První Pivní Tramway - malý spořilovský klenot

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Zdroj: Spořilovské hospodské toulání, Vydáno dne: 12. 06. 2005

Téměř letní den v sobotu 21. května 2005 uplně volal po návštěvě nějaké výborné spořilovské hospůdky. Pravda, zahrádka by byla zcela jistě na mítě, ale s Radkou jsme tentokrát vyrazili do perly mezi spořilovskými hospodami - do První Pivní Tramwaye...

Přímo na konečné tramvaje jedenáctky se nachází tato vyhlášená hospůdka, jejíž sláva sahá daleko za spořilovský katastr. Hned u výstupu z tramvaje na konečné jedenáctky je vstup do lokálu.
Kdysi před deseti lety to bývalo jen ne příliš vzhledné a počmárané hygienické a technické zázemí pro tramvajáky jezdících na spořilovských linkách 11 a 56. Budova je to nevelká, jen přízemní, ale pravý poklad skýtá uvnitř. Bar je doslova 3 metry od zastávkového sloupku, a i to je jistě pražský unikát. Na levé straně od baru se nachází menší místnost se čtyřmi stoly. Dva jsou pro dvě osoby, další dva pro šest osob. Na pravé straně od výčepu a malého baru je úzká chodba, kterou se dostanete až k dlážděnému peronu "nástupiště", ke skutečné imitaci tramvajového vozu z 20. a 30. let minulého století. Do něj, nebo spíše k němu se vejde pohodlně 15 lidí. V obou místnostech jsou v rozích malé televize, na kterých takřka nepřetržitě běží jeden se sportovních satelitních kanálů - Eurosport nebo DSF.

V průchozí chodbě jsou na zdi umístěny skutečné a platné jízdní řády všech linek MHD, které jezdí na Spořilově. Vůbec celý lokál je laděn v "dopravním tramvajáckém stylu", o čemž svědčí i název hospody. I když se to na první pohled nezdá, jídelní lístek je více než bohatý. Dvaatřicetistránkové menu je vskutku originální. První třetinu tvoří nápojový lístek, který vedle řady piv, například i Náchodské šetnáctky, nabízí i mnoho druhů vína samozřejmě velké množství kořalky. Kapitola sama pro sebe jsou názvy hlavních i "vedlejších" jídel. Každé je naprosto originální. Pro ty konzervativnější strávníky je samozřejmě pod každým "podivným" názvem i jeho složení ve "spisovné češtině". Druhy jídel kuchaři z tramvaje dělí v zásadě do těchto kapitol: Nudlice chutice, Teplice vodice (polévky), Teplice chutice (teplé předkrmy), Předchutice, Hudle nudle, Maso čunící, Kurová holátka, Maso čunící, Maso bifťouří, Bifťouři nacpaní a Superiality podniku PPT. Milovníky ryb zaujme kapitola "Mělo to ploutve". Výběr z každé "kapitoly" čítá zhruba minimálně 10 variací.

Objednané pivo nám donesl číšník během dvou minut, stejně tak jako v kůži vázaný jídelní lístek. Pivo Gambrinus desítka za 18,- bylo velmi dobře ošetřené se smetanovou čepicí jak má být, ale jak mnohde bohužel není.

Za dvacet minut jsme před sebou měli i jídlo. Radka si dala "Bročkolící Chinu" a já jsem dal přednost "Utopené mořské kapse". Jídlo bylo vynikající, gramáž plně odpovídala (na výběr máte většinou ze 150 g nebo 200 g). Talíř byl i vyzdoben několika dresinky. Další samostatnou kapitolou, o které jsme se již kdysi na stránkách Spořilovských novin zmínili jsou místní toalety. Při návštěvě těch pánských počítejte s tím, že jdete do doslova do "galerie". Na mnoha dlaždičkách jsou tu umělecky vyobrazeny různé "dámské spodní sestřihy" :-). Účetenky tu mají jak jinak než podobu lístku na tramvaj. Po stranách Vám tu odškrtávají řádku vypitých piv. V dolní části účenky je i řádné poučení-upozornění pro "cestující" - " Jízdenku tuto jest při revisi poukázati a aš ku konci jízdy uschovati !"

Kromě výzdoby v podobě "malovaných výhledů z tramvaje" nás ten den zaujala i velká živá beruška na okně ven.

Vlastní hospoda doposud nemá webovou prezentaci, ale jak nám kdysi při jedné naší návštěvě řekla obsluha, ani to nepotřebují. Lidí je tu vždycky dost a na "večerní hodiny" je často nutná rezervace, jinak si nesednete. My jsme tady byli ale krátce před 17. hodinou a bylo tu jen 6 lidí a dvoučlenná obsluha.

První Pivní Tramway (PPT) se rozhodně kvalitou jídla, piva i celkového prostředí řadí k nejlepším spořilovským hospůdkám. V rámci celopražského sprovnání se pak jistě řadí k těm nejoriginálnějším.

Platí že: Kdo nebyl v První Pivní Trawayi, ten nebyl na Spořilově.

Adresa hospody: Praha 4, Na Chodovci 1a, smyčka tramvaje

Telefon: 272 765 683
Otevřeno denně od cca 14:00 do 24:00 (někdy i o kousek déle).

A co na to jiní navštěvníci, kteří sem již zavítali ???

Nabídka:

Točené pivo: ano - Teplé jídlo: ano - Zahrádka nebo terasa: ne
10°: Gambrinus světlé za 18.00 Kč
12°: Prazdroj světlé za 25.00 Kč, Primátor světlé za 18.00 Kč
Další točená a speciální piva: Primátor Weizenbier za 25.00 Kč, Primátor světlé 16 za 25.00 Kč
Nabídka lahvových anebo jiných piv:
Točený Murphy's stout 0,4 l a Murphy's red 0,4 l po 29,-.
Popis zařízení:

srpen 1997

Velice zajímavě řešená restaurace střední kategorie. Interiér napodobuje historickou tramvaj. Výčep a dva menší lokály s cca 30 místy. Obsluha byla na výborné úrovni. Restaurace nabízela slušný výběr jídel na objednávku a nápojů neobvyklých názvů.

září 2000

Bar a dva menší lokály. Restaurace nabízela 126 jídel na objednávku. Krutá krůta s medem byla na velmi slušné úrovni. Kromě Gábiny a Prazdrově restaurace nově nabízí Murphy's stout a Murphy's red 0,4 l za 29,-. Red mi o krapítek chutnal více, ale české pivo je České pivo! mají tu jeden z nejlepších tataráků v Praze. Velmi příjemné zařízení na konečné tramvaje č. 11 na Spořilově. Ideální poloha - vypadnete z prvních dveří tramvaje přímo do Tramwaye. Vkusně zařízeno ve stylu starých tramvají.

červenec 2003

Restaurace si nadále udržuje stálou kvalitu. Názvy nabídky 126 jídel na objednávku od 20,- do 400,- a spousty nápojů stále vyžadují jistou dávku umu na jejich rozluštění. Naštěstí je pro hladovce uvedena i vysvětlivka a jedna strana jídelního lístku obsahuje nejoblíbenější výběr jídel. Krutá medová krůta (nebo medově krutá krůta) byla na velmi slušné úrovni. Murphy's stout a Murphy's red chutnaly zajímavě ale české pivo je České pivo.

březen 2005

Nečekaně příjemné rozšíření nabídky jsem musel okamžitě ověřit. Na čepu byly kromě stálé nabídky nově Náchodská dvanáctka a Náchodské pšeničné kvasnicové pivo. Dvanáctka byla vynikající. Ceny dalších piv a jídel jsou z dřívější návštěvy. V nebližší době bude možné ochutnat i Náchodskou 16. Pšeničný Primátor Weizenbier i 16 byly vynikající! Otevřeno denně od cca 14:00 do 24:00. Nejvyšší hodnocení restaurace získala díky svému prostředí a nově i Náchodskému pivu!

duben 2005

Z nabídky náchodského pivovaru se na čepu objevily 12°, 16° a Weizenbier. A jelikož pípa má jen dva kohouty, piva se střídají. Všechny druhy byly opravdu výborné. Obvzláště Weizenbier je lahůdkou! Dojem z návštěvy tramwaye dost kazí špatné větrání.

...a na závěr recenze z časopisu Reflex z roku 1999

Nemusí to být zrovna k ránu a důvodem nemusí být zrovna společenská únava, leč stane se: člověku ztěžkne v tramvaji hlava a hodí tak-zvané "čelo". Následuje nepříjemné probuzení kdesi na konečné, jež je provázeno depresívní vidinou čekání na tutéž soupravu, jedoucí za X minut zase zpátky. V takové situaci si může vyčerpaný zbloudilec o něčem na posilněnou nechat jen zdát. Výjimku tvoří šťastlivci, kteří vytuhli v tramvaji č. 11 mířící na Spořilov. Jejich sen se stal skutečností. Odpočívárna pro zaměstnance MHD s přilehlými záchodky se proměnila v První Pivní Tramway. ázev vystihuje nejen místo, v němž se hospůdka nalézá, ale i její interiér, laděný v duchu tramvajového vagónu. Nejedná se ovšem o pojízdnou rakev plnou mrtvolného zápachu, na jakou jsme my "tyčkaři" od malička trénovaní Dopravními podniky, nýbrž o starobylou a poctivou elektrickou babičku. Sednout si v ní můžete na laťkové lavice, opřít si ruce o stůl a kochat se pohledem z "okénka". Vnitřní prostor je totiž skutečně uspořádán tak, jako byste seděli v tramvajovém kupé. Onen nabízející se výhled jsou ve skutečnosti stěny podniku vyzdobené nástěnným cyklem, reflektujícím, co všechno malíř viděl, než dojel do své oblíbené hospody. Jestli máte pochybnosti o ikonografickém významu spatřených fresek, nestyďte se zatáhnout za šňůru od zvonku a přivolat obsluhu. Ráda vám podá patřičný výklad.Mimochodem - v naivistických jinotajích si zde přímo libují, dokladem čehož je i jídelní lístek. Tak např. pod názvem Medaile za ananasové světlé zítřky (99 Kč) se skrývají přírodní medailónky z panenky zapečené s ananasovou omáčkou, Jiříkův první pokus (167 Kč) značí biftek protknutý pikantní panenkou a Smažka tlačka dle Karla z Pakárny je obalená a osmažená tlačenka. Spláchnout se to dá "pivní jízdou", přičemž si vyberte, zda chcete jet "linkou č. 10 ve směru Gambáč" (0,5 l za 15 Kč), nebo "linkou č. 12 směrem k Pravěkému zdroji" (0,5 l za 19 Kč). Pochopitelně že podstatný není lístek, ale sortiment, kvalita a kvantita krmí a nápojů. Právě díky skutečnosti, že ve všech jmenovaných kategoriích restaurace boduje, většinou je třeba rezervovat si plácek na večer předem. Jestli jste milovníci útulných pohostinství, stojí to za to. Kdo nevěří, ať tam běží, popije a povečeří.