Adolf Branald má na Spořilově pamětní desku

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 10. 09. 2014

Adolf Branald - pamětní deska na škole odhalená dne 9. 9. 20Starosta městské části Praha 4 Pavel Caldr 9. září 2014 odhalil na budově Základní školy Jižní IV. Na Spořilově pamětní desku Adolfu Branaldovi. Český a spořilovský spisovatel Adolf Branald je s touto školou neodmyslitelně spojen.Adolf BranaldSpisovatel se na Spořilov přistěhoval jako jeden z prvních obyvatel. Zde tvořil, založil rodinu a jeho potomci zde chodili do Základní školy v Jižní IV. Jedno z posledních děl Adolfa Branalda se jmenuje Převleky mého města. Je to kniha popisující vývoj zahradního města na Spořilově od jeho vzniku, píše se v ní o životě jeho obyvatel, o změnách, kterými Spořilov procházel v kontextu s vývojem v celé společnosti.
Se školou Adolf Branald spolupracoval, děti naslouchaly jeho vyprávěním při besedách a v posledních letech jeho života mu donášely obědy ze školní jídelny. V roce 2005 otvíral školní knihovnu, které daroval několik svých knih i knihy ze své knihovny. Ve škole jsou dodnes.
„Jsme hrdi na skutečnost, že Adolf Branald byl obyvatelem Prahy 4, a vážíme si jeho literárního odkazu,“ uvedl starosta Pavel Caldr. „Umění hraje v našem životě nezastupitelnou roli a věřím, že tomu bude i nadále. Náš život by byl chudý bez hudby, malířství, sochařství, literatury nebo divadla. Věřím, že tomu tak bude i nadále.“