3 roky od povodně na Botiči

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Vzpomínky, Zdroj: Vzpomínky na povodeň v srpnu 2002, Vydáno dne: 14. 08. 2005

Dnes je to přesně na den tři roky, kdy se potok Botič u Spořilova vylil ze svého koryta. Zaplavil tehdy značnou část údolní záběhlické nivy a kulminoval o den později. Koryto Botiče se tehdy u Hamráku se částečně změnilo.

Přestože Spořilov leží daleko od řeky a navíc poměrně vysoko (230 - 270 m.n.m), povodeň se ho v srpnu 2002 také dotkla. Naštěstí ne přímo, ale i potok Botič tehdy ukázal svojí sílu a v pondělí 12.srpna 2002 začala jeho hladina hrozivě stoupat. Lidé se s obavami dívali z dřevěné lávky u Hamrsportu na šedou rychlou vodu. Druhý den byla již lávka zcela pod vodou a živel sebou bral vše co mu přišlo do cesty. Lávka se otřásala, zachytila ulomené větve, odpadky a trámy z předchozích lávek ale proud vody vydržela.

Všechno začalo u výpusti Hostivařské přehrady, kdy se voda začala valit do malého retenčního bazénku, který ji měl zachytit. To se částečně podařilo a nedošlo tak k úplnému zničení koryta pod přehradou. Z betonové hráze bylo tehdy vidět jen kovové zábradlí.

Všechny přístupové cesty k nebezpečnému potoku byly tehdy přehrazeny výstražnými páskami, po obou březích pendlovali strážnici a nepříliš úspěšně odháněli davy zvědavců s fotoaparáty a kamerami, především z blízkého sídliště, ale i ze Spořilova.

Hned za mostem Botič kupodivu tiše proplynul mezi domky, které jsou i v létě těsně nad hladinou, ale které jsou chráněny zdmi bez oken, na kterých je vidět, že už záplavám v minulosti zabránily. Na pravé straně se ovšem zkalená voda vlila na pozemky usedlostí z 19.století. Voda ovšem znovu nabírala na síle a na rychlosti, ale naštěstí ji trochu zpomalily přírodní meandry pod základní školou Na Košíku. Svědci tehdy popsali lesy kolem tišin jako deštný prales, kde se voda tlačila mezi stromy do šířky několika desítek metrů. Projít se tudy v žádném případě nedalo, voda po pár krocích sahala k pasu a proud byl příliš silný a nebezpečný.

Pak následoval jez kousek od obchodního centra Interspar. Bylo z něho vidět sotva půl metru, a voda se pod ním hrozivě převalovala. Jez všechnu vodu nestačil pobrat a potok tak tekl po loukách do stran. Kanadští slimáci, kterých bylo v okolí mraky se v celých hejnech zachraňovali na stromech, aby je nevzal proud s sebou.

Voda míří do Záběhlic !. Botič stále mohutněl, ale žádné velké škody až do Záběhlic nenapáchal. Stále tekl přírodním korytem. Před Záběhlicemi již ale strhnul několik dřevěných lávek a mostků a zaplavil zahrádkářskou kolonii, těsně přiléhající ke korytu. Naštěstí ale všechny historické domky zůstaly v pořádku, včetně záběhlického zámku. Místo, kde se pod hladinou ukrývá záběhlický jez, značila jen nevýrazná vlnka v rychlém proudu. Tak mohutný byl proud.

U Hamerského rybníka, který byl až po okraj naplněn z náhonu, jsou desítky lidí, ale situace jeví jako poměrně bezpečná. Ne však na dlouho. Proud se tlačil do meandrů kolem Hamrsportu a vymlel značnou část koryta a odnesl i balvany velké půl metru. V Záběhlicích, u potoka byly zaplaveny stejně jako v Hostivaři jen nové dílničky a sklady neopatrně postavené na špatných místech. Velké škody tehdy utrpělo centrum Hamrsport, které však již do konce srpna dalo vše do pořádku. Byly zaplaveny téměř všechny tenisové kurty a poškozeno koryto potoka mezi oběma dřevěnými lávkami. V dalších měsících bylo vodou vymleté problémové místo u zákrutu zabezpečeno mohutnými dřevěnými sloupy. Nánosy bahny byly uklizeny a život se vrátil do normálních kolejí

Samozřejmě to bylo nesrovnatelné s mnohem strašnějším stavem v Lahovicích, Karlíně a dalších silně postižených částech metropole.

Normální průtok Botiče v Záběhlicích činí 1 m3/s až 1,5 m3/s, ale z hostivařské přehrady bylo tehdy v srpnu 2002 vypouštěno zhruba 45 m3/s (!!!) . Tak se Botič se dostal na 3. stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. První stupeň - stav bělosti se podle povodňového plánu vyhlašuje při průtoku 10 m3/s, kdy je výška hladiny 70 cm, druhý stupeň - stav pohotovosti se vyhlašuje při průtoku 15 m3/s (hladina 70-115 cm) a stav ohrožení se vyhlašuje při průtoku 35 m3/s (hladina 179 cm). Dokonce se tehdy rozvodnil i jinak velice "líný" Slatinský potok a vytopil čtyři stavení. Celkově se ale nic vážnějšího nepřihodilo.

I tak byla ale povodeň na Botiči zážitkem, na který se nezapomíná. Čas plyne rychle jako voda je dnes je to už téměř 1100 dní.

A jaké jsou vaše vzpomínky na povodeň v srpnu 2002 ???


Foto: 13.8.2002, 12:25 hod., Vyfoceno lidmi z Hamrsportu


Poznámka redakce: Uvítáme další fotografie, které by mohly článek doplnit. Zasílat nám je můžete na adresu noviny@sporilov.info