Na víno do Lechovického sklípku na břehu Hamerského rybníka

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Vydáno dne: 30. 08. 2004

Oblast jižní části Prahy je známa už dlouhá léta svými rozsáhlými sídlištními celky. Přesto i v těchto místech mezi betonovými krabicemi na nás čeká mnoho zajímavých lokalit. Mezi ně patří i Hamerský rybník. Téměř ze všech stran je obklopen moderní výstavbou, ale na jeho břehu se ocitnete zcela z dosahu velkoměsta. Podobných míst byste v Praze našli určitě více, ale moravský vinný sklep a dobré víno je jen na břehu Hameráku.

Sklep je třicet dva metrů dlouhý, pět metrů široký a čtyři metry vysoký, krytý čtrnáctimetrovým nadložím. Byl vybudován už v roce 1770 na břehu Hamerského rybníka a v dávné minulosti sloužil jako sklad ledu místního malého pivovaru. V první polovině druhé světové války se zde před hrozícím bombardováním Prahy ukrývali obyvatelé starých Záběhlic a části „vilového“ Spořilova. Sklep je totiž umístěn velmi hluboko ve stráni, na bezpečném místě v kopci přímo pod spořilovskou „Třešňovkou“.  Kolem roku 1943 zde byl okupanty zřízen sklad třaskavin, které po válce vystřídala Civilní obrana a sklad plynových masek V době nedávno minulé zde býval sklad zeleniny a brambor. Od konce 80. let sklep už jen chátral a byl využíván jen bezdomovci a narkomany.
Až ve druhé polovině devadesátých let se začalo blýskat na lepší časy. Nynější majitel pan Kalaš zde začal v rozvalinách budovat vinný sklep. Jak sám říká, nebyla to jednoduchá práce a mnoho lidí nevěřilo, že to vůbec dokáže. Sklípek se začal klubat ze zcela zanedbaného a polorozpadlého sklepa v roce 1996. Nejdříve přišel na řadu portál, potom šenk a nakonec i sklepní prostor hluboko v kopci. Trvalo to čtyři roky. Dosavadní investice majitele představuje sumu okolo 1,5 milionu korun. Bylo nutno tyto prostory vyčistit, asanovat, upravit, vykopat studnu, postavit komíny, zavést elektřinu, obnovit vstupní portál ... nakonec tunel vybavit sociálním zařízením a celému prostředí dát novou - vkusnou tvář. Téměř nemožné se stalo skutečností a moravský sklípek je tu. Při vstupu do podzemních prostor na Vás dýchne příjemná atmosféra moravských vinných sklepů, včetně osvěžujícího chládku a to i navzdory tomu, že se nacházíme hned vedle sídliště Spořilov, v Záběhlicích. Podle počasí a chuti můžete posedět buď v útrobách sklepního království, které pojme asi 50 lidí, nebo můžete využít zahrádky na břehu rybníka. K posezení je připraveno i plovoucí zastřešené molo na hladině rybníka plného ryb. Krásné okolí sklípku dotvářejí nízké borovice a další „zeleň“. V příjemném prostředí si tak můžete vychutnat kvalitní moravská vína z Lechovic.
Vinné sklepy Lechovice patří k tradičním výrobcům kvalitních přírodních révových vín ve Znojemské vinařské oblasti. Pěstují se zde především bílá aromatická vína, která zde dosahují vysoké kvality. Jsou to například tyto odrůdy:  Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát moravský, Tramín, Sauvignon. Z červených vín je to například Frankovka nebo Svatovavřinecké.
K výrobě vín se používá jak klasické technologie výroby v dřevěných sudech, tak i moderní zpracování ve velkoobjemových nádržích a řízeného průběhu kvašení.
Moravský Lechovický sklípek se nachází přímo u jižního břehu Hamerského rybníka, v ulici K prádelně. Protože si zde dáte zcela jistě dáte víno nebo svařák, tak na dopravu vlastním autem přímo ke sklípku zapomeňte, stejně byste se tam nedostali. Jeďte městskou hromadnou dopravou (tramvají č. 11 na Spořilov), potom je to jen několik desítek metrů chůze ulicemi U Mlýna a Huťskou, ze které se strmou pěšinou dostanete přímo ke sklípku. Případně můžete na Sídlišti Spořilov II vystoupit na zastávce autobusu MHD č.118 „Měchenická“ a přes „Třešňovku“ dojdete až k „místu činu“.
Rozhodně návštěvu tohoto kouzelného místa vřele doporučujeme. Jestliže nám nevěříte, že Lechovický sklípek je skutečně tak nádherné místo ke strávení ještě lepšího večera zavolejte přímo majiteli a provozovateli sklípku na 603 263 448, nebo napište na e-mail: plk@vslechovice.cz

Otvírací doba Lechovického sklípku u Hamerského rybníka je:
pondělí a úterý - zavřeno
středa, čtvrtek, pátek – 17:00 hod. až 20:00 hod. - podle zájmu a obsazenosti i déle
sobota a neděle – 15:00 hod. až 20:00 hod. - podle zájmu a obsazenosti i déle