V Centru Chodov jsou k vidění dinosauři

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: www.mef.org.ar, Vydáno dne: 12. 02. 2007

Výstava dinosaurů v OC CHODOVUnikátní výstava odlitků koster patagonských dinosaurů v životní velikosti je k vidění v OC CHODOV od 1. 2. do 15. 3. 2007. Výstavu spolupořádá Národní muzeum, Argentinské velvyslanectví a Ministerstvo školství ČR. Jak redakci Spořilovských novin prozradil jeden ze studentů paleontologie, který výstavou provádí, výstava se koná teprve na třetím místě v Evropě, jinak procestovala řadu obchodních center na americkém kontinentu.
Originály koster jsou uloženy v Museo Paleontológico Egidio Feruglio, které jako jedna z nejvýznamnějších paleontologických institucí v Jižní Americe reagovalo na obecný zájem o dinosaury tím, že připravilo unikátní putovní výstavu, která přitahuje zájem dospělých i dětí fascinovaných světem paleontologie.

Paleontologické muzeum otevřela původně ve skromných prostorách skladu nábytku samospráva argentinského města Trelew na začátku 90. let. Důvodem byly mimořádné nálezy fosilních zbytků dinosaurů, které dovolují rekonstrukci velmi důležitých úseků historie těchto živočichů (srovnatelné např. s nálezy v Mongolsku). Výzkumy umožnily další okolnosti - pokračující eroze odkrývající vrstvy mořských a kontinentálních usazenin a bohatství fosílií obsažených v těchto vrstvách. Dnes je Museo Paleontológico Egidio Feruglio jednou z nejvýznamnějších paleontologických institucí na světě.
Od zdejších průvodců jsme se rovněž dozvěděli, že historie dinosaurů začala před více než 230 miliony let v triasu v prostředí zcela jiném, než je dnešní. Kontinenty byly v té době spojeny v jeden obrovský celek - superkontinent Pangeu, která sahala téměř od jednoho pólu ke druhému. V pozdním triasu rozlišujeme v rámci tohoto superkontinentu dvě provincie: severní Laurasii a jižní Gondwanu. Během jury se tyto oblasti od sebe oddělily a vytvořily dva samostatné kontinenty. V křídovém období se Atlantský oceán dále rozevíral a Jižní Amerika se oddělila do Afriky. Éra dinosarů skončila na hranici druhohor a třetihor. Tehdy, došlo na Zemi ke globální katastrofě, kterou nepřežilo mnoho organismů, mezi nimi i dinosauři.

Výstava dinosaurů v OC CHODOV

Přehled vystavených druhů dinosaurů s uvedením jejich geologického stáří:
Eoraptor lunensis - trias
Herrerasaurus ischigualastensis - trias
Piatnizkysaurus floresi - jura
Amargasaurus cazaui - křída
Epachtosaurus sciuttoi - křída
Giganotosaurus carolinii - křída
Titanosaurus australis - křída
Gasparinisaura cincosaltensis - křída
Carnotaurus sastrei - křída
Abelisaurus comahuensis - křída
hnízdo sauropoda - křída

Výstava dinosaurů v OC CHODOV