Spořilov je v Praze 10?

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 12. 02. 2005

Spořilovské domy a ulice nesou různá označení. Ať už to jsou smaltované tabulky s čísly popisnými, kde na těch starých je uvedeno, že Záběhlice jsou Praha 13. Toto platilo do roku 1960, kdy se Spořilov stal součástí Prahy 4 – svého času největšího městského obvodu, který tvořil „město ve městě“.

Hned po vzniku Spořilova se ulice začaly označovat nám dnes dobře známými červenými cedulemi s modrobílým lemem. Na několika místech na starém Spořilově jsou k vidění ještě staré tabulky z první republiky, kde pod jménem ulice je čtvrť je označena římským číslem XIII – Záběhlice. Postupem doby byly uliční tabulky vyměňovány. Důvodů bylo hned několik. Za války to byly jazykové důvody, a tak se začaly ulice nazývat například Nord-west zwei, Süd-ost drei. V srpnu 1968 dokonce i sami spořilovští obyvatelé odstraňovali cedule s názvy ulic ve snaze zmást sovětskou okupační armádu. V průběhu dalších let až do současnosti bylo leckde nutno tabulky vyměnit z důvodu jejich poškození (zrezly, byly odcizeny, poškrábány nebo počmárány) O ulicích na Spořilově již vyšel na Spořilovských novinách celý článek. (hledejte článek Ulice Spořilova)
Některé nově instalované cedule z poslední doby jsou i poměrně kuriózní. Na obrázku si všimněte jedné z nich - Jižní II…Ve které čtvrti tedy leží Spořilov? (foto: Marek Mahdal – 5.února 2005)