"Solná sezóna" na Spořilově začíná

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Zdroj: ČT-1, pořad Večerník - úterý 1.11.2005, Vydáno dne: 02. 11. 2005

1.listopadu 2005 začala pražským silničářům pohotovost. Co z toho vyplývá pro spořilovské stromy?

Česká televize v pořadu Večerník z Čech přinesla reportáž o začátku zimní pohotovosti pražských silničářů. Jestliže Spořilovské noviny čtete pravidelně jistě víte, že právě solení silnic poškozuje spořilovskou zeleň.


Jan HRUBEŠ, moderátor

Ode dneška jsou pražští silničáři v plné zimní pohotovosti. K dispozici mají sto čtyřiadvacet sypačů a dvě sněhové frézy. Plné jsou i všechny sklady posypového materiálu, hlavně soli. Právě to ale kritizují ekologové i obyvatelé míst, kde se sůl v zimě používá.

Petr SOJKA, redaktor

V Praze se v zimě udržuje více než tři a půl tisíce kilometrů silnic. Technická správa komunikací má na starosti tři pětiny z nich.

František HODAN, vedoucí výroby, Pražské služby

Výjezd první techniky je do třiceti minut od zavolání. Jsou dvě lhůty základní, je to dvě hodiny, to jsou kopcovitý, kopcovitý úseky, kde je opravdu velká intenzita dopravy, a další limit je čtyři hodiny, to je na to první ošetření, a na dokončení práce máme čtyřicet osm hodin od výjezdu.

Luděk DOSTÁL, ředitel Technické správy komunikací Praha

Teď máme připraven plný objem skladu, což je asi osm a půl tisíce tun soli a zhruba tři sta padesát nebo tři sta osmdesát tun toho chloridu.

Petr SOJKA, redaktor

Toto množství ale rozhodně nestačí na celou zimu. Sklady se průběžně doplňují. Jen pro představu - v tomto hangáru je uloženo dva a půl tisíce tun soli, zásoba na čtyři dny. Právě solení se ale nelíbí ekologům.

Petr ŠTĚPÁNEK, ekolog

Existují alternativy, úplně jednoduše použitelnou je inertní posyp, to znamená nechemický, který se potom zase na jaře smete a může se i znovu použít.

Radovan ŠTEINER, pražský radní pro dopravu /ODS/

V našem zájmu není jaksi vychrlit maximum soli, protože i pro nás to jsou peníze z městského rozpočtu, které lze použít na smysluplnější účely, ale bohužel zákon, který nedává povinnost řidičům přezout na zimní pneumatiky v zimním období, nám toto neumožňuje.

Petr SOJKA, redaktor

Solení ale podle ekologů výrazně škodí zeleni. Například na Spořilově hynou stromy.

Tomáš LEDVINA, obyvatel Spořilova

Když jsme si zadali, nebo odborníci, kteří se o to tady starají, zadali si rozbory, zjistili, že ten problém je v přesolování. Pro ty stromy je sůl stejně jedovatá látka jako pro nás. Kdybychom my pili neustále slanou vodu, taky bysme z toho onemocněli.

Petr SOJKA, redaktor

Loňská dlouhá zima stála silničáře čtyři sta dvacet milionů korun. Letos mají připraveno o deset milionů víc.