Zpráva o zdravotním stavu obyvatel Spořilova po navedení kamiónové dopravy z Jižní spojky

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Doprava, Zdroj: jruzicka11@seznam.cz, Vydáno dne: 11. 01. 2011

Zpráva o zdravotním stavu obyvatel Spořilova po navedení kamiónové dopravy z Jižní spojky má 15 stran textu a 16 barevných grafických příloh. Bude zaslána primátorovi hlavního města Prahy (MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.), dále 1. náměstkovi primátora, který má na starosti odbor dopravy (Ing. Karel Březina) a také starostovi městské části Prahy 4 (Ing. Pavel Horálek), případně i dalším odpovědným činitelům.
Děkuji všem, kteří přispěli k řešení problému s nadměrnou kamiónovou dopravou na Spořilově, zejména pak paní ing. Markétě Šveřepové, která prokázala v této věci maximální obětavost. Poděkování náleží všem občanům, kteří pomáhali s podpisovou akcí na petici (text petice převzalo OS Spořilov) a distribucí a sběrem dotazníků, stejně jako i všem těm, kteří dotazníky poctivě vyplnili. Děkuji také redakci Spořilovských novin, která články k tomuto tematu zveřejňovala. Veškeré akce byly motivovány pouze dobrou vůlí občanů a nebyly dotovány žádnými finančními prostředky. Všem zúčastněným se tedy dostává pouze morálního ocenění. Naštěstí se ukazuje, že je to s naší občanskou společností lepší než se mnozí domnívají.

V rámci anonymního průzkumu bylo hodnoceno 261 dotazníků od obyvatel z většiny ulic v blízkosti Spořilovské. Do dotazníkové akce se nejvíce zapojili obyvatelé ulic Hlavní, Na Chodovci, Hrusická, Bělčická, Senohrabská, Svojšovická, Božkovská a Severní. Šetření se zúčastnilo 154 žen (59 %) a 107 mužů. Věkové kategorie byly 1-15 let (4 respondenti), 16-30 let (33 respondentů), 31-45 let (50 respondentů), 45-60 (49 respondentů) a nad 60 let (125 respondentů). Někteří obyvatelé neodpověděli na všechny otázky v dotazníku. Z hlediska hodnocení zdravotního stavu je důležité, že nekuřáků bylo 85% .
Počet původních nemocí, kterými respondenti trpěli, se pohyboval většinou od 1 do 4 Zhoršení původního onemocnění po 21.9. uvedla většina respondentů tj. 81 %. Z nemocí byl zastoupen nejvíce vysoký tlak (100 případů - 28%), nemoci srdce a cév (61 případů - 17%), nemoci dýchací soustavy (78 případů - 22%), problémy s imunitou (46 případů - 13%) a deprese (28 případů - 8%).
Samostatně byl hodnocen infarkt a CMP (32 případů), vzhledem k tomu, že se jedná o časově omezené příhody.
V nižších věkových kategoriích převažovaly zpravidla 1-2 nemoci a jednalo se zejména o nemoci dýchací soustavy, problémy s imunitou, vyjímečně deprese. V kategorii do 45 let pak šlo o 1-3 nemoci, a to zejména vysoký tlak, nemoci dýchací soustavy, poruchy imunity a deprese. V kategorii do 60-ti let se pak vyskytovalo 1-5 nemocí, kromě výše uvedených jsou již výrazně zastoupeny nemoci srdce a cév (11), poprvé se objevila ve 4 případech rakovina. V kategorii nad 60 let se pak vyskytovaly 1-4 nemoci u velkého množství respondentů - vysoký tlak (69 případů), nemoci srdce a cév (47), nemoci dýchací soustavy (47), cukrovka (19), problémy s imunitou (15), deprese (11) rakovina (8). Tato kategorie byla také nejvíce postižena infarktem a mozkovou příhodou (26 případů), někdy i v kombinaci nebo opakovaně. 3 respondenti uvedli kardiostimulátor. Ojedinělé byly nemoci ledvin, trávicího systému a neurologické poruchy (parkinsonismus).
Nová onemocnění, která obyvatele postihla po 21.9., často i opakovaně, se u respondentů pohybovala většinou mezi 1-3. Nejčastěji se jednalo o záněty průdušek a hrtanu (91 případů - 36%), záněty spojivek (82 případů - 31%), astma (23 případů - 10%) a chřipku (41 případů - 16%). V nejvyšší věkové kategorii šlo například o 45 případů výskytu zánětů dýchací soustavy a 39 případů zánětů spojivek. Vyskytovala se také angína, a to i u starších respondentů. Ve 3 případech se vyskytl zápal plic, mimo dotazníkové šetření pak bylo zjištěno několik dalších případů u starších občanů (dokonce jednou oboustranný a jednou opakovaný zápal plic). V rámci šetření byla zaznamenána 1 recentní mozková příhoda.
Výskyt opakovaných alergických reakcí byl početný a pohyboval se u respondentů od 1 do 5 reakcí. Jednalo se o řezání a pálení v očích (126 případů - 25%), potíže s dýcháním (109 případů - 22%), škrábání v krku (90 případů - 18%), alergický kašel (102 případů - 20%) a alergickou rýmu (76 případů - 15%). U řezání a pálení v očích si ne každý respondent uvědomil, že se jedná o zánět spojivek.
Respondentů, kteří trpěli původními onemocněními bylo 72.3 %. Téměř 70% respondentů pak po 21.9. onemocnělo dalšími nemocemi a u téměř 85% z nich se projevily alergické reakce. To je alarmující situace a znamená to, že původní onemocnění nebo nové onemocnění neuvedla pouze třetina obyvatel a dokonce jen 15% neuvedlo žádnou alergickou reakci. Nejvíce je ohrožen zdravotní stav respondentů, kteří zde tráví celý týden, což se týká zejména kategorie nad 60 let (94 respondentů), pouze 21 seniorů odjíždí na víkend a jen malá část zde tráví čas po práci. Mladší a střední generace zde převážně tráví čas po práci nebo po škole a případně odjíždí i na víkendy, přesto došlo k významnému zhoršení zdravotního stavu i u těchto respondentů.
Nadměrná kamiónová doprava ovlivnila velmi negativně také pocity a výkonnost respondentů. Většina respondentů (84%) trpěla nespavostí a únavou a u 72% z nich se snížil pracovní výkon. Kamióny představují pro 81% respondentů největší problém v současnosti a 98% si přeje omezení kamiónové dopravy co nejdříve. Zajímavé je, že řada rodin má dnes vážné ekonomické problémy, někteří lidé mají vážné zdravotní komplikace, a přesto většina z nich považuje kamióny za největší problém. Z poznámek respondentů v dotaznících vyplynulo, že některé děti i řada dospělých se celé noci dusí, jiní prokašlali týdny a dostali se až na hranici naprostého vyčerpání. Řada lidí uvádí změny psychiky (zvýšená nervozita, pocit ohrožení, podrážděnost, agresivita) a bolest hlavy.
Prokazatelně tedy došlo k poškození zdraví mnoha obyvatel Spořilova. Výsledky recentního měření hluku, hluková studie, výsledky měření imisí a výsledky dotazníkového šetření, které prokazují zhoršení zdravotního stavu obyvatel, jsou 4 základní odborné argumenty proti navedení kamiónové dopravy z Jižní spojky do oblasti Spořilova, kde hluk a emise z dopravy převyšovaly povolené limity již v minulosti. Navedení kamiónů do Spořilovské ulice je tak naprosto nekvalifikovaný, protiprávní akt, který ohrozil zdraví a životy obyvatel Spořilova a významně se dotkl jejich občanských práv. Je proto nutné, aby se touto záležitostí začaly odpovědné orgány zabývat a zejména tento problém urychleně řešit (příslušné odbory Magistrátu hl.m. Praha, Hygienická stanice, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí apod.).
Jediné rozumné řešení je v současnosti urychlené odvedení kamiónů nad 12 tun mimo Spořilov a následné zastřešení Spořilovské. V petici téměř 2000 občanů žádá na tubusu parkovou úpravu, došlo by pak k přirozenému propojení sídliště a Starého Spořilova. Protihlukové stěny při překračování imisních limitů škodlivin nepomohou a budou mít i minimální vliv z hlediska hluku. Lidé ve vyšších patrech zůstanou i nadále zcela nechráněni. Navíc při výšce protihlukových stěn 3 m, která je doporučována v hustě obydlených oblastech z estetických důvodů, dojde k poklesu počtu exponovaných osob nadlimitnímu hluku jen o 6% (Timberland, 2005).

RNDr. Jana Růžičková, CSc.