a se spoustou dalších atrakcí včetně dalších kulturních vystoupení.

Karel Czaban