Expresní linka Spořilov - letiště Ruzyně

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 14. 01. 2006

Čas od času se potřebujeme co možná nejrychleji dopravit ze Spořilova na ruzyňské letiště. Ať už jedeme na dovolenou nebo jenom vyzvednout známé či příbuzné. Dosud bylo nejrychlejší variantou kromě taxíku a vlastního automobilu cestování metrem do Dejvic a odtud pak autobusem přímo k letišti. 11. prosince loňského roku však přibyla další možnost.

Jízdenka Airport Expres Ve spolupráci Dopravního podniku hl. m. Prahy, Českých drah, ČSA a ROPID byla totiž zprovozněna nová expresní autobusová linka AE (AIRPORT EXPRESS) v trase Nádraží Holešovice - Letiště Ruzyně. Provoz na lince zajišťuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciové společnosti a pro spořilovské občany jde o nejrychlejší a zároveň poměrně levnou a pohodlnou možnost, jak se na letiště přepravit.
Linku jsme poprvé vyzkoušeli deset dní po jejím zprovoznění. Na Nádraží Holešovice jsme z Budějovické jeli metrem pouhých patnáct minut, a tak jsme před odjezdem autobusu (znalí cenových poměrů na letišti) stačili navštívit blízká občerstvení. Linka Airport Expres je v provozu celotýdenně od 5 do 22 hod. v intervalu 30 minut a podle provozovatele slouží k přímému spojení zejména pro cestující železniční dopravy (v návaznosti na vlaky Pendolino). Autobus jsme ale měli zcela pro sebe. Řidič se na nás dokonce usmíval, když nám vydával speciální jízdenku v hodnotě 45 Kč (děti od 6 do 15 let platí 25 Kč) a za bagáž jsme nic neplatili. Příjemně nás překvapilo, že za chvíli jsme byli v cíli cesty. Za necelou hodinu jsme se pohodlně a bez zbytečných přestupů a zastávek dostali ze Spořilova na letiště.