Miroslav Sígl - ČESKÝ PATRIOT odešel na věčnost

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 15. 12. 2012

Miroslav Sígl Motto: „Až odtud odejdu, co se stane?
Zůstanou po mě knížky v řadě vyrovnané.
Až odtud odejdu, co se změní?
Slyšet byl tiše smích a už tu není.
Až odtud odejdu, co tu zbude ?
Skončil Tvůj život, můj osude.“
Miroslav Sígl
/Z básnické sbírky Mým přátelům/

Krátce po udělení čestné Ceny Český patriot 2012 odešel na věčnost velký novinář, spisovatel, básník a kronikář - opravdový vlastenec, můj přítel, bratr Miroslav Sígl. Zemřel náhle po těžké operaci srdce ve Vinohradské nemocnici 5. prosince v požehnaném věku 86 let. Miroslav Sígl zanechává za sebou velkou truchlící rodinu - milující manželku Jiřinu a tři děti, šest vnoučat a čtyři pravnučky.



Poslední rozloučení s drahým zesnulým se konalo v pravé poledne dne 14. prosince v kapli svatého Václava na Vinohradském hřbitově za široké účasti členů spisovatelské obce, novinářů, členů Masarykova demokratického hnutí, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sokola a dalších spolků a jeho přátel a známých. Ve zcela zaplněné kapli se rozezněla smuteční hudba, v záplavě věnců a kytic ležela rakev se zesnulým. Uprostřed položena fotografie Miroslava Sígla s usměvavou tváří, jak jsme jej všichni znali.
Poslední rozloučení zahájil syn Mikoláš Sígl osobním vyznáním a vylíčením posledních událostí ze života svého drahého tatínka.
Po jeho slovech promluvil zástupce Syndikátu spisovatelské a novinářské obce a Českého svazu bojovníků za svobodu. Zazněla tklivá píseň Čechy krásné, Čechy mé, Fibichův Poém a na úplný závěr smutečního obřadu modlitba Ave Maria od Franze Schuberta. V tiché vzpomínce na dobrého člověka Miroslava Sígla se účastníci pohřebního obřadu tiše rozcházeli do svých domovů…

Stručný běh života zesnulého svědčí o velkých úspěších, avšak i o těžkých chvílích, jež prožil za doby násilí a útlaku svobody a demokracie u nás. V letech po únorovém puči 1948 a poté zejména v době tzv. normalizace po roce 1969 byl několikrát vyhozen z práce jako nespolehlivý a nebezpečný živel.
Krátce po skončení druhé světové války se bratr Miroslav Sígl s nadšením mladého svobodného novináře pustil do velkého úkolu - společně s Jaromírem Hořcem a dalšími nadšenci, novináři - zakládal po květnovém povstání v roce 1945 první deník svobodné československé mládeže - Mladá fronta. Po šesti letech úspěšného působení byl náhle s dalšími kolegy z redakce vyhozen, neboť jeho práce redaktora zcela nevyhovovala ideologickým zájmům tehdejšího stalinského vedení Komunistické strany Československa. Rozsáhlá novinářská a spisovatelská činnost bratra Sígla v dobách pro náš národ těžkých tehdejšímu vedení společnosti vadila. Novinář se svou rodinou je prožíval s celým národem po dlouhá léta rovněž těžce. Přesto překonal svojí optimistickou náladou a nadšením pro věc svobody těžké časy násilí především pilnou činností spisovatelskou a kronikářskou. Napsal řadu knih převážně zaměřených na historická či místní aktuální témata, vytvořil několik rozsáhlých sbírek básní a kronikářských publikací, mj. úplný sborník československých spisovatelů s jejich osobním vyznáním.
Po roce 1989 se pustil do další tvůrčí práce jako svobodný novinář a publicista v Československém rozhlase, televizi a Československé tiskové kanceláři. Rovněž se s nadšením ujal funkce šéfredaktora obnoveného časopisu Masarykova demokratického hnutí ČAS a vrátil mu obsahové zaměření a literárně-uměleckou hodnotu s objevením bohatství Masarykova odkazu nám i příštím generacím. Přispíval pravidelně do internetových Pozitivních novin svými články na aktuální témata, např. k významným událostem našich dějin, o hrdinství Československých legií v první světové válce a o památné bitvě u Zborova i o osobnostech české kultury a umění.

Svým článkem v Pozitivních novinách Rozhodně podpořil dlouholeté úsilí Sboru pro obnovu pomníku hrdinům od Zborova na Roztylském náměstí na Spořilově. V letošním jubilejním roce 150. výročí založení Sokola věnoval několik příspěvků tomuto významnému sokolskému i národnímu svátku a s nadšením se radoval ze zdaru jubilejního XV. Všesokolského sletu PRAHA 2012.

Článek bratra Miroslava Sígla z Pozitivních novin o jeho osobních dojmech ze Spořilova přetiskujeme následně k tomuto rozloučení.

Symbolické ocenění a vyvrcholení celoživotního díla bratra Miroslava Sígla se uskutečnilo v posledních týdnech jeho bohatého tvůrčího života. Na výzvu Asociace nositelů legionářských tradic ANLET o.s. jsem navrhl svého drahého přítele Miroslava Sígla na udělení Ceny ČESKÝ PATRIOT 2012 za celoživotní dílo v kategorii publicistická činnost za šíření vlasteneckých tradic českého národa, zachování kulturního dědictví a za významný přínos české historii. K mé velké radosti byla mu tato čestná cena udělena ještě před jeho smrtí! Předána však byla pozůstalým až dne 6. prosince na společenském večeru ANLETU v Domě armády Praha v Dejvicích - bohužel až den po smrti Miroslava Sígla. Cenu slavnostně vyhlásil prezident ANLETU bratr pplk. Ing. Jaroslav Houška. Uvedl významné ocenění za celoživotní zásluhy vyznamenaného patriota a za jeho bohatou publicistickou, spisovatelskou a kronikářskou činnost. Bratr Sígl stačil ještě poslat pořadatelům předem omluvu z důvodu nástupu do nemocnice. Jeho dojemný dopis byl přečten společně s tichou vzpomínkou shromáždění vyznamenaných patriotů za účasti generality České armády v čele s náměstkem ministra obrany České republiky Ing. Michaelem Hrbatou a náčelníkem generálního štábu Armády České republiky gen. Ing. Petrem Pavlem a zástupců odbojových a vlasteneckých organizací, kteří vzdali společně čest tomuto opravdovému vlastenci.

Drahý Mirku, loučím se s Tebou a děkuji za bratrskou spolupráci na společném díle. Tvoji světlou památku si zachováme ve svých myslích a srdcích!

Vladímír Prchlík 15.12.2012