Kriminalita na Spořilově

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Vydáno dne: 25. 08. 2004

Kriminalita a nápad trestné činnosti není v oblasti Spořilova v posledních letech o nic větší než v ostatních částech Prahy 4 (snad jen s výjimkou centrální části Nuslí v okolí náměstí bratří Synků).

Stejně jako všude jinde se i občané Spořilova musí potýkat s tímto negativním společenským jevem. Snad nejvíce „ohroženi“ jsou majitelé aut všech továrních značek. Vykrádání vnitřků vozidel se bohužel na Spořilově poměrně často „praktikuje“, zejména na parkovištích a v přecpaných ulicích v sídlištní zástavby Spořilova I a II. a dnes leckdy i v úzkých uličkách Starého Spořilova. Houkání autoalarmů je v ulicích Spořilova běžně slyšet dnes a denně a nikoho to už ani nepřekvapí. V 70. a 80.letech minulého století se kriminalita na Spořilově (a vlastně na všech velkých sídlištích v Praze) soustředila především na vloupání do bytů, neboť interiéry automobilů tehdy nenabízely zlodějům takové „poklady“ jako v současné době (autorádia, CD přehrávače, mobily položené za oknem auta atd…). Násilná trestná činnost tehdy nebyla tak častá jako dnes. I ve Spořilovských novinách, v rubrice „Stíny Spořilova“ se můžete dočíst o přepadeních a loupežích „za bílého dne“. Na Spořilově se bohužel v posledních letech stalo i několik vražd a pokusů o vraždu.

Místa, která jsou pro kriminální živly přímo přitažlivá jsou zejména v temných zákoutích úzkých uliček Starého Spořilova, v oblasti špatně osvětlených chodníků mezi domy na sídlišti a především v podchodech (pod Spořilovskou ulicí). O odlehlých místech ani nemluvě. V nočních hodinách může být poměrně nebezpečná i procházka kolem Hamerského rybníka, zejména pak ve špatně osvětlené části kolem ulice Podle náhonu. Pomyslný trojúhelník severně od Spořilova, který je ohraničený Jižní spojkou, Záběhlickou a Chodovskou ulicí je především „rájem“ bezdomovců. Není to ani dva měsíce, co se zde stala vražda jednoho z nich. Tato oblast je však naštěstí od zástavby Spořilova „dokonale oddělena“ rušnými silnicemi a železniční tratí a vlastně už ke Spořilovu nepatří.

V posledních letech byly na Starém Spořilově často zaznamenávány i případy „falešných odečítatelů plynoměrů a elektroměrů“, kteří pak pohotově, především starší obyvatele této čtvrti, okradli. Vloupání do bytů v posledních letech však ubylo, a to i díky skutečnosti, že si lidé pomalu zvykají zamykat domovní dveře a také mají v mnoha případech nainstalovány kvalitnější bezpečnostní zámky ve svých dveřích do bytu. I přesto k jistému zvýšení případů vloupání dochází podle statistik policie zejména v letních měsících a indikátorem Vaší nepřítomnosti nemusí být jen přetékající poštovní schránka.

Nejčastějším přestupkem, respektive trestnou činností, která je nevíce „vidět“ je pak graffiti, které se objevuje často především v podchodech (několikrát do roka Technická správa komunikací vytvořené tagy a ostatní výtvory sprejerů přetírá šedou barvou). V nočních hodinách je pak častý i vandalismus (rozbité drátěné a skleněné tabule na zastávkách MHD). Toto se týká hlavně ulic, kudy jezdí noční 505-tka. V těchto případech je jak státní, tak i městská policie téměř bezbranná.

Jestliže se na Spořilově stanete svědkem trestné činnost, nebo máte na ní podezření volejte klasickou linku 158, nebo Městskou policii v Praze 4 – Spořilov, strážníky pana Dr. Tomana Záboje nebo paní Jitku Sittovou na mobil: 604 446 731 . Více informací a kontaktů hledejte v rubrice „Služby“ v článku „Spořilov - důležitá telefonní čísla“.

Přesto patří Spořilov k těm bezpečnějším čtvrtím Prahy. Spořilov je dost velký na to, aby si všichni neviděli navzájem do talíře, ale na druhou stranu je i natolik malý, aby se v něm nemohla rozprostřít anonymita a s ní spojený nezájem a zvýšená kriminalita.