Biojarmark a Dožínky 2006 v Toulcově dvoře

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: Ing. Jan Chvátal, Ekocentrum - Toulcův dvůr, Vydáno dne: 11. 08. 2006

52V hostivařském Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr, které se nachází v těsné blízkosti Spořilova, proběhnou letos v polovině září dvě velké akce – Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ a Základní článek Hnutí Brontosaurus Botič tak chtějí navázat na velmi úspěšnou loňskou spolupráci....čtěte dále...

Biojarmark bude zahájen v pátek 15.září 2006 ve 14 hodin. I letos se ho zúčastní na tři desítky ekozemědělců a obchodníků s biopotravinami z ČR i zahraničí. Pracovní podtitul akce – „zaostřeno na biomaso“ prozrazuje, které skupině produktů bude tentokrát patřit zvýšená kulinářská, osvětová i poradenská pozornost. Na své si samozřejmě ale přijdou i vegetariáni. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření, výrobě a zpracování nabízených produktů. Chybět opět nebudou přední zelináři, ovocnáři, producenti lahodných sýrů a dalších výrobků z kravského i kozího mléka, ale ani ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak zmíněné masné speciality – ze skopového, vepřového i hovězího masa. Paletu nabídky i letos doplní přírodě přátelská kosmetika, koláče či biopálenka, ale i tradiční řemeslné výrobky, dárkové předměty a občerstvení s biocertifikátem i bez něj. Biojarmarkové menu bude doplněno již tradiční anketami návštěvníků, kteří budou hlasovat komu udělí tituly „superbio“ (za nejoceňovanější produkt jarmarku) a „král prodeje“ (pro nejsympatičtějšího prodejce). Opět proběhne spotřebitelské anonymní testování vybrané biopotraviny – jaké, to však organizátoři zatím tají. Netají naopak , že přibude nový žánr – biokřížovka o ceny.

Setkání ekozemědělců s jejich příznivci obohatí v sobotu 16.září 2006 Dožínková slavnost, která vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole. Dítka i rodiče si opět budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si budou udělat chlebové placky - od vymlácení obilí až po pečení na ohni či v peci. Na vylosované účastníky anket a soutěží čekají ceny v podobě biopotravin. Návštěvníci si budou moci rovněž prohlédnout zvířata farmy i historické prostory dvora - renesanční špýchar a gotický sklep.

Na viděnou na Toulcově dvoře !

Vstupné na oba dny: dobrovolné

Více informací na: tel. 271 750 548 a 723 573 738 Brány statku se otevřou v pátek 15.září 2006 ve 14 hod. a až do večerní tečky v 19 hod. bude přístupný Biojarmark ekofarem.

V sobotu 16.září 2006 od 10 hod. do 18 hod. budou společně probíhat Biojarmark a Dožínky.