Obec baráčníků Praha – Roztyly má prapor

Autor: Jan Vlasák <aaton(at)volny.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 20. 06. 2014

Prapor baráčníků Obec byla ustanovena roku 1930. Prapor neměla a byl pořízen až roku 2014 za přispění grantu Prahy 4.
Prapor je výtvarně proveden do let první republiky do období budování zahradní čtvrti Spořilova, v místech osady Dolní Roztyly. Skládá se ze strany národní a vlastenecké v národních barvách.


Národní strana:
Podklad červený v tzv. garibaldiovské barvě ze sokolské košile z návrhu Jindřicha Fügnera. Giuseppe Garibaldi ( *4.7.1807 + 2.6.1882); sjednotitel Itálie.Ústřední motiv je obraz Roztylského náměstí z roku 1937. Obraz namaloval podle tří dobových fotografií pan Mechti Mezensev i rohový svazek rostlin v národním dekorativismu. Strana představuje vzdor nebezpečí před 2. světovou válkou. V bouřlivých mračnech na obrazu prosvítá u kříže věže kostela svaté Anežky České; světlý průzor se siluetou hory Blaník. Pověst praví, že tam pod Veřejovou skálou spí vojsko přemyslovského knížete sv. Václava I ( * asi 908 + 929(935) , který odtud vyrazí na bílém koni se svými blanickými rytíři až bude naši zemi nejhůře. Je uctíván jako svatý patron české země a symbol české státnosti. Byl zabit bratrem Boleslavem a jeho družinou ve Staré Boleslavi. Pod kostelem je pomník našim legionářům z 1. světové války - Hrdinům od Zborova, pořízený z darů starodružiníků a občanů Spořilova. Vytvořil ho akademický sochař kpt. Karel Babka, podstavec Ing.arch. Stanislav Režný. Odhalen byl 29.6.1937 a zničen v noci z 26. na 27.7. 1940 nacisty v době protektorátu Čechy a Morava. Obec baráčníků Praha – Roztyly je sdružena při Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova a členové mají zájem o opětovné postavení repliky tohoto pomníku v rámci akce Ministerstva obrany ČR „Legie 100“.

Nápis „ Za vlast a svobodu“ vymyslel plk. v.v. Ing. Emil Kulfánek a je proveden ve funkcionalistickém písmu v kombinaci bauhaus a playwright. Tetička /baráčnické oslovení ženy/ Ilona Vonášková - švandymistrová XXIV. župy Jana Žižky z Trocnova a Kalichu, doporučila, aby byl text i v hlaholici. Je to naše první písmo na našem území, které sestavil Konstantin zvaný Filosof ( * 828 Soluň + 14.2.869 Řím) roku 862. Písmo hlaholice je zpracováno pro staroslověnštinu z dialektu Slovanů, žijících v Soluni za císaře Michala III. Konstantin / Kyrilos – sv. Cyril / byl řecký učenec, kněz, který byl vyslán s bratrem Metodějem na žádost moravského knížete Rastislava na Velkou Moravu, šířit křesťanství. Překlad nápisu Za vlast a svobodu ve staroslověnštině zní – Za otěčestvo i svabodon. Písmo hlaholici i překlad provedla Akademie věd ČR – slovanský ústav.

Vlastenecká strana:
Bílý podklad. Baráčníci používají různé symboly, které vycházejí z tradic a zvyklostí v Čechách. Jedním z nich je chaloupka. Ve ztvárnění obydlí je spořilovský domek č. 797/21, kolaudovaný 5.4.1929 z ulice Jižní II. Plot je převzat od domu č. 323/6 z ulice Severní VIII. Domek je doplněn o dobové prvky, které již zanikají. Rekonstrukční malbu provedl JUDr. Ivan Beneš – spořilovský výtvarník. Pod obrazem domku jsou zkřížené lípové větve namalované od pana Mechti Mezenseva, převázané trikolórou. Česká trikolóra (tri color = tři barvy) je státní symbol od roku 1939. Obkružný lem v baráčnickém rostlinném motivu je převzatý z výšivky na košili Ing. Vlastimila Mráze z Obce baráčníků Rumburk. Nápis Obec baráčníků Praha – Roztyly je v písmu wending, užívaném v období 19. století. Obvod je pošit trikolórovou šňůrkou s rohovými 8 cm oky.
Návrh a realizace - Jan Vlasák. Montáž počítačem - Věra Šimandlová. Tisk na látku Multisol D s gramáží 205 g/m2 a šití - Interflag, Lomnice na Popelkou. Fakturační cena praporu bez organizačních prací - 20.000 Kč.