Rozhovor s Pavlem Ročkem o historii spořilovského tenisu (2)

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Sport, Vydáno dne: 17. 10. 2012

Pavel Roček Jak se vyvíjel Tvůj vztah k tenisu?
"Jako žák 87. osmileté školy na Spořilově jsem hrál šachy a za školní družstvo hokej. V roce 1954 pod vedením pana učitele Vyskočila jsme vyhráli pražský přebor družstev v šachu (Zelenka, Janda, Němec, Roček) a ruce 1956 jsme obsadili II. místo v hokejovém turnaji v tehdejší Praze 13. Vršovicích. Přesto, že jsem hodně sportoval (fotbal, hokej, košíková), k závodnímu tenisu jsem se dostal těsně před vysokou školou. Na spořilovských kurtech končila skupina starších hráčů ( Ing.Jan Kučera, Jiří Théra, Jiří Kulhánek a J.Mlíčko). Nové družstvo tvořili bývalí dorostenci Jan Hejlík, Karel Vodinský, Emil Kačaba a já Pavel Roček. Družstvo převzal jako nehrající kapitán Karel Hejlík. Bylo to v době, kdy nebyla žádná dostupná tenisová literatura. Můj vzor byl Australan Rod Laver, trenér Harry Hopmann a jeho Vítězný tenis. S panem Hejlíkem jsme probírali všechny detaily tenisových úderů. Chodili jsme na Štvanici kde trénovali Jiří Javorský, Jan Kodeš a jiní. Nevynechal jsem žádný mezinárodní turnaj a zápasy o Davis Cup, kde jsem mohl sledovat i zahraniční hráče. Během studia na vysoké škole jsem téměř každý den dvě hodiny trénoval a v sobotu hrál dva až tři zápasy (singl, double, mix). Má výkonnost rostla. Až v roce 1972 vyhrálo družstvo III. třídu pod mým vedením hrajícího kapitána ( Jan Hejlík, Ing. Jiří Nekola,CSc, Aleš Černý, Ing. Pavel Roček, Emil Kačaba, Šárka Pichrtová, a Vanda Čalounová) a postoupilo do II.třídy pražského přeboru. Bohužel to na ligový tenis to nestačilo ani v budoucnosti. Spořilovský tenis žije převážně z příspěvků členů a musí proto věnovat hodně prostoru rekreačnímu tenisu. Za svou patnáctiletou závodní činností jsem sehrál za TC Spořilov kolem 120 singlů a 90 doublů. Rád na to vzpomínám."



Pavel Roček - MengenJako dlouholetý vedoucí trenér tenisové školy a závodní hráč Jsi vychoval řadu známých úspěšných hráčů. Na které hráče a trenéry nejraději vzpomínáš?
Původcem myšlenky provozování tenisové školy na Spořilově byl bývalý hráč a člen LTC Spořilova Dr. Jíří Mlíčko, který působil v tenisovém oddílu Slávia Vysoké školy jako významný trenér. Na Vysokých školách založil hromadný výcvik tenisu, kam chodila jako tehdy neznámá žákyně Martina Navrátilová. Dr. Mlíčko se dohodl s hospodářem TJ Sokol, Zdeňkem Keistem, o placené službě hromadném výcviku mládeže. Na první dvouměsíční kurz se přihlásilo 20 dětí. Dr. Mlíčko byl časově zaneprázdněn a byl rád , že ve mně našel spolehlivého vedoucího a trenéra mládeže. Já jsem právě absolvoval trenérský kurz Na klamovce, který vedl mimo jiné i státní trenér Dr.J Caska a kde byli vynikající hráči , jako Jan Kurz, pozdější trenér Heleny Sukové. Snažil jsem se žáky naučit tenis pro zábavu na celý život. Začalo se stínovými údery a hrou na cvičnou stěnu. Zároveň jsem chtěl vychovat ze šikovných chlapců a děvčat závodní hráče pro družstva žáků a dorostu. Působil jsem jako učitel ale také jako trenér individuálního tenisu. Snažil jsem se napodobovat významného trenéra působícího na Spořilově koncem 50. a začátkem 60, Miloše Šolce, který trénoval své syny a později mladší dceru , rychlím rozehráváním asi 50 míčů připravených v krabici na speciálním stojánku. Výhodou naší školy bylo celo roční trénování, v létě na kurtech a v zimě v tělocvičnách spořilovských škol. Kryté dvorce byly v té době jen v Praze Na Klamovce. Za 20. letou činností jsem s trenéry Jiřím Thérou a Jiřím Kulhánkem vychovali kolem 300 tenistů, kteří hrají pravidelně nebo příležitoně tenis do dnes.
K nejznámějších absolventům TC Spořilov patřli Radovan Chrz a Richard Dražný. Radovan Chrz byl vítěz přeboru ČR v Pelhřimově v kategorii mladších žáků. Po vstupu do profesionálního tenisu odjel na studia na Univerzitu ve Západní Floridě. V roce 1996 byl na 522. místě na světovém řebříčku. Richard Dražný je dnes hlavním trenérem tenisové školy společnost TENISLAND s.r.o. při TC Spořilov. Richard Dražný vystudoval Vysokou školu Univerzity Karlovy, Fakultu tělovýchovy a sportu. Deset let je hráčem české extraligy a německé bundesligy. Oba tyta hráče později trénoval Jaroslav Kubec. Na jeho doporučení Radovan a Richard přestoupili a individuálně hráli a trénovali s ligovými kluby. Vzpomínám také na pohyblivou žákyni Barboru Dolečkovou- Tachecí, která je významnou novinářkou v televizní stanici Prima. Tenisová škola byla častokráte chválena v denním tisku a České televizi. Ondra Vichnar, syn sportovního komentátora ČT začínal s tenisem na Spořilově."

(Pokračování příště.)