Herold v První Pivní Tramwayi na Spořilově

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Restaurace, Zdroj: pan Petr Sitař, Praha, Vydáno dne: 27. 03. 2006

129


Dnes byl v restauraci První Pivní Tramway nacházející se na konečné tramvajové linky číslo 11 (Spořilov) naražen sud piva Herold 13°...čtěte dále...

Když ke konci roku 2004 navštívil Českou republiku novinář, jeden z nejprodávanějších autorů pivní žurnalistiky a ikona světových degustací whisek Michael Jackson (nebojte se opravdu se nejedná o onu hvězdu pop music), logicky dostal při rozhovoru pro pivní server Svět piva (http://www.svetpiva.cz) otázku, jaká piva ochutnal během návštěvy ČR. Michael Jackson mimo jiné odpověděl: "…Dále to pak byla piva z pivovaru Herold – pšeničné svrchně kvašené pivo a tmavá 13°. To pšeničné je takové OK pivo,neurazí, ale ani nepřekvapí. Za to Herold 13° tmavé je pivo světových kvalit. Vyrovnaná chuť a vůně, nádherné doznívání, prostě paráda. Doporučuji každému, kdo by snad nad černým pivem ohrnoval nos…" Myslím si, že lépe to nemohl vystihnout.

Pivovar Herold nacházející se ve městě Březnici letos slaví kulatých 500 let od první zmínky o existenci pivovaru. Psal se rok 1506, kdy Václav Zmrzlík ze Svojšína prodal zdejší panství i s pivovarem nejvyššímu písaři království českého Zdenku Malovcovi z Chejnova za čtyři tisíce pět set českých grošů. Ovšem dle vyjádření zdejšího sládka, byl snad nalezen záznam pocházející cca o 100 dříve. Zámecký urbář z roku 1590 o pivovaru vypovídá: "pivovar jest při zámku, v němž se pivo vaří a vystavuje bílého piva 24 věrtele, do roka ječného se svařuje na 4 věrtele, patok několik varů, jak kdy, více i méně. Při témž pivovaru pod jednou střechou jest spilka klenutá, hvozd prostorný, humno klenutý, štok cihelný, pánev velká a všechny potřeby k tomu náležící. Na témž pivovaře půdy na slady, chmele, též sejpky na všeliké obilí, proti témuž pivovaru sklep na dvě přehrazený, buď na stará nebo jakékoliv piva, prostorný na množství sudů, chmelnice při témž zámku jest, v kteréž spotřeba chmele bývá a podle úrody i několik drahně kop se prodati může".

V současné době se pivovar Herold se svým výstavem okolo 9 000 hl za rok (2004) řadí mezi nejmenší průmyslové pivovary v ČR. Chátrající budovy naznačují, že se zrovna nenachází v utěšené době své existence. Březnické hospody točící Herolda se dají spočítat na prstech jedné ruky a ještě Vám zbude. A i „pod komínem“ pivovaru to není s Heroldem moc slavné. Během několika návštěv Březnicka mi k spočítání stačila druhá ruka. Je malý zázrak, že pivovar se při současném ekonomickém tlaku nadnárodních společností daří udržet v provozním stavu. Tomu určitě napomáhá vývoz do zahraničí. A přitom pivovar Herold úspěšně sbírá různá ocenění na nejvýznamnějších degustačních soutěžích. Namátkou mohu jmenovat Stříbrnou pivní pečeť 2006 za 14° světlý speciál, Zlatou pivní pečeť 2000 a 2001, Stříbrnou pivní pečeť 2003 a Bronzovou pivní pečeť 2004 a 2002 za 13° tmavý speciál z táborských Slavností piva tradičně pořádaných na začátku roku. Z dávnější doby jsou i cenná ocenění za druhé místo v za 12° světlý ležák v roce 1995 či druhé místo za 10° světlé pivo v roce 1999 na veletrhu Pivex a první místo za tmavé 13° tmavý speciál na světovém veletrhu roku 1996 ve Stockholmu, které v roce 1997 obhájil. Tato ocenění napovídají, že v Březnici se vaří pivo výborné kvality, což můžu osobně potvrdit.

Ale teď už tu nejdůležitější informaci. Včera byl Herold 13° tmavý ležák naražen v spořilovské pivní oáze První Pivní Tramway.A jak Herold 13° tmavý ležák chutná. Jeho chuť popisuje Honza Kočka, provozující už zmíněný server Svět piva: "… Karamelová až příjemně pražená vůně velice dobře souzní se sušší, karamelovou chutí s lehce nakyslými ovocnými tóny. Balzám na duši i tělo. Černé pivo z prťavého pivovaru se světovými parametry…"

Takže zavítejte do PPT co nejdříve...

Zaslal: pan Petr Sitař, Praha