Praha už brzy vytipuje ulice, které silničáři nebudou smět solit

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Napsali jiní, Zdroj: Česká televize - Večerníky 20.12.2006, Vydáno dne: 27. 12. 2006

Přinášíme záznam reportáže České televize ze dne 20.12.2006 ...čtěte dále...

Michal SCHUSTER, moderátor

Praha už brzy vytipuje ulice, které silničáři nebudou smět solit. Nový pražský radní Petr Štěpánek, který má na starosti životní prostředí, chce mnohem víc používat alternativní posypy i mechanické odklízení sněhu.

Petr SOJKA, redaktor

Zamčené dveře u výdeje posypového materiálu a plný hangár soli, i to je letošní zima v Praze. Že v hlavním městě ještě nezačala, potvrzují i statistiky pojišťoven. Loni touhle dobou řešily několikanásobně víc pojistných událostí, jejichž příčinou byly dopravní nehody. Řidiči si už brzy budou muset zvyknout na podstatnou změnu při zimní údržbě pražských ulic. Někde se přestane solit.

Petr ŠTĚPÁNEK, pražský radní /Strana zelených/

Letos má TSK připraven nějaký program na dlouhou dobu, ale určitě budeme chystat opatření pro příští rok, která povedou k využití co nejšetrnějších technologií údržby silnic.

Petr SOJKA, redaktor

Bez soli si ale zatím nedovedou údržbu ve městě představit silničáři.

František HODAN, Pražské služby

Ta sůl funguje, funguje tak, že rozpouští sněhovou vrstvu, případně led, což ten inertní posyp nikdy nedokáže a hlavní nevýhoda inertního posypu je potom na jaře, kdy ty tuny materiálu, stovky tun a v případě Prahy by to byly tisíce tun, by se musely uklidit, takže by se zvýšila prašnost.

Petr SOJKA, redaktor

Radní Petr Štěpánek ale zdůrazňuje, že sůl škodí městské zeleni a jako příklad uvádí hynoucí stromy na starém Spořilově. Daleko radši by v boji se sněhem viděl mechanické odstraňování nebo využití močoviny. Agresivitu soli znají i samotní silničáři, kteří z bezpečnostních důvodů nesolí mosty.

Petr ŠTĚPÁNEK, pražský radní /Strana zelených/

Na těch mostech je to zakázáno kvůli korozi mostní konstrukce, ale stejným způsobem ta sůl napadá podvozky automobilů, boty lidí.

Petr SOJKA, redaktor

Technická správa komunikací letos poprvé v Praze osadila vybranou silnici sněhovými tyčemi. Vedla jí k tomu loňská zima. Zatím ale působí toto orientační opatření u Nedvězí jako lední medvěd v Africe.

František HODAN, Pražské služby

Není to jen otázka výše sněhové vrstvy, ale to, že z polí se nám sfoukne sníh na profil komunikace, který potom ztrácí své kontury, a stává se, a běžně tak dvě až tři auta naše, za tu zimu tam spadnou.

Petr SOJKA, redaktor

Testem poctivosti je těchto patnáct sněhových tyčí u Nedvězí. Pokud je lidi nerozkradou, TSK jimi osadí další silnice na okrajích Prahy.