Restaurace „U Břízy“

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Vydáno dne: 03. 01. 2005

Restaurace „U Břízy“ se nachází kousek nad kostelem svaté Anežky České na Roztylském náměstí, v příjemném prostředí s výhledem na malé břízy a na červené střechy a stříšky starospořilovských domků. Restauraci najdete hned vedle křižovatky ulic Jižní IX a Jihozápadní IV. V pátek 26. listopadu 2004 kolem 19. hodiny, jsme se s Radkou vydali právě do tohoto vyhlášeného spořilovského podniku, abychom „otestovali“ nejen zdejší kuchyni…

Při vstupu do lokálu nemůžete přehlédnout velký výčep a po levé straně od vchodových dveří poměrně úzkou místnost (předsál) s několika stoly (patrně pro místní štamgasty). My jsme si sedli do hlavní místnosti, ve které se nacházejí uprostřed 3 obdélníkové stoly z masivního lakovaného dřeva. Ke každému s těchto tří stolů se pohodlně vejde nejméně 8 lidí a dalších cca 70 lidí může zaujmout místo u některého z dalších stolů, které jsou umístěny podle oken a zdí. Celkově nás kapacita zdejšího lokálu, která čítá včetně předsálu odhadem 100 lidí dost překvapila, neboť zvenčí vypadá objekt poměrně nenápadně. Ale bez větších obtíží by se sem vměstnalo i 150 lidí a v létě dalších 100 na venkovní zahrádku, celkem tedy čtvrt tisíce žíznivých a hladových duší. V těsné blízkosti předsálu a výčepu je umístěno několik výherních automatů a rámci velkého sálu je pak v rohu umístěno velké promítací plátno o rozměrech přibližně 2 x 2,9 metru s úhlopříčkou 3,5 metru !!!, určené pro velkoplošné (sportovní) TV a video projekce. Pro dokonalý zvuk je v každém ze čtyř rohů místnosti (v horní části stěny) umístěn velký reproduktor. Kromě toho se v sále nacházejí i dvě televize (to asi pro případ, kdyby TV projektor znenadání vypověděl službu).

Objednané pivo (Gambrinus desítka) nám usměvavá mladá servírka (která zde onen pátek pracovala teprve několik hodin) přinesla během 2 minut. Dva jídelní lístky formátu A4, které nám na stůl doručila společně s první „várkou“ lahodného zlatavého moku, nabízejí hlavní jídla ze šesti druhů masa v cenové relaci od 90 do 150 Kč. V zásadě se jedná o klasickou nabídku české kuchyně. Samozřejmostí jsou i teplé a studené předkrmy a na zadní straně jídelního lístku si můžete vybrat z několika druhů archivních vín moravské produkce.

Radka si vybrala kuřecí řízek s nivou a americkými bramborami a mě zaujal nejvíce kuřecí řízek na žampionech se šunkou a na bazalce s opečenými bramborami. Jídelní lístek avizuje dobu přípravy na cca tři čtvrtě hodiny, ale už za neuvěřitelných 12 minut od objednání nám servírka donesla obě jídla na středně velkém oválném talíři. Maso bylo připraveno na lávovém grilu, což bylo poznat nejen na vzhledu masa, ale také na jeho vynikající chuti. Porce masa byla podle našeho názoru zcela v pořádku, u příloh by se dalo dokonce mluvit jako o mírně nadstandardní porci. Standardní přílohy k hlavním jídlům jsou k mání v za 22 Kč. Čepované pivo mělo správný říz i míru. Druhý půllitr byl sice mírně prasklý, ale to se dá projednou prominout. Při „studování a pročítání“ lístku jsme si všimli něčeho, co můžeme označit za mínus této, jinak skvělé spořilovské restaurace. U některých stolů, které jsou umístěny u zdi (a kde jsem zrovna seděli my), je poměrně slabé osvětlení z malých zastíněných lampiček připevněných na zdi. Další mínus jsme viděli v podobě nedostatečného počtu věšáků na kabáty (což zamrzí zvlášť nyní v zimním období). Tento nedostatek kompenzuje zajímavost a unikát zdejšího podniku, kterým jsou očím přístupné pivní tanky umístěné v prosklené místnosti za výčepem. Až na tyto drobné nedostatky je tato hospůdka velmi příjemná a pohodová.

Otvírací doba restaurace „U Břízy“ je pondělí až čtvrtek od 11:00 hod. do 24:00 hod., v pátek od 11:00 hod. do 01:00 hod., v sobotu a v neděli od 12:00 hod. do 24:00 hod. Za dobrého počasí (hlavně v horkém létě) je otevřena i velká venkovní zahrádka. V restauraci se konají i hudební večery (country, rock, jazz) zábavy, ladies party, travesti show a každou středu je tu obsluha „nahoře bez“. Mimo to vedou ze zadní části hlavního sálu zcela nenápadné dveře v barvě okolních stěn - do vedlejší místnosti - Baru „Jedová Chýše“, který je otevřen denně od 17:00 hod. do 04:00 do rána a někdy i déle, a který je součástí restaurace „U Břízy“. Tam se ale podíváme zase někdy jindy…

Telefon do Restaurace „U Břízy“ (pro případné rezervace místa) je 272 766 782.

A jaké jsou Vaše zkušenosti s restaurací „U Břízy“ ???

Podělte se s nimi s ostatními čtenáři Spořilovských novin v komentáři k tomuto článku…