Otázka budoucnosti podzemí na Roztylském náměstí - pod parkem se rozkládá na 80 m chodeb

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 12. 11. 2012

Kryt - Roztylské náměstí Období protektorátu zanechalo na tváři Spořilova stopy, které jsou dnes již téměř nepostřehnutelné. Ještě je možné si všimnout na domech ojedinělých bílých šipek, označujících polohu sklepních okének – úkrytů obyvatel pro případ náletu a zřícení, nebo sníženiny v trávníku na náměstí před restaurací Eureka, kde se nacházela požární nádrž.
O mnoho zajímavější však vždy byly útržkovité zprávy o krytech na Roztylském námětí, o jejichž přesné poloze ani počtu se ale již prakticky nic nevědělo.
Díky rekonstrukci náměstí byl jeden z těchto krytů šťastnou náhodou objeven. Za odborné podpory KD báňsko-historické a speleologické společnosti jsme provedli zaměření krytu a základní dokumentaci.



Spořilovské náměstí bylo v průběhu války vybaveno typovým objektem veřejného podzemního krytu štolového typu, oficiálně zvaného „protiletadlový krytý zákop“ neboli „Luftschutz Deckungsgraben“. Tyto stavby byly za protektorátu stavěny převážně od roku 1941 například ve výrobních závodech, později v městských parcích obecním nákladem. V Praze výstavba vrcholila v letech 1943-44 v souvislosti se zvýšeným nebezpečím bombardování. Původně se jednalo o kryty chránící před nebezpečným účinkem střepin protiletadlové palby na zemi. Později byly překvalifikovány na úkryty před bombardováním. Kryty měly poměrně velkou kapacitu; do standardizovaného typu se do jedné sekce vešlo 50 ukrývaných, v našem případě tedy 200 osob. Kryt má podobu několikrát zalomené (pro snížení účinku tlakové vlny) betonové chodby oválného průřezu, původně s lavicemi podél stěn. Ve slepých zakončeních sekcí se nacházely jednoduché záchody (kbelík) a únikové východy. Podle znalců je tento kryt ve srovnání s jinými mimořádně zachovalý.
V prvních poválečných letech docházelo na území Prahy k rozsáhlé likvidaci těchto objektů. Zřejmě tak byly většinou zlikvidovány ještě dříve, než se změnou geopolitické situace přišla doba, ve které se ocel, beton a přípravy na další válku opět vrátily do módy.
V současné době je v této části parku připravena druhá etapa rekonstrukce náměstí a naše občanské sdružení vstoupilo do jednání o budoucnosti objektu s představiteli Městské části Praha 4. Domníváme se, že jde o natolik zajímavý, silný a rozsáhlý prostor, že by byla škoda ho nevyužít.
Budeme usilovat o dohodu se zástupci městské části a architekty revitalizace náměstí, aby byl v rámci této akce obnoven vstupní objekt a případně přípojka elektřiny. Tím by se otevřela cesta pro další řešení možností využití. Je zřejmé, že nynější příležitost se již nebude opakovat! Po vybudování chodníků, založení trávníků a výsadbě stromů již do parku stěží kdo pustí stavební mechanizaci. Také by bylo neprozřetelné ponechat takový objekt bez možnosti revize jeho technického stavu.
V současné době připravujeme studii, která by odpověděla na otázku „Co s ním?“. Velice uvítáme případné podněty čtenářů. V tuto chvíli uvažujeme o využití v intencích od varianty základního zajištění pro umožnění příležitostných exkurzí až po variantu příležitostného výstavního prostoru včetně stálých expozic o historii Spořilova – vzniku, životě, válečných letech (zahrnujících např. uvedení jedné sekce krytu do původního stavu, připomenutí odboje reprezentovaného například osudem rodiny Preissigovy). Pozornost by si v tomto prostoru také zasloužila historie proměn pietního místa v horní části náměstí.
O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Občanské sdružení Spořilov
sporilov@gmail.com