Na Spořilově mizí odpadkové koše u zastávek

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 27. 06. 2009

Odpadkový košMožná jste si stejně jako my v redakci všimli, že u zastávek autobusů MHD na Spořilově mizí odpadkové koše. Většinou jsou vítanou surovinou pro bezdomovce. Řešením pro Dopravní podnik hlavního města Prahy, který má koše společně s označením zastávek na starosti, by jistě bylo vymyšlení nového typu stojanu s pevným zabudováním koše.
Protože si však Dopravní podnik s obnovou a vysypáváním odpadkových košů (a to nejen na Spořilově), stejně tak s úpravou některých přístřešků příliš velkou hlavu nedělá, zajímalo nás, co je v této souvislosti vlastně jeho povinností jako provozovatele městské hromadné dopravy. Došli jsme přitom k zajímavému zjištění.

Odpadkový košPo poměrně dlouhém zjišťování a ověřování často nepřesných a nejasných informací jsme se dostali až k normě ČSN 736426-1, ve které je uvedena pouze povinnost označení zastávky. Z ní tedy vyplynulo, že provozovatel dopravy nemá v podstatě žádnou povinnost, aby na zastávce byl umístěn odpadkový koš a přístřešek. Tyto požadavky může mít (ale i nemusí) hlavní město, popřípadě městská část.
Takže pokud u stojanu na Roztylském náměstí chybí odpadkový koš (viz snímek), pak je vše v pořádku a naopak můžeme ocenit aktivitu veřejné správy v naší čtvrti, že poblíž umístila svůj vlastní odpadkový koš, který je mnohem praktičtější a bezpečněji ukotvený (viz snímek).
Odpadkový košNa opačné straně - u zastávky u kostela odpadkový koš Dopravního podniku ještě odolal.