Praha 4 požaduje ochranu obyvatel Spořilova před hlukem

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 14. 09. 2014

Praha 4 požaduje dostavbu Silničního kruhu kolem Prahy, protože bez jeho dokončení není možné ochránit obyvatele Spořilova před negativními dopady vyvolanými nadměrnou dopravní zátěží. Uvedl to starosta městské části Pavel Caldr při projednávání aktualizace Zásad územního rozvoje hlavního města Prahy na dnešním zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy.„Nesouhlasím s tím, že skupina obyvatel na severu města blokuje výstavbu a za rukojmí má obyvatele celé Prahy a zejména Spořilova, kteří všichni trpí negativními dopady vyvolanými koncentrací kamionové dopravy, řekl starosta Pavel Caldr. „Naší prioritou v Praze 4 je proto dostavba městského okruhu. Spokojenost obyvatel Spořilova závisí na zamezení průjezdu tranzitní kamionové dopravy touto lokalitou.“
Spořilovská ulice je v současné době značně dopravně zatížená. V úseku Jižní spojka – Klapálkova ulice dosahují podle Hygienické stanice hlavního města Prahy hodnotou hluku 74 decibelů ve dne a 67 decibelů v noci. Hluku překračujícímu hygienický limit je v těsném sousedství komunikace vystaveno ve dne 425 obyvatel a v noci 980 obyvatel.
„Nerozumím Trojkoalici vedené Petrem Štěpánkem ze Strany zelených, která se negativně vyjádřila k jižní části Silničního kruhu kolem Prahy, ačkoli Strana zelených se vždy tvářila, že jí záleží na spořilovských občanech,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr.
Praha 4 dlouhodobě proto usiluje o omezení dopravy, zvláště kamionové, v oblasti Spořilova, a hluku, který překračuje povolené hygienické limity. Obyvatelům jezdí denně pod okny stovky kamionů, které tuto lokalitu zamořují nejen nadměrným hlukem, ale i emisemi a polétavým prachem a jejím obyvatelům mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
„Usilujeme především o koncepční dlouhodobé a trvalé řešení cestou maximálního urychlení přípravy a realizace stavby Silničního okruhu kolem Prahy, konkrétně stavby 511 mezi Běchovicemi a dálnicí D1,“ uvedl dále Jiří Bodenlos. „Samozřejmě vítáme i dílčí opatření, ale taková, která skutečně sníží zátěž obyvatel Spořilova.
Jedním z námi navrhovaných opatření ke zlepšení nepříznivých poměrů je zakrytí Spořilovské ulice tubusem, který ochrání obyvatele okolních domů zejména před hlukem a polétavým prachem. Podklady k možnému zakrytí Spořilovské ulice má na základě srpnového usnesení Rady hlavního města Prahy připravit Technická správa komunikací.
„Zakrytí Spořilovské ulice, tj. řešení nadměrného hluku Spořilově, jednoznačně vítáme a podporujeme,“ uvedl k tomu starosta Pavel Caldr. „Toto opatření jsme opakovaně na magistrátu požadovali, a chceme proto věřit, že v tomto případě nezůstane jen u předvolebních slibů.“
Jiří Bigas (tiskový mluvčí MČ Praha)