80 let spořilovského Sokola a naše lípy

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Vzpomínky, Vydáno dne: 10. 09. 2007

Deska 10.9.2007Dnes si připomeneme 80. výročí od vzniku naší sokolské tělocvičné jednoty Praha Spořilov, Roztyly v roce 1927. Naše lípy pamatují události radostné, spojené s rozvojem naší jednoty a rozkvětem naší vlasti ve třicátých letech minulého století. Právě tak jako události dramatické a tragické, kdy naše vlast , opuštěna našimi spojenci, byla obsazena krutým nepřítelem. Naše mladá jednota podlehla zákazu naší činnosti spojené z rozpouštěním Sokola a zabavením jeho majetku nacistickými okupanty. Po vítězství ve druhé světové válce znovu Sokol ožil a obnovil svoji všestrannou těllocvičnou, kulturní a společenskou činnost stejně nadšeně, jako jsme budovali svoji obnovenou svobodnou republiku. Přišel však další zákeřný nepřítel - ztratili jsme svobodu národní. Sokol byl znovu rozpuštěn a jeho činnost potlačena zakázem veškeré činnosti a zabavením jeho majetku. Brzy přišel další okupant z východu, který pokračoval v tvrdém útlaku národa a členů a příznivců Sokola po celých čtyřicet let.

Po listopadu roku 1989 Sokol znovu vzlétl a z trosek jeho bývalého majetku vstal opět k nové radostné práci věnované všem generacím Sokola, zejména mladé generaci a rodičům s dětmi, kteří znamenají světlou budoucnost našeho národa i sokolského hnutí.
Vzpomeňme ve slavnostních chvílích výročí Sokola na Spořilově obětí veškerého násilí a hrdinům všech tří odbojů v boji proti nepřátelské přesile! Poděkujme zakladatelům České obce sokolské - bratra Dr. Miroslava Tyrše, prvního náčelníka ČOS, a bratra Jindřicha Fügnera, prvního starosty ČOS, a nositelům jejich myšlenek, všem bývalým i dnešním členům naší sokolské jednoty za věrnost, obětavost a lásku ke svobodě, za níž mnozí položili svoje životy.
NAZDAR! (Psáno k 80. výročí založení TJ SOKOL Praha Spořilov, Roztyly dne 10. září 1927)