Co a proč se děje na Roztylském náměstí – I.

Autor: Jan Fischer <zahr.sluzby(at)volny.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 19. 09. 2010

Dne 8.9.2010 byla zahájena I. etapa rekonstrukce Roztylského náměstí podle projektu Atelieru zahradní a krajinářské architektury Sendler-Babka – Obnova a využití parkových ploch v dolní části Rozt. náměstí.
Tato I. etapa vychází z celkové architektonické studie obnovy Roztylského náměstí z června 2008.

Nejspodnější část parkové plochy náměstí od osy ulic Severovýchodní II. – SZ-II., dolů po hranu chodníku ul. SV/SZ – I. byla oplocena a byly zahájeny přípravy na stavební činnost a následnou sadovou úpravu prostoru.
V této I. Etapě mají být obnoveny vnitřní chodníky s odpočivadly a lavicemi, dobudován jeden spojovací chodník – podél něho mají být v ploše umístěny dvě plochy dětských hřišť s průlezkami pro větší děti s měkkým povrchem. Pod nimi, je navržena polyfunkční plocha - hřiště s umělým povrchem pro všechny možné aktivity – od „kolečkových samohybů“, přes místo pro setkávání s neformálními hrami, po hry míčové. Tato plocha bude použitelná prakticky celoročně a bez ohledu na počasí. Plochy jsou dostatečně vybaveny lavicemi.
Celá plocha pak bude sadovnicky upravena, založeny trávníky a vysazeny vzrostlé stromy – ty budou jako v minulosti tvořit rámec náměstí.
Polyfunkční plocha dolního hřiště je horní podélnou hranou nasazena přirozeně do stávajícího terénu a pro dosažení roviny hrací plochy je položena na gabionovou zeď, (kámen skládaný do drátokošů), ta je zevnitř vyplněna zeminou a osázena půdopokryvnou zelení. Tyto rostliny přirozeně budou splývat dolů a zcela pohltí strukturu zdi. Viditelné převýšení zdi nad terénem v čelním pohledu od severu se pohybuje od 130 do 170 cm, při zachování pásu zeleně a dosadbě stromů, pak hmota gabionu zcela zaniká v zeleni.
V bočních pohledech se gabiony ztrácí skoro úplně, neboť mizí ve svahu, nad který nijak nevystupují.
Plocha hřiště je doplněna sítěmi (6m) proti úletu balonů a bude možné navýšení o další 2m v případě potřeby. Tyto sítě, jsou však stále na pozadí korun stromů. Veškeré plochy a chodníky jsou obklopeny trávníkovými plochami, je zachován charakter parku, hřiště mají odstupy od hlavních chodníků a pokud to mohu posoudit, tak vše zůstává v měřítku náměstí a Spořilova. Umístění ploch hřišť je z hlediska náměstí jako celku správné. Zakomponování do zeleně a životní prostor pro tuto zeleň jsou dostatečné. Je tedy předpoklad, že hřiště nebudou tak rušivým prvkem, jak se dnes může zdát.
Přitom nadsazení polyfunkčního hřiště nad úroveň stávajícího terénu přináší i výhody pro celé dolní náměstí – dojde k částečnému i optickému odclonění ulice a zastávky autobusu, hřiště přitom není zcela blízko vozovky a výškový odstup ještě pomůže zvýšit pohodu. Do meziprostoru jsou vysazeny stromy.
// Zde prosím srovnejte situaci tohoto hřiště, s pásmem stromů okolo, navrženého ve vzdálenosti více než 15m od vozovky se situací školního hřiště, kde je přímo za plotem mnohonásobně frekventovanější ulice Hlavní, také se zastávkou autobusu, ale navíc ještě se světelnou křižovatkou a s další dopravní tepnou Severní I. – Lešanská. Školní hřiště je ještě blíže Spořilovské spojce, nežli navržené hřiště Jižní spojce... //


Tato I. etapa, pak logicky vytváří podmínky pro další pokračování úprav sadového náměstí – a to řekněme „o patro výše“ v prostoru dnešního dětského hřiště, které leží uprostřed náměstí.
O tom, že toto původní hřiště je tam zcela špatně – a to právě z hlediska kompozice náměstí – bylo řečeno a napsáno již mnoho. Jde o nepůvodní „naplaveninu“ velmi nešťastně umístěnou do osy a průhledu náměstím a zcela bez stínu, což pro nejmenší děti a posezení na lavičce není dobré.
Toto hřiště má být zrušeno a obnovena plocha trávníků. Blíže okrajům, po obou bocích travnaté plochy, v dosahu korun stromů, vzniknou dvě menší dětská hřiště s pískovišti a atrakcemi pro nejmenší děti, s vhodným oplocením a přístupem do volné trávníkové plochy.

Dnes diskutovanou I. etapu obnovy sadových ploch náměstí tedy nelze posuzovat bez vědomí celku a posouzení plánovaných navazujících kroků.

Celková rekonstrukce náměstí a nová koncepce úpravy naopak Roztylskému náměstí zásadně pomůže, potvrzuje jeho velkorysost, sjednocuje ho, nechává vyniknout kostelu, jako hlavní dominantě náměstí, přinese zklidnění ulic SV/SZ–I. a Hlavní pod kostelem, přinese oživení prostoru a nabídne více příležitostí a lepší vybavení k trávení volného času, učiní náměstí pro všechny obyvatelnějším a příjemnějším, přinese vodu, moderní design, osvětlení atd. a neposlední řadě bude – a v to doufám – pěkné a atraktivní.
A protože jsem zahradník, tak to nejlepší si nechávám na konec – Náměstí se stane opět parkem, (dnes je spíše prázdnou plochou), vizitkou, a srdcem zahradního města Spořilov. Nosnou myšlenkou celé rekonstrukce stále zůstává obnova sadové kompozice parkového náměstí.
// Srovnejte s dnešním stavem stromů v centrální části - od Eureky dolů nám zůstaly pouze tři ještě perspektivní a hodnotné stromy – duby. Z nichž však pouze jeden má opravdu šanci stát se pamětníkem Spořilova, pokud mu tedy my lidé, dáme vůbec šanci – například v kořenech stromu vedou kabely ... kolik dalších výkopů přežije, kolik soli stačí na zničení takového stromu???).
Ještě některé javory před Eurekou jsou slušné, ale již oba javory před KB a Javorinou chřadnou a musí již být podsazeny. Javory mezi duby v centrální části náměstí také nejsou dlouhodobě udržitelné a navíc jsou zásadně poškozené solením – podívejte se na korunu a olistění jinak krásného stromu před vinotékou na východní straně náměstí.//

K novému parku však vede cesta i přes ta „hřiště.“ Nebo snad tu dnes je někdo, kdo by dnes chtěl a podporoval návrat k původnímu stavu před válkou – kde např. žádná hřiště nebyla a na trávníky se Nesmělo vstupovat? Nebo ke stavu, kdy zrovna tato dolní část náměstí sloužila jenom králíkářům, kteří sem chodili na trávu?
Nebo návrat k těm dvěma odpočívadlům dole u silnice, kde se nakonec držela jenom individua všeho druhu? Nebo návrat bojovníka od Zborova v nadživotní velikosti útočícího přes hroby našich spořilovských sousedů, padlých v Květnu 1945 a pohřbených v horní části náměstí?

Já myslím, že nejsou jenom cesty zpět a přešlapování na místě, také se můžeme narovnat a vykročit dopředu.

Je tu velká šance dotvořit dnes poněkud rozpačitý prostor před Eurekou, (který také prošel svým vývojem a nebyla to vždy zelená plocha, ale hlavně byl původně koncipován pro úplně jiné architektonické uspořádání prostoru. Pracuje se zde na vypořádání pozemků a převodu právě této plochy do kategorie zeleň – dnes patří (!) ke komunikaci .... Je navrženo plošné sjednocení celé centrální plochy náměstí do jednoho parkového celku s komfortním a přátelským režimem užívání, diskutuje se o podobě Památníku, náměstí se dotýká bolestivé dopravní problematiky na ul. Hlavní atd, atd.

Spořilov se mění, mění se naše domy, doby, lidé, nároky, ale i naše možnosti a pan Branald by možná napsal „Náměstí se nám převléká.“

Jako příspěvek k veřejné diskuzi o podobě Rozt. náměstí a ke vzniku „petice za zachování stávajícího...charakteru...Roztylského náměstí“, pro SN zpracoval Ing Jan Fischer, 19.9.2010,
od roku 1990 správce zeleně na starém Spořilově.