Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Re: vzpomínka:
  "Oprava: po 20 letech..." (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • A už je tam správnej obrazek.:
  "Divil jsem se co maji Doubravsky naproti společného s Jetonickejma. A tvuj soused mi přípoměl že js . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • vzpomínka:
  "Ahoj Milane. Jsem Pavel, bydlel jsem vedle Jetonických a vídali jsme se na zahrádce, pamatuju se vel . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Neda mi to,:
  "abych se nezeptal proc je na tom uvodnim obrazku na druhe strane namesti lezici restaurace U Doubrav . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Mrzi mne,:
  "ze restaurace byla prejmenovana na podivne Eureka. Pro nas stare sporilovaky vzdy byla, je a bude U . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • bez titulku:
  "To nebudou ani tak úpravy pro komfort Pražanů, ale Benešováků." (Studie prozkoumá možnosti zkapacitnění Jižní spojky)
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )


 • Spořilovský kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: Vzpomínka na Plivátko
  ze dne 21.05.2008, autor článku: Zasláno do redakce

  Komentář ze dne: 21.05.2008 06:50:17     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - V.Č. (@)
  Titulek:
  A já jsem tu ve druhé třídě u bazénu dostala svou první pusu a jak vidíte dodnes nezapoměla. Je to již 50 let. Pamatuji si mokré vlasy, které vítr usušil než jsem vyšlapala dřevěné schody a došla k první kachlíkové vilce (dnes u podchodu u metra) na "staráku".

  Komentář ze dne: 21.05.2008 07:47:49     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Aleš (@)
  Titulek: plivátko
  Plivátko již nepamatuji, znám ho z vyprávění svého otce a byl jsem tam několikrát na průzkumu. Bohužel Plivátko zanikne při výstavbě plánovaného "buzinec" :-) centra v této lokalitě.

  Komentář ze dne: 21.05.2008 11:09:21     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - T. Hromádka (noviny@sporilov.info)
  Titulek: Fotografie
  Nemáte někdo fotografie z Plivátka? Zapátrejte prosím ve svých archivech, na půdách, naskenujte a pošlete (případné oskenování lze na počkání provést v redakci).

  Komentář ze dne: 05.01.2020 18:29:57     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Fotografie
  https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html

  Komentář ze dne: 21.05.2008 11:25:24     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - jj (@)
  Titulek:
  A já jsem tam ztratila řetízek se zlatým pavoučkem.Dodnes si myslím, že ho tam najdu. Dobře se tam randilo :) Kdopak si pamatujete ještě na " velblouda" před plivátkem, který se projížděl na kole a " kopečky" pod Geofyzikou ?
  Zlaté časy !

  Komentář ze dne: 05.08.2008 11:48:47     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MK (@)
  Titulek: slunne nedele na Plivatku
  V mych vzpominkach zustava Plivatko oazou detske zabavy v 50. a zac. 60.let. Byla jsem tam casto s rodici a jeste casteji s kamaradkami. Nejkrasnejsi byly prazdninove nedele, kdy jsme doma zabalili veci hned rano a vyrazili na Plivatko, abychom tam byli driv nez dorazi spousty lidi z celeho okoli. Odpoledne Plivatko pripominalo krabicku sardinek, s lidmi vsude kolem ve vode, na trave i na betonu.

  Komentář ze dne: 14.08.2009 22:48:15     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Tina (Natalii@volny.cz)
  Titulek: vzpomínka
  I já jsem v dětství byla několikrát na "Plivátku". Bylo to malé koupaliště nedaleko našeho domu. Nezapomenutelnou vzpomínku mám na paní Papáčkovou, která v malém občerstvovacím stanku prodávala mimo jiné i úžasně dobré karajíce chleba namazané obyčejnou hořčicí za 20 haléřů.
  A pamatuje si někdo ze spořilováků na sáňkování na kopci u "studně" kde rostlo několik stromků. Bylo to za španělskou vilou, kde je nyní vyhloubena dálnice.

  Komentář ze dne: 22.09.2010 14:41:10     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MK (@)
  Titulek: Re: vzpomínka
  Sankovani za Sporilovem si pamatuji, ale nevim jestli mame na mysli ten samy kopec. My jsme chodivali na kopec "nad transformatorem". Transformator byl na hornim konci Bocni I a vrchol kopce byl nekde v mistech, kde dnes smycka z ul. Turkove navazuje na 5.kvetna. Tam jsme take chodili se skolou na "prespolaky", ktere poradal atleticky nadsenec, bafunar a ucitel telocviku z tehdejsi 87. osmiletky/devitiletky Otakar Zelenka. Po strane zacinal sad, kam se chodilo randit, v zime lyzovat a odtud se dalo sjet na lyzich smerem k Plivatku pres prostory, ktere dnes patri stanici metra v Roztylech. A co takhle brusleni na Hamraku?

  Komentář ze dne: 12.06.2020 18:18:34     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Mira (Spencerneu@outlook.de)
  Titulek: Re: Re: vzpomínka
  V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy.
  Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vybaví jeho obraz, vysoký štíhlý , hnědé vlasy, neměl rád výmluvy pro absenci v hodině tělocviku. Byl výborný učitel,ale pŕísný.
  Do Plivátka jsme se chodili koupat , a jedlI pochoutku tehdejší doby, chleba s hořticí a mělI první rande.
  Bydlela jsem s rodiči na Hutích , v Huťské ulici, přímo nad Hamrákem. V zimě, tehdy padalo hodně sněhu a byly velikém mrazy, takže jsem přímo u domovní branky nazula brusle a sjela po relativně táhlé ale prudké cestě přímo led.
  Tam jsme hráli s klukama hokej , na kousku , který jsme si předním odehrávali.
  Jsem nadšená , že jsem náhodou našla Vaší vzpomínkovou platformou .
  Žijí skoro 50 let v Německu , a o to silněji jsou moje emoce číst o starých vlasech .
  Přeji vše dobré dobrým lidem
  MD

  Komentář ze dne: 15.08.2009 10:25:00     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Helena (h.l.malecek@seznam.cz)
  Titulek: Plivátko
  Přečetla jsem si článek o Plivátku,jsem Spořilovská rodačka,naše rodina tady žije již od roku 1929,tz,žejsme starousedlíci.Také vzpomínám na kouipaliště,moc rádi jsme tam chodili a užili jsme si spoustu zábavy,nevím jestli si někdo ještě také vzpomene na pávy,kteří tam také žili,chleba s hořčicí za 0,30hal.to byla klasika.Škoda,že koupaliště zaniklo při stavbě metra,i když torzo bazénu se stále nachází na svém místě.

  Komentář ze dne: 22.09.2010 14:45:31     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MK (@)
  Titulek: Re: Plivátko
  Na pavy si bohuzel nepamatuji.
  Take jsem sporilovska rodacka a ackoliv na Sprilove uz desitky let neziji, moje rodina je tam od 1928 a moji pribuzni byli mezi prvnimi zaky navstevujicimi "mysarnu" a pozdeji sporilovskou skolu.

  Komentář ze dne: 21.12.2012 21:24:32     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Marek (@)
  Titulek: Re: Plivátko
  Pávi tam byli, chovali je nejspíš v Interlovu. Naposledy jsem jednoho viděl, jak si vykračoval kolem již otevřené stanice metra Roztyly, jakoby mu to tam patřilo.

  Komentář ze dne: 21.12.2012 21:18:35     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Marek (@)
  Titulek: Plivátko
  Na Plivátko se chodilo cestou mezi zahrádkami od Geofyzikálního ústavu. Pořád si pamatuju tu vůni sluncem vyšisovaného dřeva z ohrady Plivátka a stánků. Kolem dokola bazénu byl ještě mělkej prostor v betonu, na umytí nohou. Tam se často topily včely a děti často dostaly pigáro. Dole pod hlavním bazénem bylo kruhové brouzdaliště pro děti a pár kovových rámových kolotočů. Plivátko zaniklo s výstavbou metra, protože tunel vede nejspíš přímo pod ním. Ta cesta od Geof.ústavu je přeseklá dálnicí ale kousek z ní zůstal směrem k Ovčínu za metrem Roztyly. Tam je taky ještě původní ostře stoupavá cesta pro pěší. Tím směrem se došlo K dubu, kterej tam pořád poctivě stojí naproti centru Chodov.


  Komentář ze dne: 13.01.2020 19:53:01     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Venca (vencovo@gmail.com)
  Titulek: a ještě k plivátku
  Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané modely aut. Ale kde to přesně bylo už vím
  prd !!!

  Komentář ze dne: 21.05.2020 08:51:16     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Vratislav (Vratislav.Preclik@seznam.cz)
  Titulek: Koupaliště Spořilov
  V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili do 91. osmileté střední školy na Náměstí Československých Legionářů, pod Nuselskou sokolovnou (dnes základní škola Táborská, na Nám. Generála Kutlvašra). V Nuslích bohužel nevznikl tehdy žádný palvecký bazén, ani koupaliště (existovaly sic tehdy lázně Nusle v Otakarově ulici, ale spíše vanové s velmi malým bazénkem). Malé koupaliště bylo tehdy v místě Novoměstského předmostí dnešního nuselského mostu (tzv. Koupaliště Folimanka, které se stavbou mostu zaniklo-a pro nás dostupný "chleba s hořčicí" tam neměli), ale mnohem raději jsme měli Spořilovské koupaliště, v době, kdy tradiční chléb s hořčicí byl ještě levnější (pouhých 10 haléřů). Proto bychom chtěli článek se vzpomínkou na toto koupaliště a strávené sluneční dny v nelehkých padesátých letech velice ocenit.
  Krásné dny a Slunce v duši srdečně
  doc. Vratislav a MUDr. Zdeněk Preclíkovi

  Komentář ze dne: 21.05.2020 08:58:11     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Vratislav (Vratislav.Preclik@seznam.cz)
  Titulek: Ještě Pochvala "Plivátka"
  V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili do 91. osmileté střední školy na Náměstí Československých Legionářů, pod Nuselskou sokolovnou (dnes základní škola Táborská, na Nám. Generála Kutlvašra). V Nuslích bohužel nevznikl tehdy žádný palvecký bazén, ani koupaliště (existovaly sic tehdy lázně Nusle v Otakarově ulici, ale spíše vanové s velmi malým bazénkem). Malé koupaliště bylo tehdy v místě Novoměstského předmostí dnešního nuselského mostu (tzv. Koupaliště Folimanka, které se stavbou mostu zaniklo-a pro nás dostupný "chleba s hořčicí" tam neměli), ale mnohem raději jsme měli Spořilovské koupaliště, v době, kdy tradiční chléb s hořčicí byl ještě levnější (pouhých 10 haléřů). Proto bychom chtěli článek se vzpomínkou na toto koupaliště a strávené sluneční dny v nelehkých padesátých letech velice ocenit.
  Slunce vduši v dnešní koronavirové době

  Spořilovské aktuality
  21.09.2020: Před 80 lety nacisté zatkli odbojářku Bernáškovou, popravili ji o dva roky později
  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6030944
  Září30946
  Dnes347

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 15 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE