Jaké jsou výhody okružních křižovatek?

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 20. 01. 2007

Okružní křižovatkaV souvislosti s peticí reflektující problematiku dopravy v naší čtvrti byla již několikrát otevřena problematika (ne)možné (ne)existence kruhového objezdu na křižovatce Lešanské a Hlavní ulice. O této otázce rozhodnou především odborníci. Jistě však neuškodí připomenout si základní fakta dostupná na internetu i v odborných publikacích, které se kruhových objezdů týkají.

Kruhové objezdy, správněji okružní křižovatky, mají zajistit plynulý a bezpečný provoz na všech křižujících se komunikacích. Okružní křižovatky mají větší kapacitu než neřízené křižovatky. Zpravidla jsou provozně výhodnější než klasické křižovatky se světelným signalizačním zařízením. Okružní křižovatky je vhodné umisťovat tam, kde intenzita dopravy křižujících se komunikací je vyrovnaná, příp. v průběhu dne kolísá.
Díky nízkým rychlostem je okružní křižovatka bezpečná, lze se na ni dobře orientovat a sledovat provoz ostatních vozidel. Odpadá také řazení do pruhů před křižovatkou. Umožňuje také snadné otáčení vozidel, což v řízených křižovatkách není možné. K dalším funkcím okružní křižovatky patří zdůraznění změny dopravního režimu nebo významu komunikace. Z hlediska urbanistického je okružní křižovatka významným městotvorným prvkem (střední ostrov lze využít pro zeleň, květiny, vodotrysky, umělecká díla).
Ve srovnání s ostatními typy křižovatek jsou okružní křižovatky velmi bezpečné. Nehody se na okružních křižovatkách vyskytují podstatně méně často, než u jiných forem křižovatek. To vyplývá zejména z toho, že:
- okružní křižovatka má podstatně méně kolizních bodů než křižovatka úrovňová - v důsledku nižší rychlosti jedoucích vozidel nejsou při jejich případném střetu následky tragické
- jsou zde jednoduché a jednoznačné poměry v přednosti v jízdě, nízká rychlost vozidel.

Na rozdíl od světelně řízených křižovatek se na okružní křižovatce zamezí situacím zrychlování vozidel vjíždějících do křižovatky na žlutou, což často mívá nedozírné následky v těžkých dopravních nehodách, které tím vznikají.
Z hlediska kapacity je okružní křižovatka výhodnější oproti světelně neřízené křižovatce. Ve srovnání se světelně řízenou křižovatkou jsou kapacitní hodnoty obdobné, avšak na okružní křižovatce je doprava plynulejší a čekací doby se na okružní křižovatce vyskytují jen při přetížení křižovatky, zatímco u světelně řízené je čekání do této křižovatky systémově zavedeno. Nedůvěra v kapacitní možnosti malých okružních křižovatek je zcela neopodstatněná, neboť takováto křižovatka pohodlně zvládá až 25 000 vozidel za den (součet všech vjezdů). Nižší rychlost plynulého dopravního proudu v křižovatce totiž s sebou nese zvýšení její kapacity.

Výzva!

- odborníkům: víte o nějakém řešení, které by vyřešilo dopravní situaci u spořilovské školy (křižovatka Hlavní x Lešanská)? Napište nám (noviny@sporilov.info)

- laikům: zašlete nám fotografie a popisy řešení podobných kolizních situací (noviny@sporilov.info)

Vaše náměty by mohly posunout diskusi faktickým a konstruktivním směrem.