Robotický den 2007

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: RNDr. David Obdržálek (MFF UK), Vydáno dne: 17. 04. 2007

V sobotu 21. dubna 2007 se opět koná zajímavá akce nazvaná - Robotický den...čtěte dále...

"Robotický den", v sobotu 21. dubna 2007 pořádá katedra softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a občanské sdružení Robonika.

Na Robotickém dni uvidíte jako hlavní téma České národní kolo soutěže EUROBOT. Tématem roku 2007 je třídění a recyklace odpadu, takže i samotná soutěž byla nazvána "Robot Recycling Rally". V této soutěži proti sobě soupeří vždy dva samostatní roboti sestavení jednotlivými týmy. Z Českého národního kola postoupí tři nejlepší týmy do finále, které se koná na mezinárodní úrovni již po desáté - letos ve francouzském La Ferté-Bernard.

Akce "Robotický den" a soutěž EUROBOT se bude odehrávat 21.4.2007 v Nové Aule VŠE (náměstí W. Churchilla 4, Praha 3). V rámci doprovodného programu diváci také uvidí soutěž v robotickém MiniSumu a ukázky dalších robotů. Program bude probíhat po celý den od 10 do 17 hodin, v dopoledních hodinách kvalifikační zápasy, odpoledne pak finálový boj o postup do mezinárodního kola. Přijít i odejít je možné kdykoli, vstup je volný.

Soutěž EUROBOT je soutěží pro amatérské týmy mladých fanoušků robotiky, která se na mezinárodní úrovni se koná již od roku 1998 (od r. 1994 byla jako francouzský pohár, od roku 1998 je soutěž mezinárodní a vzhledem ke zvyšujícímu se počtu účastníků od r. 2004 pořádají MFF UK a Robonika České národní kolo).

Každý rok jsou vyhlašována nová pravidla, šanci na dobré umístění mají tak i nováčci. V minulých letech roboti sbírali kokosové ořechy, hráli biliár, obsazovali planety, dobývali hrad, hráli fotbal, golf... Tématem ročníku 2007 je recyklace – roboti se budou snažit v zápase proti druhému týmu sebrat a uložit z náhodně rozházených odpadků na hřišti do správných popelnic co nejvíce roztříděného odpadu - plechovek, PET lahví a vybitých baterií.

Také můžete navštívit stránky http://www.eurobot.cz , http://www.eurobot.org nebo http://robotika.cz kde jsou další informace o soutěži, odkazy, fotografie z minulých ročníků i dalších aktivit....

Další příležitost setkání se soutěží EUROBOT bude mít veřejnost na již tradiční akci Věda v ulicích 22.-23. června 2007. Zde bude opět divákům jako v loňském roce soutěž předvedena na živo ve vestibulu stanice metra Muzeum.

RNDr. David Obdržálek