Jak se stát Spořilovákem?

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Z redakce, Vydáno dne: 22. 11. 2004

Přistěhovali jste se na Spořilov a hodláte zde trvale bydlet? Pak vás jistě nemine změna trvalého pobytu. Spořilovské noviny testovaly v této souvislosti přístup a služby zdejší radnice.

Spořilov je součástí katastrálního území Záběhlice přináležejícího k Městské části Praha 4. Pokud jste se tedy na Spořilov právě přestěhovali, nemine vás kontakt s nuselskou radnicí (správněji s Úřadem městské části Praha 4), konkrétně s Odborem občanských průkazů a cestovních dokladů ÚMČ Praha 4 v Jílovské ulici 1148/14 (tel.: 26119 2687).
Na návštěvu úřadu se doporučuje předem připravit. Ušetříte čas, který můžete strávit jinak, než dalšími návštěvami úřadu. Má příprava začala na stránkách radnice www.praha4.cz ; jsou velmi přehledné a patří ke cti úřadu, že také pravidelně aktualizované.
Potřebné informace jsem našel během několika minut (stránky navíc odkazovaly na podrobný rozklad na stránkách Ministerstva vnitra). K vyřízení změny trvalého pobytu je nutno s sebou vzít platný občanský průkaz, doklad o změně trvalého pobytu (nájemní nebo podnájemní smlouvu, doklad o vlastnictví bytu či domu – výpis z katastru nemovitostí, případně jiné doklady odpovídající zákonu 133/2000 Sb.) a dále je nutno předložit vyplněné tiskopisy „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“ a „Hlášení o stěhování“ (ten je určený pro ČSÚ). Protože se současně se změnou trvalého pobytu mění i občanský průkaz, je nutno rovněž vyplnit i „Žádost o vydání občanského průkazu“ a přiložit jednu současnou fotografii standardizovanou podle normy ČSN 666 416 ve velikosti 35 x 45 mm a 50 Kč na nový občanský průkaz.
Při vyplňování Žádosti o vydání občanského průkazu je nutno brát ohled na to, že tento dokument bude elektronicky zpracováván, úřad doporučuje tiskopis nepřekládat a vyplňovat hůlkovým písmem (pouze bíle vyznačené rubriky). Podpis držitele průkazu se z tiskopisu navíc digitální cestou převádí přímo na občanský průkaz, nesmí proto zasahovat do okrajů rámečku tiskopisu a musí být dostatečně výrazný. Úředníci vám navíc nepřijmou žádný doklad, který není buď originálem nebo ověřenou kopií.

Vyzbrojen vyplněnými formuláři a potřebnými doklady jsem se vydal na již zmíněný Odbor občanských průkazů a cestovních dokladů radnice Prahy 4. Na Spořilově jsem nastoupil do autobusu č. 170 (lze využít i 203) který jede přímo na zastávku Jílovská. Vystoupil jsem ovšem už na zastávce Sídliště Novodvorská. Detašované pracoviště radnice se totiž nachází pár kroků za KC Novodvorská. Hned za dveřmi jsem díky místnímu informačnímu systému obdržel číslo, které informuje o pořadí v řadě. Ač tu bylo hodně lidí, nečekal jsem příliš dlouho, to mě příjemně překvapilo. Ani jsem si nestačil přečíst aktuální číslo Tučňáku (je tu k dispozici ve stojanech) a už jsem byl na řadě. Jednání paní úřednice bylo naprosto profesionální, věděla o čem mluví a co dělá. U přepážky jsem nebyl ani deset minut, vše bylo hotovo a já odcházel spokojen, s lístečkem, který mě v určeném termínu opravňoval k převzetí nového občanského průkazu. Starý průkaz s ustřiženým růžkem a doplňkovým lístkem s vyznačenou změnou trvalého pobytu mi zůstal platný do doby vydání nového průkazu, tedy ještě tři neděle.
Vydání nového občanského průkazu bylo stejně rychlé jako podání žádosti. Starý průkaz včetně dodatkových lístků je nutné při té příležitosti odevzdat. O nic dalšího se občan nemusí starat, protože úřad zajistí odhlášení v místě původního trvalého bydliště i další formality.


Jak je patrné, vyřizování trvalého pobytu není nic složitého, platí zde ale už osvědčené heslo „úřad přeje připraveným“. Těm nepřipraveným však pracovníci úřadu v informačních kancelářích rádi pomohou.