"Hamerské odpočívadlo" chátrá

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Zdroj: Spořilováci na Hamráku, Vydáno dne: 24. 04. 2005

Nenápadná stavba před stavidlem Hamerského rybníka zbytečně chátrá... Nemáme samozřejmě na mysli nově postavený bytový komplex Hamr, který svítí novotou. Na břehu Hamráku, těsně u stavidla stojí dávno zapomenutá stavba, která je skutečně v žalostném a nedůstojném stavu…V tomto příspěvku se budeme zabývat návrhy na zlepšení jejího současného stavu.

Patrně se jedná o jakési odpočívadlo, i když se při pohledu na tuto drobnou stavbu může někomu vybavit například boží muka, zbytek kapličky…atd. Možná některý z Vás, čtenářů Spořilovských novin bude vědět, k jakému účelu stavba kdysi sloužila. Inu, říkejme jí třeba pracovním názvem: „Hamerské odpočívadlo“.

Rozměry stavby jsou cca 4 m x 2 m x 1 m, s kulatým otvorem (okýnkem) uprostřed, odkud se dá dívat směrem na hladinu Hamráku. Stáří „odpočívadla“ je možno pouze odhadnout na 100-150 let. Tato pozoruhodná stavba je nyní značně zdevastovaná, ale nikoliv však v takovém stavu, aby se spořilováci nemohli pokusit o její záchranu...Po stavební stránce je prakticky v pořádku, drobné oděrky lze připočíst jednak zubu času, který zde již značně zapracoval, tak i místnímu prostředí. U výpusti Hamráku, je totiž poměrně vlhko, z důvodu srážející se vody, která obvykle přetéká přes spad stavidla, ale je zde i poměrně málo světla, a to mají zase na svědomí vzrostlé stromy.

Největší vinu na současném, zanedbaném stavu mají ale bezesporu vandalové, kteří jednak do měkké zdi ryjí tvrdými předměty různé nápisy, a jednak i sprejeři, kteří ji již stačili během několika posledních let “vyzdobit“ svými tagy.

Přitom náklady na alespoň částečné zlepšení vzhledu této stavby, která leží na samé hranici mezi Prahou 4 (Spořilovem) a Prahou 10 - Záběhlicemi by nemusely být nikterak závratné. Stačí pořídit desetilitrovou barvu fasádní barvy (například Primalex Malvena, dva litry žluté tónovací barvy na zachování různých odstínů, tak jak jsou ještě trochu patrné (žlutý vnějšek a bílý vnitřek), dva malířské válečky, vhodné nádoby na míchání barev, cca 3,5 metrů vysoký žebřík a dobré dílo může být na světě. Hrubý cenový odhad všeho potřebného dohromady se pohybuje v úrovni 1200 Kč. Neděláme si iluzi, že "odpočívadlo" zůstane čisté natrvalo, ale za pokus by to stálo…

Co na to říkají čtenáři Spořilovských novin ? ... ... ...