Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: Pražský okruh musí být dokončen co nejdříve!
  ze dne 08.09.2014, autor článku: RNDr. Jana Růžičková, CSc.

  Komentář ze dne: 08.09.2014 19:55:36     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Praha a Brno se potýkají s ultrajemným prachem víc než Berlín
  V Praze a Brně bylo naměřeno významně vyšší znečištění ultrajemným prachem než ve srovnatelných lokalitách v Berlíně a Kodani. Jde o tak velké znečištění, že může vážně ohrožovat zdraví a podílet se na vzniku závažných onemocnění. Ukazují to výsledky měření ultrajemných prachových částic, které na pozvání dánského velvyslanectví a Centra pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) provedl v Česku expert Dánské ekologické rady Kaare Press-Kristensen.

  Dánský odborník doporučil Praze, která má jako první město v Česku mít nízkoemisní zónu, aby ji zavedla dostatečně velkou. Jde o oblast, do které nebudou moci vjíždět auta způsobující větší znečištění. Aby zóna situaci opravdu zlepšila, měla by se podle něj zajistit efektivní kontrola dodržování pravidel a neměla by se znehodnotit příliš velkým počtem výjimek.

  "Dalším vhodným a v Dánsku osvědčeným nástrojem pro čistější ovzduší je zavádění prachových filtrů u vozidel s dieselovým motorem, například u autobusů nebo nákladních vozidel," uvedl. Velké znečištění bylo naměřeno také v Bratislavě před centrálním autobusovým nádražím.

  Podle Miroslava Šuty z CpŽPZ neplní Praha limity ani doporučené hodnoty, které loni doporučila zpřísnit Světová zdravotnická organizace (WHO). "Měřili jsme velice jemné prachové částice, které jsou zhruba 500 až tisíckrát menší, než je průměr lidského vlasu. Vznikají typicky ve spalovacích motorech automobilů a jejich významným zdrojem ve městech jsou vozidla s dieselovými motory," uvedl Šuta.

  Prachové částice PM0,1 jsou schopny prostupovat v plicních sklípcích do krve, kde poškozují stěny cév a mohou vést například k infarktu a mozkové mrtvici. Měření počtu ultrajemných prachových částic a stanovení limitů pro ně doporučila nově zavést WHO. Jako jedno z řešení vidí odborníci posílení městské cyklistiky. Příkladem je Kodaň, která má ambici se do deseti let stát "uhlíkově neutrálním městem v Evropě".

  Příklady znečištění ovzduší ultrajemnými prachovými částicemi
  Lokalita počet částic/cm3
  Brno - ulice před mateřskou školkou 102 750
  Brno - Křižovatka ulic Úvoz a Údolní (u stanice ČHMÚ) 55 300
  Praha - autobusová zastávka Horoměřická (Evropská ulice) 68 600
  Praha - autobusové nádraží Florenc (odjezdy Student Agency) 110 500
  Kodaň v centru města 30 400
  Berlín - frekventovaná silnice u hlavního vlakového nádraží 27 950
  Milán - silniční okruh v centru Viale Bianca Maria 35 151

  Zdroj: Dánské velvyslanectví v ČR

  Komentář ze dne: 09.09.2014 15:36:19     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Dusíme se, pomozte s okruhem! Spořilovská sdružení požádala o pomoc premiéra
  Občanská sdružení SOS Spořilov a Zdravý Spořilov oslovila předsedu vlády Bohuslava Sobotku a požádala ho o maximální podporu při jednáních s ministrem dopravy Antonínem Prachařem ohledně urychlené dostavby Pražského okruhu, zejména proto, že aktuální výsledky měření znečištění ovzduší a úrovně hlukové zátěže jsou v oblasti celého Spořilova alarmující.
  Sdružení kontaktovala premiéra na konci minulého týdny doprovodným dopisem k otevřenému dopisu ministru Prachařovi. Odvolávají se především na koaliční smlouvu, a to zejména na přísné dodržování čl. 35 Listiny základních práv (každý má právo na příznivé životní prostředí), prioritu výstavby obchvatů sídel v oblastech se zvlášť znečištěným ovzduším, podporu technických opatření snižujících ohrožení hlukem a jakékoliv znevýhodňování občanů.
  Dále podle sdružení žádost vychází z hodnot a principů ČSSD jak v oblasti životního prostředí (trvale udržitelný rozvoj), tak v oblasti rozvoje demokracie (partnerská spolupráce státu s neziskovými organizacemi).
  Těžká tranzitní doprava nepatří do centra Prahy
  Zástupci sdružení uvádějí, že Pražský okruh „je stavba mimořádného významu, která pomůže vytlačit těžkou tranzitní dopravu ze silně urbanizovaného a hustě obydleného území do okrajových zón Prahy".
  „Těžká tranzitní doprava je desítky let vedena nadlimitně zatíženým územím, kde jsou překročeny meze únosnosti prostředí. Na komunikacích v Praze dochází kvůli extrémní kumulaci dopravy v úzkých hrdlech k vytváření kolon, a tím také k největším škodám na životním prostředí i zdraví lidí a dále i k významnému narušení pohody bydlení,“ uvedla Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.
  Primární je podle zástupců sdružení, že těžká tranzitní doprava nepatří do naší metropole. Sekundárně je nezbytné řešit ochranu nově dotčených oblastí. Dostavbu Pražského okruhu podpořila již dříve řada petičních akcí. Jde o petice OS SOS Spořilov, OS Zdravý Spořilov, MČ Praha 4 a radnice Říčan, které měly celkově téměř 10 000 podpisů.

  Komentář ze dne: 09.09.2014 15:40:56     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Michal Hašek: Doprava je vizitka politiků
  Do pražského zastupitelstva kandiduje za hnutí ANO také manažer a dopravní projektant Michal Hašek. Právě na dopravu, která je jedním z největších problémů Prahy, by se chtěl zaměřit i na magistrátu.

  Co byste v oblasti dopravy v Praze řešil jako první

  Těch problémů je hrozně moc. Zcela zásadní je ale po 25 letech konečně dokončit silniční okruh kolem Prahy, aby se metropole dala rozumně objet. Co nejdříve musíme dokončit jihovýchodní část, tedy spojení mezi D1, D11 a napojení na ústeckou D8, ale také takzvanou severní variantu, tedy spojení mezi karlovarskou R6, R7 a D8. Obě varianty zasahují až do Středočeského kraje a vím, že ministr dopravy za ANO Prachař už má určité řešení, které Praze alespoň odlehčí. Nejde ale o okruh jako takový, ten bude muset dořešit až nové vedení magistrátu.

  Proč už obchvat Prahy není dávno hotový?

  To se ptáte správně, ale na špatné adrese. Je to bohužel vizitka minulých politických reprezentací. V obou případech narazíme na výkupy pozemků, které nakoupili různí spekulanti. Některé úseky blokují ekologové. Jenže pro Prahu je životně důležité a nutné konečně začít alespoň jednu variantu budovat. Jinak mám pocit, že třeba na Spořilově, kde jsou dennodenní zácpy kamionů, už budou obyvatelé brzy demonstrovat.

  Když už se člověku podaří do Prahy vjet, tak většinou nemá kde zaparkovat. Jak tedy podle vás řešit parkování?

  Především by Praha měla mít jednotný systém parkovacích zón. Dneska má každá městská část svůj systém, na kterém vydělává, a moc se jim nechce podřizovat jednotné koncepci. Městské části se bohužel nestarají o to, aby jejich obyvatelé měli kde zaparkovat, ale o to, jak by je co nejlépe zpoplatnily. Není také možné, aby systém parkování Prahy zcela paralyzoval zásobování a podnikání ve městě. Strážníci v centru pak obcházejí obloukem narkomany, prostitutky a kapsáře a věnují se raději parkování, protože se to víc vyplatí.

  Zdroj: Pražský deník

  Komentář ze dne: 09.09.2014 15:42:07     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Novinky.cz
  Pražská občanská sdružení požadují urychlené dokončení Pražského okruhu

  Těžká tranzitní doprava je desítky let vedena nadlimitně zatíženým územím Prahy. Celkem devět pražských občanských sdružení spojilo své síly a v otevřeném dopise žádají ministra dopravy, aby se Pražský okruh urychleně dokončil. Iniciátory akce jsou Občanská sdružení SOS Spořilov a Zdravý Spořilov.

  V dopise se mimo jiné uvádí, že občanská sdružení působící v jihovýchodním segmentu Prahy dlouhodobě bojují proti neúnosné dopravní situaci, kterou způsobuje především absence Pražského okruhu, a to konkrétně stavby 511. Denně zde projíždějí desetitisíce těžkých tranzitních nákladních vozidel, která produkují velké množství zdravotně velmi nebezpečných emisí a mají za následek překračování hlukových limitů.

  Tento problém se netýká pouze občanů podél brněnské dálnice na Jižním Městě, ulic 5. května, Spořilovské a Jižní spojky na Spořilově, v Krči, na Roztylech, v Záběhlicích, na Zahradním Městě, v Hostivaři, ale i na komunikacích, které slouží jako objízdné trasy, a to v Uhříněvsi, ve Štěrboholech, v Měcholupech a v dalších obcích. Problém s těžkou nákladní dopravou je zde nekritičtější v celé České republice.

  Musí být naplněna koaliční smlouva vládních stran

  Zástupci sdružení se dále odvolávají na koaliční smlouvu současných vládních stran, a to zejména na přísné dodržování čl. 35 Listiny základních práv (každý má právo na příznivé životní prostředí), prioritu výstavby obchvatů sídel v oblastech se zvlášť znečištěným ovzduším, podporu technických opatření snižujících ohrožení hlukem a jakékoliv znevýhodňování občanů.

  Příprava jihovýchodní části Pražského okruhu stavby 511 se podle názoru občanských sdružení neúměrně protahuje a došlo k mnoha pochybením při vydávání územních rozhodnutí. V mnoha oblastech naší republiky bylo ochráněno veřejné zdraví díky výstavbě obchvatů. Stejně tak mají právo na zdravé životní prostředí a život bez kamionů i statisíce občanů Prahy.

  Maximální priorita dostavbě Pražského okruhu

  Na závěr otevřeného dopisu občanská sdružení požadují zejména nastavení maximální priority dostavbě Pražské okruhu stavby 511, vytvoření pozice státního zmocněnce, který bude zodpovědný za co nejrychlejší přípravu a realizaci této stavby. Sdružení požadují urychlenou přípravu a realizaci obchvatu Slaného silnice I/16, stejně tak jako rychlé přijetí takových opatření, která by co nejvíce redukovala současný neúnosný dopad na obyvatele dotčených oblastí, jako je realizace protihlukových stěn, omezení vjezdu za smogových situací, kontrola technického stavu vozidel, zavedení individuálního mýtného, omezení průjezdu Prahou za účelem plynulého provozu, případně omezení průjezdu v nočních hodinách.  Komentář ze dne: 09.09.2014 15:44:36     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Pražský patriot
  Dusíme se, pomozte s okruhem! Spořilovská sdružení požádala o pomoc premiéra

  9. září 2014 12:06 | Kategorie: Občanská sdružení Pražská doprava

  Občanská sdružení SOS Spořilov a Zdravý Spořilov oslovila předsedu vlády Bohuslava Sobotku a požádala ho o maximální podporu při jednáních s ministrem dopravy Antonínem Prachařem ohledně urychlené dostavby Pražského okruhu, zejména proto, že aktuální výsledky měření znečištění ovzduší a úrovně hlukové zátěže jsou v oblasti celého Spořilova alarmující.

  Sdružení kontaktovala premiéra na konci minulého týdny doprovodným dopisem k Otevřenému dopisu ministrovi Prachařovi. Odvolávají se především na koaliční smlouvu, a to zejména na přísné dodržování čl. 35 Listiny základních práv (každý má právo na příznivé životní prostředí), prioritu výstavby obchvatů sídel v oblastech se zvlášť znečištěným ovzduším, podporu technických opatření snižujících ohrožení hlukem a jakékoliv znevýhodňování občanů.

  Dále podle sdružení žádost vychází z hodnot a principů ČSSD jak v oblasti životního prostředí (trvale udržitelný rozvoj), tak v oblasti rozvoje demokracie (partnerská spolupráce státu s neziskovými organizacemi).

  Těžká tranzitní doprava nepatří do centra Prahy

  Zástupci sdružení uvádějí, že Pražský okruh „je stavba mimořádného významu, která pomůže vytlačit těžkou tranzitní dopravu ze silně urbanizovaného a hustě obydleného území do okrajových zón Prahy".

  „Těžká tranzitní doprava je desítky let vedena nadlimitně zatíženým územím, kde jsou překročeny meze únosnosti prostředí. Na komunikacích v Praze dochází díky extrémní kumulaci dopravy v úzkých hrdlech k vytváření kolon a tím také k největším škodám na životním prostředí i zdraví lidí a dále i k významnému narušení pohody bydlení,“ uvedla Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

  Primární je podle zástupců sdružení, že těžká tranzitní doprava nepatří do naší metropole. Sekundárně je nezbytné řešit ochranu nově dotčených oblastí. Dostavbu Pražského okruhu podpořila již dříve řada petičních akcí. Jde o petice OS SOS Spořilov, OS Zdravý Spořilov, MČ Praha 4 a radnice Říčan, které měly celkově téměř 10 000 podpisů.


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8558323
  Červenec88885
  Dnes925

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 18 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE