Setkání Taizé na Spořilově

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 21. 12. 2014

29. prosince 2014 přijedou do Prahy tisíce mladých lidí z Evropy i ostatních světadílů, kteří se zúčastní „Cesty důvěry”, organizované komunitou Taizé. Podobná setkání se konají od roku 1978 vždy v některém z velkých evropských měst. V Praze bylo setkání Taizé v přelomovém roce 1990. Ti, kdo se tenkrát na této akci nějakým způsobem podíleli – ať už účastí na programu, pomocí při organizaci nebo poskytnutím noclehu – dodnes vzpomínají nejen na krásné chvíle, ale i na dlouhotrvající přátelství s těmi, kdo tenkrát přijeli jako cizinci, i se spoluobčany, se kterými setkání připravovali.



Komunitu založil bratr Roger. V roce 1940 odešel ze Švýcar do francouzského městečka Taizé. Tam spolu se svou sestrou pečoval o válečné uprchlíky, většinou Židy. Po prozrazení této činnost uprchl zpět do Švýcar. Do Taizé se vrátil až v roce 1944. V roce 1949 se prvních 7 bratrů komunity zavázalo žít v celibátu a prostotě. Postupně se k nim přidávali další. Koncem padesátých let 20. století začalo Taizé navštěvovat množství především mladých lidí. Bratři komunity byli jejich zájmem zpočátku zaskočeni a několik let hledali způsob, jak se s jejich přítomností vyrovnat. Počet těch, kdo zde ve velice skromných podmínkách hledají smysl svého života, stále vzrůstá. Někteří zůstávají delší dobu a pomáhají s pracemi nutnými pro provoz střediska. Bratři hledali způsob, kterým by se mohli všichni zapojit do pravidelných modliteb komunity. Postupně se v Taizé začaly používat krátké, stále se opakující zpěvy zpívané v různých jazycích. Tak vznikly charakteristické „písně Taizé“, které se dnes zpívají v mnoha církvích, nejen v Evropě. Důležité místo v modlitbě má ticho.
Dnes tvoří komunitu Taizé více než 100 bratří, pocházejících z asi 30 národů, katolíků i různých protestantských vyznání. Bratři si na živobytí vydělávají prací, nepřijímají žádné osobní dary – vše dávají na charitativní účely. V roce 2005 byl bratr Roger zavražděn. Představeným komunity se stal bratr Alois – Němec, jehož předkové pocházejí z československého pohraničí. V roce 2005, kdy zemřel bratr Roger, napsal Václav Havel tato slova: „Ne náhodou se z vesničky Taizé stalo poutní místo i pro mnoho především mladých lidí z naší země. Bratr Roger byl pro mne jedním z duchovních pilířů sjednocující se Evropy.“ Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě si získala uznání a bratr Roger dostal několik prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné: Templetonovu cenu, Cenu UNESCO za výchovu k míru, Cenu Karla Velikého a Cenu Roberta Schumana.
Do Prahy mladí lidé přijedou s důvěrou a nadějí. Dosud nevědí, kde budou spát, s kým stráví pět dní, které je čekají, s kým budou debatovat o životních podmínkách ve své vlasti i v České republice, i o tom, jak by měli lidé spolu žít, aby to bylo v přátelství a míru. Po příjezdu budou rozděleni do skupin. V každé z nich budou lidé z nejméně čtyř národů. Je možné, že se vyskytnou v jedné skupině z lidmi ze sousední země, se kterou nemají dobré vztahy. Budou ochotni je přijmout jako přátele?
Bratři z Taizé mají s organizací mezinárodních setkání dlouhodobé zkušenosti. Ovšem na tak velkou akci je jich málo. Proto s nimi přijíždí i řada dobrovolníků z různých států. Nadšení a obětavost těchto lidí je fascinující. Někteří se kvůli této službě začali učit česky a dnes již jsou schopni se bez větších problémů dohovořit.
Pomáhají i místní přípravné skupiny, které vytvořily centra v jednotlivých pražských čtvrtích (většinou v kostele některé církve). Odtud budou příchozí odesíláni do rodin, případně jiného místa noclehu. V centru se bude určená skupina návštěvníků setkávat každé dopoledne ve dnech 30.12., 31.12. a 2.1. od 8:30 hod.; 31.12. také večer od 23. hod. Na tato setkání, i další během dne v centru Pahy, jste zváni i vy.

Na Spořilově je místem setkání katolický kostel sv. Anežky české na Roztylském náměstí. Vzhledem k tomu, že se na setkání přihlásilo víc zájemců než se očekávalo, je třeba najít další možnosti ubytování, nejlépe v rodinách. Pokud byste vy, nebo vaši přátelé byli ochotni ve dnech 29.12.2014 až 2.1.2015 nechat někoho přespat ve své domácnosti (není nutné lůžko – účastníci budou mít karimatku a spacák), poskytnout jim jednoduchou snídani, případně je pozvat 1.1.2015 na oběd, přihlaste se přímo v kostele sv. Anežky nebo na www.taizepraha.cz přátelství, naděje a důvěra rostou, když se o ně dělíme.