Záběhlický zámek se otevře pouze pro Trojmezí

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 30. 09. 2010

Po několika desetiletích se Záběhlický zámek v Praze 10 otevře veřejnosti a představí výstavu "Pražské Trojmezí - zeleň nebo beton?", která informuje o možné developerské zástavbě v jeho těsné blízkosti.
Srdečně zveme všechny Spořilováky a na setkání v Záběhlickém zámku pouze tento víkend se těší
Současný majitel Záběhlického zámku
a
Představitelé Koalice občanských sdružení Trojmezí


Za Koalici OS Trojmezí
Renata Chmelová

V Záběhlickém zámku na Praze 10 bude tuto sobotu 2.10.2010 ve 14,00 hod. slavnostně uvedena informační výstava „Pražské Trojmezí – zeleň nebo beton?“, kterou připravila Koalice občanských sdružení Trojmezí. Tuto výstavu za pouhých 13 dní již vidělo více než 7.000 Pražanů.
„Nádvoří Záběhlického zámku se po několika desetiletích otevře veřejnosti právě při příležitosti slavnostního představení informační výstavy „Pražské Trojmezí – zeleň nebo beton“, řekla tisková mluvčí Koalice OS Trojmezí Renata Chmelová. „Srdečně zveme všechny Pražany z celého okolí Trojmezí. Budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si nádvoří Záběhlického zámku, který není běžně přístupný veřejnosti a mohou se osobně seznámit s představiteli Koalice občanských sdružení Trojmezí“, dodala Chmelová.
Na slavnostním zahájení výstavy budou přítomni i autoři urbanistické studie území Trojmezí, jejíž vypracování iniciovali sami Pražené, žijící v okolí Trojmezí. „Toto území má velký rekreační potenciál a nabízí různé možnosti pro volnočasové využití obyvatel přilehlých sídlišť. Podle nás by bylo zásadní chybou jej zastavět. Po roce činnosti Komise pro optimalizaci území Trojmezí, vedenou bývalým radním Langmajerem, nám opět byla předložena upravená developerská studie. Ta počítá se zastavěním celého území Přírodního parku Hostivař-Záběhlice. Rozhodli jsme se proto předložit Magistrátu vlastní návrh“, řekl Zdeněk Edlman, spoluautor urbanistické studie a člen Koalice OS Trojmezí. „Naší studií chceme rozpoutat odbornou diskusi, jak se zodpovědně postavit k řešení tohoto území“, dodal Edlman.
Koalice občanských sdružení Trojmezí dlouhodobě usiluje o zachování přírodního charakteru pražského území Trojmezí. Celá kauza okolo Trojmezí se rozvířila před rokem a půl, kdy zastupitelstvo Magistrátu hl.m. Prahy odhlasovalo, že toto území nebude řešeno podle nového územního plánu Prahy, ale ještě podle současného (starého) plánu tzv. Celoměstsky významnou změnou a otevřelo tím cestu k možné developerské zástavbě, i když se proti tomuto diskutabilnímu postupu vyjádřilo v petici 16.000 Pražanů.