Archeologické nálezy v okolí Spořilova

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Historie, Zdroj: Michal Lutovský, Lubor Smejtek a kolektiv: Pravěká Praha. Li, Vydáno dne: 03. 05. 2008

Ačkoliv je historie vlastního Spořilova relativně mladá (přes osmdesát let), je nutno připomenout existenci někdejší obce Dolní Roztyly a katastr Záběhlic, na jejichž území "starý" i "nový" Spořilov leží. Dávno před vznikem obou obcí obývali okolí Spořilova lidé řady pravěkých kultur, z nichž se nám dochovaly archeologické nálezy, o nichž si tentokrát něco krátce řekneme.

V Záběhlicích v bývalé pískovně pod Bohdalcem na hranicích s Michlí byly před rokem 1915 učiněny nálezy ze staršího eneolitu, konkrétně kultury nálevkovitých pohárů.
V dnešní Archivní ulici v Chodově v roce 1936 ovjevil a popsal L. Oliva nálezy z mladšího eneolitu. Šlo o ojedinělý objev nádob období kultury se šňůrovou keramikou.
V Záběhlicích, v chalupě p. Kučery byl v roce 1897 objeven sekeromlat českého typu, který byl předán do sbírek Národního muzea.
Při stavbě Kauflandu v Michli dělníci vykopali doklady o aktivitě lidu kultury zvoncovitých pohárů, po hornické činnosti a nálezy datované do pozdní doby bronzové.
Nedaleko Hamerského rybníka, při stavbě bowlingové haly byly zase nalezeny pozůstatky z mladší až starší doby bronzové.
Z doby železné je nutné zmínit i významné keltské a později slovanské hradiště v Hostivaři.