Politici i občanská sdružení se dohodli na dalších krocích

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 10. 03. 2014

Jednání věnované kvalitě ovzduší v oblasti Spořilova se minulý týden uskutečnilo na pražském magistrátu. Kromě náměstka primátora Jiřího Nouzy se jednání zúčastnila senátorka Eva Syková, místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos, ředitel ochrany ovzduší Jan Kužel a zástupci občanských sdružení SOS Spořilov, Zdravý Spořilov a Stará Krč. Výsledkem jednání bylo vytvoření skupiny, která by měla ovzduší v této části metropole nejen monitorovat, ale také realizovat opatření, která na něj budou mít pozitivní vliv.

Kvalitu ovzduší na Spořilově bude nově sledovat nová pracovní skupina, jak bylo uvedeno na TV Metropol. Skupina je výsledkem jednání.
„Úkolem této skupiny bude nejen monitorování vývoje kvality ovzduší na Spořilově, ale i formulace kompenzačních opatření, jejichž realizace bude mít celkově pozitivní vliv na kvalitu ovzduší v této části metropole.“uvedl Jiří Nouza, náměstek primátora hl. m. Prahy.
Na činnosti této pracovní skupiny se přitom budou podílet nejenom zástupci magistrátu, ale také všech občanských sdružení přítomných na jednání a také odborníci z řad Ministerstva životního prostředí, Českého hydrometeorologického ústavu a Technické správy komunikací hlavního města.
Další část jednání se věnovala prezentaci připravovaných již vystavěných protihlukových opatření. Ty mají snížit dopad hluku na obyvatele Spořilova. Ten trápí především lidi ze staré zástavby, kteří se postupem času dostali do středu Jižní spojky, Spořilovské a 5. května. Právě proto se TSK snaží o vznik mobilních protihlukových stěn, ale také o výměnu povrchů silnic za protihlukový asfalt. „Výměna asfaltu za nízkohlučný se připravuje pro ulice Spořilovská a Senohrabská, realizace závisí především na přidělení finančních prostředků státem podle předchozích dohod s MD ČR,“ řekl ředitel TSK Ladislav Pivec.
I přes tato opatření se ale s určitým stupněm hluku a nižší kvalitou ovzduší musí tamní obyvatelé zřejmě alespoň na čas smířit. Podle náměstka Jiřího Nouzy jsou totiž protihlukové stěny, či nízkotučný asfalt, jen malou záchranou pro tuto lokalitu, ale i pro další navazující části Prahy. Bez dostavby Pražského okruhu v úseku Běchovice – D1 č. 511 se tato situace totiž nijak významně nezlepší.