Restaurace Eureka

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Vydáno dne: 16. 02. 2005

Na nedělní odpoledne 30.ledna 2005 jsme se s Radkou vydali na oběd do naší oblíbené restaurace Eureka, které si nemůžete nevšimnout při své návštěvě Roztylského náměstí na Starém Spořilově. Vzhled přízemní budovy, která zvenčí opravdu nevypadá „nic moc“, plně kompenzuje pohodové a velmi hezké vnitřní prostředí. Ano, co se týče kvality jídla a prostředí zároveň, je možné konstatovat, že restaurace Eureka je nejluxusnější spořilovská restaurace. V rámci nabídky spořilovských restaurací a hospod je Eureka příjemná restaurace vyšší kategorie.

Nízká budova v sobě skýtá hezky zařízený větší lokál s cca 100 místy, salónek pro cca 15 lidí. V zadní části restaurace, u barového pultu je dalších asi 8 židlí. Další dva stoly jsou v letních měsících i před restaurací, směrem ke kostelu. Pro toho, kdo se do zdejší restaurace vypraví autem budou zcela jistě milým překvapením parkovací možnosti před restaurací. Na pražské poměry jsou doslova a bez přehánění obrovské. Na vydlážděnou plochu by se v klidu vešlo několik autobusů a další desítky aut.

V neděli, hodinu po poledni bylo obsazenost 70%, což nás ani nepřekvapilo, neboť jsme tu v tento čas byli již několikrát. Jednou se nám stalo, že bylo plno zcela. V neděli stůl pro dva nebyl zrovna k mání, a tak jsme usedli v blízkosti vchodu ke stolu pro čtyři. Hned vedle seděl známý bavič Marek Dobrodinský, spořilovský obyvatel. Restaurace Eureka nabízí velmi široké menu hotových jídel v cenové relaci od 65,- Kč do 169,- Kč a denní menu. Většina jídel denní nabídky se pohybuje kolem 80,- Kč. Jídelní lístek je opravdu bohatý. Nejdražší jídla tu pořídíte kolem 350,- Kč (hovězí steaky). Eureka nabízí i místní speciality se zajímavými názvy (například: Kuřecí prsíčka dle paní Stely, Sládkovo pivní tajemství nebo Orlí hnízdo). Nebojte se, v jídelním lístku se vždy dozvíte, z čeho se pokrm skládá.

Ubrusy na stole byly čisté, nebyl na nich ani flek, barevně vkusně ladí z barvou stěn (nádechem „lososové“ barvy). Na stolech se nacházejí keramické pepřenky, slánky, popelník a svícen (možná ještě vánoční inventář). Některé stoly jsou v restauraci odděleny mobilními zástěnami, což je praktické například při větší nebo uzavřené společnosti. Na stěnách restaurace je i velmi zajímavá výzdoba v podobě keramických sošek a mušlí a různých „drátěných“ uměleckých děl.

Objednané pivo - Plzeň (dvanáctku) za 30,- Kč jsme v masivní sklenici na stůl dostali asi za 5 minut od objednání. Chutí bylo dobré, ale téměř 2 centimetry pod míru se prostě nedají přehlédnout. Polévku jsme vynechali a vrhli se na výběr hlavního jídla. Já jsem si objednal „Roastbeef“ s hranolkami, oblohou a tatarskou omáčkou, Radka si dala Tortelu s kuřecím masem, hráškem a dresinkem, to vše vkusně zabalené do dvou „půlkruhů“. Obě jídla donesla rychlá obsluha za 15 minut od objednání. Jídla plně odpovídala našim představám a chuť byla vynikající, stejně tak jako množství. Černou kaňkou na jinak příznivém hodnocení restaurace je skutečnost, že na účtence byl připsán i couvert za 10,- Kč. Ne snad, že bychom se bránili možnosti dochucení si výborného jídla, ale couvert nebyl ani donesen na stůl! Chuť jídla ale kompenzovala tento hrubý nedostatek. Některé výše uvedené speciality tu dostanete naservírované dokonce i na dřevěném podnose ve tvaru prasete. Když už jsme se zmínili o těch nedostatcích, stejně jako všude jinde (a nejen na Spořilově), jsme i tady zaregistrovali nedostatek věšáků. Několik dřevěných je sice v místnosti a nemůžete je přehlédnout, ale rozhodně neodpovídají kapacitě lokálu. Proto i naše bundy byly přehozené přes vedlejší židli. Totéž platí i o počtu jídelních lístků v koženém pouzdře ze kterých můžete vybírat. Platit lze samozřejmě i stravenkami (Sodexhopass, Gastropass, Ticket restaurant)

Celkově vzato: Eureka je ideální místo na Spořilově pro pořádání rodinných oslav, firemních večírků, svateb, a různých reprezentativních akcí. Výhodou je i fakt, že zde není příliš zakouřeno, židle jsou pohodlné, obsluha rychlá, příjemná a klimatizace funguje dobře. Toalety byly rovněž zcela v pořádku. Okna do Roztylského náměstí jsou z matného skla, takže ven se moc nepodíváte, na druhou stranu Vám nikdo nebude koukat do talíře. Ve večerních hodinách je tady ale trochu méně světla, ale to zase někdo bere jako přednost.

Zde je hodnocení restaurace Eureka od jednoho obyvatele ze Spořilova, čtenáře Spořilovských novin.

…v roce 1996 byl ještě jeden stůl ve výčepu, ale po rozšíření lokálu zmizel i s odděleným výčepem. Restaurace nabízela v polední nabídce 30 jídel i s přílohou (označených jako hotová, doporučená, speciality a drůbeží jídla. Mezi specialitami byl i tatarák. Dále restaurace nabízela 34 jídel na objednávku stálé nabídky. Kvalita jídla se od zmiňovaného roku 1996 nemění a drží se na vynikající úrovni. Obsluha byla na slušné úrovni. Třeba drůbeží roláda s bramborovou kaší byla jako od babičky. I dnešní vepřový Dřevařský steak s pečenými bramborami, křenem a hořčicí byl výborný. Plznička dneska poněkud pokulhávala za jídlem. Restaurace si i tak udržuje vysokou kvalitu.

A jaké jsou Vaše zkušenosti s touto restaurací?
Nenechávejte si je pro sebe a podělte se o ně s ostatními čtenáři Spořilovských novin v komentáři k tomuto článku. Čtěte podrubriku „Spořilovské restaurace“ v rubrice „Služby“.


Kontakt:

Restaurace Eureka


Praha 4 – Starý Spořilov
Roztylské náměstí 619
Telefon (pro případné rezervace): 272 761 115
Fax: 222 220 329

Otvírací doba Restaurace Eureka:
Pondělí 11:00 - 23:00
Úterý 11:00 - 23:00
Středa 11:00 - 23:00
Čtvrtek 11:00 - 23:00
Pátek 11:00 - 23:00
Sobota 11:00 - 23:00
Neděle 11:00 - 23:00